30/4/13

25η Aγωνιστική A1 : Ηλυσιακός - ΚΑΟΔ 74-76

Ζωντανός στο "κυνήγι" μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα παρέμεινε ο ΚΑΟΔ μετά την εκτός έδρας νίκη του επί του Ηλυσιακού με 76-74. Σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην κατηγορία έχασαν οι γηπεδούχοι.
Ο ΚΑΟΔ πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ηλυσιακό με 76-74 και παρέμεινε ζωντανός στο "κυνήγι" μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν σταδιακά να ελέγξουν τον αγώνα μετά το 15ο λεπτό.
Το ημίχρονο βρήκε τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ με 6 πόντους (43-37), αλλά ο ΚΑΟΔ μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά και να προηγηθεί. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι Δραμινοί, παρότι είχαν 1/6 βολές στα κρίσιμα σημεία πήραν το σπουδαίο θετικό αποτέλεσμα, με 1/2 εύστοχες βολές του Ιωάννου.
Ο Ρόου είχε 14 πόντους από τους νικητές, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, με τον Ράντοβιτς που σημείωσε καθοριστικά τρίποντα να έχει 12. Από τον Ηλυσιακό, ο Νίκος Χατζής είχε 12 πόντους, με τον Δορκοφίκη να έχει 11.
Ο αγώνας:
Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Μίτσελ προηγήθηκε με 0-4 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Ο Δορκοφίκης σημείωσε το 8-6 και ο Σπανός με κάρφωμα έκανε το 10-6 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ο Καλαϊτζίδης πέτυχε το 10-8 και ο Ιωάννου ισοφάρισε σε 10-10, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 11-10 για τους Δραμινούς.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο σκορ με τον Καλαϊτζίδη να κάνει το 14-16 για την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-16, ύστερα από καλάθι του Μόρισον, με την εκπνοή. Στη δεύτερη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Αναγκόνιε έκανε το 22-21 για να σημειώσει ο Παραγιός με κάρφωμα το 24-21. Ο Καυκής πέτυχε το 26-24, με τον Αναγκόνιε να πετυχαίνει το 30-26.
Ο Ηλυσιακός διατήρησε το προβάδισμα, αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά από τον ΚΑΟΔ. Ο Μόρισον πέτυχε το 43-37, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Κοντά οι δύο ομάδες.
Στην τρίτη περίοδο, ο Κακαρούδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε για τον ΚΑΟΔ σε 48-42 στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Νόουλς έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (48-44) και ο Αναγκόνιε έκανε το 50-44. Ο Νίκος Χατζής με τρίποντο σημείωσε το 53-44 και ο Μάρας έκανε το 55-44, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Αποστολίδης με 2/2 βολές σημείωσε το 60-48 για να μειώσει ο Ιωάννου σε 60-50. Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με 60-55 για τους γηπεδούχους.
Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού, ο Ρόου με τρίποντο έκανε το 62-61 στο 33' και ο Στόγκλιν πέτυχε το 64-61. Ο Ρόου και πάλι ισοφάρισε σε 64-64 και ο Δορκοφίκης έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη (68-64). Ο Ράντοβιτς μείωσε σε 68-66, με τον Αποστολίδη να πετυχαίνει το 70-71, στο 39ο λεπτό του ματς.
Ο Νόουλς με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους Δραμινούς (75-70) και ο Χατζής μείωσε σε 72-75. Ο Νίκος Χατζής μείωσε σε 74-76 για να πάρουν το εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς με 76-74.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-37, 60-55, 74-76.
Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 4, Αράπης 3(1), Αναγκόνιε 10, Αποστολίδης 5, Χατζής 12(1), Σπανός 4, Δορκοφίκης 11(1), Μόρισον 10, Μάρας 4, Παραγιός 2, Στόγκλιν 9(1).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 9(1), Καλαϊτζίδης 7, Μίτσελ 7, Μπάβτσιτς 5, Κακαρούδης 5(1), Ζάρας 7(1), Ιωάννου 8, Πάλμερ 2, Ρόου 14(3), Ράντοβιτς 12(1).