30/4/13

25η Aγωνιστική A1 : Πανελευσινιακός - Ίκαρος Καλλιθέας 78-65

Σπουδαία σε σημασία νίκη πέτυχε ο Πανελευσινιακός ο οποίος πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, μετά τη νίκη του με σκορ 78-65 επί του Ικάρου. Νταμπλ νταμπλ από τον εξαιρετικό Εζιούκου με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.
Ο Πανελευσινιακός με όπλο του τα ριμπάουντ (46-30) και τον αιφνιδιασμό (7/7) κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Ικάρου, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.
Πλέον, η ομάδα της Ελευσίνας έπιασε τον Ηλυσιακό στις νίκες (7) και προσπέρασε το Περιστέρι που έχασε στην Κρήτη από το Ρέθυμνο.
Η νίκη αυτή ήταν ιδιαίτερα σημαντική για τους νεοφώτιστους, οι οποίοι πλέον μπορούν να βλέπουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία την παραμονή τους, καθώς τα πάντα αναμένεται να κριθούν στον αγώνα της ερχόμενης αγωνιστικής ανάμεσα σε Περιστέρι και Ηλυσιακό.
Εξαιρετικός ο Εζιούκου για τους γηπεδούχους, καθώς σε 30 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.
Ο αγώνας:
Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 2-6, όμως ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-8. Ο Φαγιέ έγραψε το 12-17, ενώ ο Κυρίτσης με βολές έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +7 με τη λήξη του α' δεκαλέπτου (13-20).
Πάντως, η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Πανελευσινιακού να βρίσκουν λύσεις από την γραμμή των βολών και να μειώνουν σε 19-20 με το ξεκίνημα της β' περιόδου. Οι Εζιούκου και Λιακόπουλος πέτυχαν σημαντικά καλάθια και ο Μαγκουνής με 2/2 βολές έκανε το 31-24. Ο Ίκαρος μείωσε σε απόσταση τριπόντου (33-30), όμως ο Νίκου με τρίποντο έκανε το 36-30 στο ημίχρονο. Ήταν το πρώτο εύστοχο τρίποντο για τους γηπεδούχους (1/11 τρίποντα έναντι 2/8).
Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πανελευσινιακός έτρεξε ένα επιμέρους 10-1, χτίζοντας μία διαφορά 15 πόντων (46-31). Το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο Καλαφατάκης δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και δεν έδειχναν διατεθειμένοι να χάσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει.
Το 58-41 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου έδινε προβάδισμα νίκης στην ομάδα της Ελευσίνας και από εκεί κι έπειτα η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους, άγγιξε και τους 21(70-49) μετά από δίποντο του Λιακόπουλου, πριν τελικά ο Ίκαρος μείωσε στο τελικό 78-65 με τρίποντο του Γιαννακίδη.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-30, 58-41, 78-65.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 12(1), Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου 3, Δημάκος, Γκίμπσον 5, Μαγκουνής 8, Λιακόπουλος 13, Δεληγιάννης, Γουίλσον 6(2), Τσιάκος 7, Αβραμίδης 2, Εζιούκου 20.
Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 11(3), ΜακΝάιτ 2, Κυρίτσης 6, Βρκιτς 5(1), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 11, Γκίμπσον 10(2), Γιαννακίδης 3(1), Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 14, Αλάμπι 1.