30/4/13

25η Aγωνιστική A1 : Παναθηναϊκός - Κολοσσός Ρόδου 93-77

Επιστροφή στις εγχώριες υποχρεώσεις για τον Παναθηναϊκό, που δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού με σκορ 93-77 ευστοχώντας σε συνολικά 12 σουτ τριών πόντων.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεχνάει την Μπαρτσελόνα κι επιστρέφοντας στις εγχώριες υποχρεώσεις του, δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει με σκορ 93-77 τον Κολοσσό για την 25η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Δίχως το άγχος της πρόκρισης πλέον, τα σουτ τριών πόντων μπήκαν και ο Παναθηναϊκός ευστόχησε σε 12 από τα 31 τρίποντα που επιχείρησε, ανεβάζοντας ξανά το ποσοστό του.
Όχι ένας, ούτε δύο αλλά πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, σε ένα άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σχορτσανίτης με 21 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, μη έχοντας αντίπαλο στις δύο ρακέτες. Ο Ματσιούλις πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 4/10 τρίποντα, ενώ ο Μπράμος είχε 4/5 σουτ τριών πόντων.
Εξαιρετικό ματς έκανε ο Διαμαντίδης ο οποίος αγωνίστηκε 27 λεπτά και πέτυχε 11 πόντους, μοίρασε 10(!) ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και συγκέντρωσε 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.
Ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, βάζοντας το Γιαννόπουλο να παίξει πάνω από 20 λεπτά, όμως ο Μπανκς μπήκε στο παρκέ μόλις για τρία λεπτά, όσα δηλαδή και ο Σκορδίλης. Στο α' ημίχρονο δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Λάσμε, έχοντας τελικά τετράλεπτη συμμετοχή στην επανάληψη.
Ο Παναθηναϊκός πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα καθώς προηγήθηκε με 15-10 και 21-14 και με τους Γκιστ, Τσαρτσαρή βρέθηκε να προηγείται με 23-15 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Ο Σχορτσανίτης ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (25-15) και παρ΄ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-27, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει και πάλι... Δύο τρίποντα από τους Ματσιούλις και Διαμαντίδη έκαναν το σκορ 37-28 και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων.
Μέσα στις δύο ρακέτες, ο Σχορτσανίτης ήταν κυρίαρχος και ο Κολοσσός δεν μπορούσε να τον αντιμετωπίσει. Ο Αργύρης Πεδουλάκης βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και να ξεκουράσει κάποιους βασικούς του. Το 68-56 στο 30ό λεπτό έγραψε ο Κουμπούρας.
Τίποτα δεν άλλαξε στη δ' περίοδο... Ο Μπράμος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (76-58), ο Ματσιούλις έκανε το 82-63 και ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις με τον Κουμπούρα που τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-35, 68-56, 93-77.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 21, Μπράμος 12(4), Ματσιούλις 16(4), Ούκιτς 9(1), Λάσμε, Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 11(2), Γκιστ 11(1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2.
Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 14(1), Χάτεν 7(1), Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 11(1), Κουκουλάς 4, Ματσαμάς, Νάντζφέϊ 5, Λάνγκφορντ 6(1), Κάπελαν 7(1), Όσμπι 17.