18/4/13

4os Αγώνας Euroleague TOP-8 : Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 60-70 (2-2).

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρόκριση στο Final-4 του Λονδίνου και η Μπαρτσελόνα με το "διπλό" (70-60), έστειλε τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Όντας άστοχος και στατικός επιθετικά ο Παναθηναϊκός έχασε από την Μπαρτσελόνα με σκορ 70-60 κι έτσι οι Καταλανοί ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.
Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα παίξει τον "νυν υπέρ πάντων" αγώνα του στη Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα την ερχόμενη εβδομάδα, με στόχο το "διπλό" που θα του δώσει την πρόκριση.
Μέχρι τότε έχει να διορθώσει πολλά, όπως για παράδειγμα την αντίδρασή του στην άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα, που τον έπνιξε και τον έκανε προβλέψιμο επιθετικά. Τα 5/23 τρίποντα και ποσοστό μόλις 21% έπαιξαν το ρόλο τους φυσικά, καθώς οι "πράσινοι" έκαναν μερικά σουτ υπό καλές προϋποθέσεις που ούτε κι αυτά μπήκαν. Μόνο Διαμαντίδης και Ούκιτς είχαν από κοινού 0/10!
Ο άλλος παράγοντας που δεν έλεγξε ήταν τα ριμπάουντ, τα οποία ισορρόπησε στο τέλος (36-36) όταν πια είχαν κριθεί όλα.
Επίσης, αν σε όλα αυτά προσθέσουμε τον άποντο Διαμαντίδη σε περίπου 36 λεπτά αγώνα, μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς γιατί έχασε ο Παναθηναϊκός. Πολύ καλός ο Σχορτσανίτης έδωσε μάχες και κράτησε την ομάδα στο α' ημίχρονο, πετυχαίνοντας 13 πόντους ενώ ο Μπράμος ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 4/8 τρίποντα.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ξανθόπουλο, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη. Οι Χουέρτας και Τζαγουάι άνοιξαν το σκορ για την Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 0-4 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.
Όλες οι επιθέσεις του Παναθηναϊκού που ξεκίνησε νευρικά από τα 6.75μ. περνούσαν από το Σχορτσανίτη ο οποίος με καλάθι και φάουλ μείωσε αρχικά σε 3-4 και 4-6 στη συνέχεια, στο τρίλεπτο μετά το τζάμπολ του αγώνα, όντας ο μοναδικός παίκτης που είχε σκοράρει. Ο Τζαγουάι έκανε το 4-9 και ο "Sofo" άφησε τη θέση του στο Λάσμε, προκειμένου να πάρει μερικές ανάσες.
Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα απέναντι στη ζώνη και η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε αυτό, φτάνοντας στο +7(4-11). Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ούκιτς δημιούργησε το πρώτο ρήγμα στην άμυνα των Καταλανών και πέτυχε το πρώτο καλάθι μετά από τρία λεπτά για την ομάδα του. Ο Σχορτσανίτης με γκολ φάουλ έγραψε το 9-13 στο 8', όμως οι Ισπανοί με τρίποντο του Ίνγκλις ξέφυγαν με 20-10.
Αντέδρασε και μείωσε στους 4.
Την περασμένη Τρίτη, το ίδιο σκορ είχαμε στο τέλος του α΄δεκαλέπτου, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά τότε. Ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του, που είχαν κολλήσει στην άμυνα ζώνης, αλλά δεν κατάφερε. Ο Ματσιούλις με δύο δικά του καλάθια μείωσε σε 16-25 στο 13', όμως ο Γιασικεβίτσιους που είχε περάσει νωρίτερα στο παρκέ έδωσε επιθετικές λύσεις για την Μπαρτσελόνα (16-27).
Ο Σχορτσανίτης μείωσε σε 20-27, όμως ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν το μακρινό σουτ, έχοντας 0/7 έξω από τα 6.75μ. Και το βρήκε στο 17' με τον Μπράμο να μειώνει σε 23-27 και τον Πασκουάλ να καλεί αμέσως σε τάιμ άουτ. Οι "πράσινοι" μείωσαν και πάλι στους 4 (27-31) με τους Ματσιούλις και "Sofo" να γράφουν το 27-31 του ημιχρόνου, καθώς το σουτ του Αμπρίνες στο τέλος δεν βρήκε στόχο.
Τα δύο μεγάλα προβλήματα του Παναθηναϊκού ήταν τα τρίποντα και τα χαμένα ριμπάουντ. Οι Ισπανοί είχαν 22 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 7 επιθετικά, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 13. Από την άλλη, το πενιχρό 11% στα τρίποντα (1/9) δεν έδινε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει, παρ' ότι είχε μόλις 5 λάθη.
Στο -16 με 1/14 τρίποντα.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Λάσμε μείωσε στο καλάθι (29-31), όμως η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα γρήγορο 8-2 με τον Τόμιτς να είναι και πάλι ασταμάτητος και ξέφυγε ξανά με 8 πόντους (31-39) στο 23'.
Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη συγκέντρωσή του κι έπαιζε σαν υπνωτισμένος στην επίθεση, μη μπορώντας να διασπάσει την άμυνα της ισπανικής ομάδας. Μάλιστα, δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Λόρμπεκ και Χουέρτας εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 πόντους (31-45), παγώνοντας το ΟΑΚΑ.
Ο Παναθηναϊκός έπρεπε οπωσδήποτε να ξαναβρεί ψυχολογία και να σταματήσει τα λάθη, καθώς είχε ήδη κάνει 5 στο γ' δεκάλεπτο. Πάντως, έχοντας 1/13 σουτ δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά... Ο Τόμιτς με ένα εύστοχο λέι απ έκανε το 35-51 στο 29' και το μόνο που κατάφεραν οι "πράσινοι" ήταν να μειώσουν σε 38-51 με 3/4 βολές από τους Γκιστ και Ματσιούλις.
Κακός επιθετικά και 2-2.
Ο κόσμος φώναζε, έδινε ρυθμό όμως οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν πολύ κακή ψυχολογία και δεν μπορούσαν με τίποτα να ευστοχήσουν από τα 6.75μ. Οι Μπράμος, Ματσιούλις, Ούκιτς αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ, μη μπορώντας να βοηθήσουν την ομάδα τους. Οι Ναβάρο και Λόρμπεκ έκαναν το σκορ 40-57 στο 32' και για λίγο επικράτησε σιγή στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.
Το "ρόδι" στο β' ημίχρονο από τα 6.75' έσπασε ο Ματσιούλις στο 34' μειώνοντας σε 45-57, ενώ το εύστοχο τρίποντο του Μπράμου έκανε το σκορ 50-60 και υποχρέωσε τον Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Ο Λάσμε μείωσε σε 52-60, όμως ο Ναβάρο απάντησε με ένα πολύ μεγάλο σουτ για το 52-63.
Ο Διαμαντίδης έχασε ένα ακόμα τρίποντο, ο Ματσιούλις έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και πλέον δε γινόταν να γυρίσει αυτό το παιχνίδι, από τη στιγμή που ο Ναβάρο έγραψε το 52-66.
Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-31, 38-51, 60-70.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15(3), Ματσιούλις 11(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Γκιστ 4, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 13.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 10(2), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 17(3), Γιασικεβίτσιους 5(1), Γουάλας, Ίνγκλις 5(1), Λόρμπεκ 8(2), Τζαγουάι 7, Τόμιτς 16.