16/5/13

*23η Aγωνιστική A1 : Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 70-81 (Eξ αναβολής παιχνίδι).

Ομαλή... προσγείωση

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο του ματς μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκας επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με 81-70 στο κλειστό των Ιλισίων, ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι βράβευσαν τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο κλειστό των Ιλισίων τον Ηλυσιακό με 81-70 στο πρώτο του παιχνίδι μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκας.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο εξ αναβολής ματς για την 23η αγωνιστική δυσκολεύτηκαν στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης από την ομάδα του Δημήτρη Λιόγα, όμως ανεβάζοντας την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Πριν την έναρξη του αγώνα η ΚΑΕ Ηλυσιακός βράβευσε τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας, με τους Πειραιώτες πλέον να ετοιμάζονται για το τελευταίο παιχνίδι πριν την έναρξη των πλέι οφ απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, όπου ο κόσμος αναμένεται να δώσει βροντερό "παρών".
Ο Ηλυσιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9-4 για να μειώσουν οι Πειραιώτες σε 11-8. Παρόλα αυτά, ο Ηλυσιακός αποσπάστηκε με 20-12, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πλησίασαν στον πόντο (20-19), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Ηλυσιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 5-0 σερί στο 11ο λεπτό αποσπάστηκε με έξι πόντους (25-19). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 25-25, με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά με 27-25. Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα ξέφυγαν με τέσσερις πόντους (29-25) για να μειώσουν σε 31-29. Ο Κατσίβελης έκανε το 31-31, ισοφαρίζοντας για τους "ερυθρόλευκους", ενώ ο Νίκος Χατζής στο 18ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του με 2/2 βολές.
Τελικά οι Πειραιώτες με τρίποντο του Πέρκινς και κάρφωμα από τον Κάιλ Χάινς πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντους (38-39).
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει την διαφορά του από τον Ηλυσιακό στους πέντε πόντους (38-43). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς, με αποτέλεσμα στο 25' να είναι μπροστά με 51-46.  Ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης έκανε το 49-55 με σουτ τριών πόντων και ο Έισι Λο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (49-57).
Ο Στόγκλιν μείωσε σε 51-57, 2:49'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 55-57 για να κλείσουν τελικά οι "ερυθρόλευκοι" το τρίτο δεκάλεπτο με 55-63, έπειτα από ένα σερί 6-0. Είναι χαρακτηριστικό πώς οι Πειραιώτες έβγαλαν το τρίτο δεκάλεπτο με την ίδια πεντάδα (Σπανούλης, Λο, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Πάουελ).
Ο Ηλυσιακός ύστερα από σουτ τριών πόντων μείωσε σε 58-63, με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με καλάθι του Κάιλ Χάινς αποσπάστηκαν με δέκα πόντους στο 34ο λεπτό του αγώνα (62-72), την ώρα που από τον Ηλυσιακό ο Μόρισον προσπαθούσε να διατηρήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του Δημήτρη Λιόγα.
Ο Ολυμπιακός 2:33'' πριν το τέλος του αγώνα προηγήθηκε με 74-66, καθώς ο Στόγκλιν μείωσε με δύο εύστοχες βολές για να πάρει τελικά τη νίκη και την 24η νίκη του με 81-70.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-39, 55-63, 70-81.
Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Αναγκόνιε 15, Αποστολίδης, Χατζής 12, Σπανός, Δορκοφίκης, Αντωνάκης 2, Μόρισον 19, Γουϊσε 5, Μάρας 8, Παραγυιός 2, Στόγκλιν 5

Ολυμπιακός (Mπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 14, Άντιτς 8, Σπανούλης 14, Περπέρογλου 5, Σλούκας, Πάουελ 8, Πέρκινς 5, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 3, Γεωργάκης 1, Κατσίβελης 5.