19/5/13

26η Aγωνιστική A1 : Περιστέρι - Ηλυσιακός 83-82

Ο Ηλυσιακός ηττήθηκε στην παράταση με 83-82 από το Περιστέρι (76-76κ.α.) εξασφάλισε όμως την παραμονή του στην κατηγορία στην τριπλή ισοβαθμία με τους "Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης" και τον Πανελευσινιακό. Οι παίκτες των δύο ομάδων αστόχησαν σε πολλές βολές, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα στο τέλος.
Ο Ηλυσιακός γνώρισε την ήττα στην παράταση από το Περιστέρι με 83-82 (76-76κ.α.), όμως εξασφάλισε την παραμονή του στην Basket League ΟΠΑΠ της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.
Οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη ήθελαν νίκη με τέσσερις πόντους, καθώς θα υπήρχε - όπως και έγινε - τριπλή ισοβαθμία με τον Πανελευσινιακό.
Στην αντίπερα όχθη, ο Ηλυσιακός εκτός από νίκη είχε περιθώριο ήττας μέχρι τρεις πόντους. Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα κατάφερε παρά την ήττα να παραμείνει στην κατηγορία, σε ένα ματς, όπου είχαμε πολλές άστοχες βολές.
Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 73-76, έπειτα από 1/2 βολές του Νίκου Χατζή, αλλά το Περιστέρι ύστερα από 1/2 βολές του Παπαντωνίου και καλάθι του Μίτσελ ισοφάρισαν σε 76-76. Ο Στόγκλιν δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι, με τον Καυκή να κάνει φάουλ στον Πέτρουλα, ο οποίος αστόχησε επίτηδες σε δύο βολές, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση, καθώς ο Στόγκλιν και πάλι αστόχησε σε σουτ στην εκπνοή.
Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το Περιστέρι έπειτα από 1/2 βολές του Παπαντωνίου στο 42ο λεπτό να προηγείται με 79-76. Ο Δορκοφίκης με 1/2 βολές μείωσε σε 79-77 και ο Νίκος Χατζής (1/2β.) έκανε το 79-78. Ο Αντωνάκης με ακόμα 1/2 βολές ισοφάρισε για τον Ηλυσιακό και ο Μίτσελ έκανε το 81-79, μισό λεπτό πριν το τέλος. Ο Στόγκλιν ισοφάρισε σε 81-81, ενώ ο Χατζής με 1/2 βολές πέτυχε το 81-82, έπειτα από φάουλ του Παπαντωνίου. Ο Έλληνας γκαρντ του Περιστερίου σημείωσε το 83-82, με τον Μάρας να χάνει δύο βολές και τον Νώντα Παπαντωνίου να αστοχεί και εκείνος στα 4 δευτερόλεπτα που απέμεναν σε ένα δύσκολο σουτ τριών πόντων σχεδόν από τη σέντρα, με τον Ηλυσιακό να γνωρίζει την ήττα, εξασφαλίζοντας όμως την παραμονή του στην κατηγορία.
Για το Περιστέρι, το οποίο έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια, αφού αγωνιζόταν με μοναδικό ξένο τον Μίτσελ, ύστερα και από τον τραυματισμό του Τάιλερ Χάινς ο Παπαντωνίου σημείωσε 24 πόντους και ο Δημήτρης Κομποδιέτας είχε 18. Από τον Ηλυσιακό που και τη νέα σεζόν θα παίζει στην Basket League ΟΠΑΠ, ο Στόγκλιν τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, ενώ ο Αναγκόνιε είχε 12.
Ο αγώνας:
Ο Παπαντωνίου έκανε το 2-0 για το Περιστέρι στο πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ηλυσιακό όμως στη συνέχεια να κάνει σερί 10-0, ύστερα από τρίποντο του Στόγκλιν και να ξεφύγει με 2-12. Ο Παπαντωνίου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 4-10 για να κάνει ο Κομποδιέτας με 1/2 βολές το 5-10. Ο Έλληνας παίκτης είναι εκείνος που σημείωσε το 7-12, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή έφερε το Περιστέρι στο -4 (8-12).
Ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Παπαντωνίου με τρίποντο μείωσε σε 14-12 και ο Παραγυιός έκανε το 16-14, μειώνοντας για τους φιλοξενούμενους. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με 17-16, έπειτα από καλάθι του Αναγκόνιε. Στην δεύτερη περίοδο, ο Στόγκλιν με 1/2 βολές έκανε το 20-21 και ο Παραγυιός με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ηλυσιακό.
Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Πέτρουλα αποσπάστηκαν με τέσσερις πόντους (29-25). Ο Μάρας με δύο εύστοχες βολές μείωσε στο καλάθι για τον Ηλυσιακό, με τον Παπαντωνίου να διαμορφώνει με τρίποντο το 34-27, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι κατάφερε να αποσπαστεί στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ηλυσιακός πλησίασε και πέρασε μπροστά με τον Στόγκλιν, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 49-48. Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Πέτρουλας αστόχησε σε δύο βολές, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση (76-76), όπου ο Ηλυσιακός κατάφερε να εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία παρά την ήττα με 83-82.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-27, 48-49, 76-76, 83-82.
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 24(4), Κομποδιέτας 18(4), Κανονίδης 13(2), Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 2, Μίτσελ 14(2), Πέτρουλας 7(1), Μελισσαράτος, Γαλιώτος 2, Λάκκας, Ζούμπος 3.
Ηλυσιακός (Λιόγας): Παππάς, Καυκής 9(3), Αναγκόνιε 12, Χατζής 8, Σπανός, Δορκοφίκης 7, Αντωνάκης 1, Μόρισον 8(2), Γουέισι, Μάρας 6, Παραγυιός 5(1), Στόγκλιν 26(3).