24/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Ίκαρος Καλλιθέας - Παναθηναϊκός 62-78 (0-2).

Όταν ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, έχοντας το Σχορτσανίτη ασταμάτητο και τον Κάρι για ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικό, επικράτησε με 78-62 του Ικάρου και προκρίθηκε στους "4". Περιμένει το νικητή της σειράς Πανιώνιος-Άρης.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε την ευκαιρία στον Ίκαρο να ελπίζει σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης, αλλά όταν σοβαρεύτηκε δεν είχε αντίπαλο μέσα στο παρκέ.
Οι παίκτες του Πεδουλάκη επικράτησαν με σκορ 78-62 του Ικάρου, έκαναν το 2-0 και πήραν την πρόκριση για τους "4" των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή της σειράς Πανιώνιος-Άρης (παίζουν το Σάββατο 25/5).
Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Ραμέλ Κάρι ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής. Οδοστρωτήρας ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.
Ο Τζέιμς Γκιστ "καθάρισε" στο τέλος εκτοξεύοντας τη διαφορά. Ο Ίκαρος πλησίασε στους 7 στο 31' (52-59), ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 12-0 με το οποίο ξέφυγε με 52-71. Ένα κάρφωμα του Λάσμε έστειλε τους "πράσινους" στο +23 (55-78) λίγο πριν το τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 για το τελικό 62-78.
Τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού (16) ήταν απόρροια των πολλών σχημάτων που δοκίμασε ο Αργύρης Πεδουλάκης. Αγωνίστηκαν όλοι πλην του Σκορδίλη, ενώ στην 12άδα τη θέση του Γιαννόπουλου πήρε ο νεαρός Διαμαντάκος.
Με τους Διαμαντίδη, Κάρι, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ο οποίος μπήκε νευρικός στο παρκέ και μέσα σε τρεισήμιση λεπτά έκανε 3 λάθη, χάνοντας την μπάλα. Ο Ίκαρος είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα (3-1), όμως ο Παναθηναϊκός άρχισε να φθείρει τους ψηλούς των γηπεδούχων με τον Σχορτσανίτη να παίρνει φάουλ από τους αντιπάλους του.
Ο Sofo ισοφάρισε σε 6-6, όμως ο Ίκαρος προηγήθηκε με 10-6 στο 6ο λεπτό του αγώνα, υποχρεώνοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ. Οι επιθέσεις των "πράσινων" ήταν βιαστικές, με αποτέλεσμα να έχει ξεκινήσει με 1/5 σουτ εντός παιδιάς. Ο Βρκιτς έγραψε το 12-6, ενώ ο Φαγιέ έφερε τον Ίκαρο στο +9 (15-6) για πρώτη φορά.
Στο 7ο λεπτό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-8 μετά από νέο τρίποντο του Φαγιέ, ωστόσο οι "πράσινοι" αφυπνίστηκαν παροδικά μειώνοντας σε 18-13. Ο Γκίμπσον έστειλε ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους (23-13), πριν τελικά ο Σχορτσανίτης μειώσει με 1/2 βολές.
Το γύρισε παρά τα πολλά του λάθη.
Οι φωνές του Αργύρη Πεδουλάκη για καλύτερη άμυνα έπιασαν τόπο στη συνέχεια... Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 6-0 με το οποίο πλησίασε στους 3 πόντους (23-20), κρατώντας για ένα τρίλεπτο άποντο τον Ίκαρο Καλλιθέας. Κι έμενε να μπουν τα σουτ, καθώς τα ποσοστά των "πράσινων" δεν ήταν υψηλά.
Τελικά, ο Κάρι ευστόχησε σε δύο διαδοχικά σουτ τριών πόντων και έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του (27-29) στο 15'. Παρά τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (9 τον αριθμό έναντι 4 του Ικάρου), οι παίκτες του Πεδουλάκη ξέφυγαν για πρώτη φορά με 4 πόντους διαφορά (29-35), έχοντας πια ανεβάσει κάπως τα ποσοστά τους.
Ο Ραμέλ Κάρι με 4/6 τρίποντα έγραψε το 31-38 στο 19', φτάνοντας γρήγορα τους 12 πόντους, ενώ ο Ούκιτς με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 32-41 του ημιχρόνου στην εκπνοή του χρόνου. Έτσι, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 27-9 στη β' περίοδο, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (30-12).
Οδοστρωτήρας Σοφοκλής.
Δύο δίποντα του Σχορτσανίτη στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +11 (32-43, 34-45), για πρώτη φορά στον αγώνα. Οι "πράσινοι" με τους Διαμαντίδη, Κάρι στα γκαρντ ήταν εξαιρετικοί, ενώ ο Σχορτσανίτης δεν είχε αντίπαλο μέσα στις δύο ρακέτες.
Με κάρφωμα του τελευταίου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 13 πόντους (42-55) και με τον Έλληνα σέντερ να φτάνει τους 21 πόντους στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν παροδικά σε 47-55, ωστόσο ο Γκιστ βρέθηκε δύο φορές μόνος του απέναντι στο αντίπαλο καλάθι και δεν χαρίστηκε, γράφοντας το 47-59.
Ο Ίκαρος έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στους 5 μετά από αστοχο σουτ του Γκίμπσον και τελικά, ο Παναθηναϊκός συντήρησε τη διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος του γ' δεκαλέπτου (49-59).
"Καθάρισε" με Γκιστ.
Στο δ΄ δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος και νευρικός στο παιχνίδι του, ωστόσο ο Ίκαρος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την επιθετική αφλογιστία των αντιπάλων του. Ο Γιαννακίδης με τρίποντο μείωσε σε 52-59, ωστόσο στο 34' ο Διαμαντίδης ξεκόλλησε τους "πράσινους" από τους 59 πόντους, με ένα εύστοχο λέι απ.
Οι δύο ομάδες στο πρώτο τετράλεπτο είχαν έκαστη μόλις 1/6 σουτ εντός παιδιάς, ωστόσο ο Παναθηναϊκός σε ένα δίλεπτο, έτρεξε, εκτέλεσε με τον Γκιστ και ξέφυγε με 14 πόντους διαφορά (52-66). Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Ματσιούλις έκανε το σκορ 52-71 και κάπου εκεί κάμφθηκε και η τελευταία αντίσταση του Ικάρου.
Τίποτα δεν άλλαξε... Η διαφορά άγγιξε και τους 23 πόντους (55-78), αλλά τελικά με ένα σερί 7-0 ο Ίκαρος μείωσε στο τελικό 62-78 με τη λήξη της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 32-41, 49-59, 62-78.
Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ, ΜακΝάιτ, Βρκιτς 15(2), Φαγιέ 12(2), Γκίμπσον 15(3), Γιαννακίδης 9(3), Αγαδάκος 1, Μήτσιαλος 2, Σίμτσακ, Αλάμπι 8.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 21, Μπράμος, Κάρι 15(5), Ματσιούλις 9(2), Διαμαντάκος, Ούκιτς 5(1), Λάσμε 8, Διαμαντίδης 5(1), Γκιστ 13(1), Γκουίν 2, Ξανθόπουλος.