24/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Απόλλων Πατρών - Ολυμπιακός 73-83 (0-2).

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην Πάτρα τον εξαιρετικό Απόλλωνα με 83-73 και έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Αντίπαλος στα ημιτελικά για τους "ερυθρόλευκους" το Ρέθυμνο.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στην Πάτρα του Απόλλωνα, αυτή την φορά με 83-73 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.
Οι γηπεδούχοι μπροστά σε περίπου 2.000 πάλεψαν και κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στον Ολυμπιακό, μένοντας παράλληλα κοντά στο σκορ
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος βραβεύτηκε από τον Απόλλωνα, καθώς είναι ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά Ευρωλίγκα μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και κατάφεραν να επιβάλουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους. Οι Πειραιώτες έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο ένατο λεπτό του ματς, έπειτα από σου δύο πόντων του Έισι Λο (10-21), με τον Απόλλωνα να έχει 3/11 δίποντα.
Όσο περνούσε, όμως η ώρα οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75 πλησίασαν στο σκορ και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά το 3-2 του δεύτερου λεπτού με 35-34, έπειτα από καλάθι του ΜακΚόλουμ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης να ελέγχει σταδιακά το ματς και να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα, όπως ακριβώς είχε γίνει και στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όταν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 30'.
Για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης είχε 22 πόντους (4/6β., 3/4διπ., 4/7τρ.), αλλά και επτά λάθη, ο Γιώργος Πρίντεζης 12 και οι Κάιλ Χάινς (8 ριμπάουντ), Έισι Λο από 9 πόντους. Από τον Απόλλωνα Πατρών, ο Πέτροβιτς σταμάτησε στους 18 πόντους, δημιουργώντας, όπως και στο πρώτο παιχνίδι πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό, ενώ οι τρεις Αμερικανοί της ομάδας Γκραντ, ΜακΚόλουμ και Κλάιμπερ είχαν από 16, 15 και 11 αντίστοιχα.
Αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ είναι το Ρέθυμνο, το οποίο πήρε την πρόκριση κόντρα στον ΠΑΟΚ με δύο νίκες, κάνοντας "μπρέικ" στην Πυλαία.
Ο Πρίντεζης έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό, με τον Λιανό να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 3-2 στο δεύτερο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με σερί 8-0 να αποσπαστούν με επτά πόντους των Πατρινών (3-10), έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Κώστα Παπανικολάου. Παρόλα αυτά, ο Απόλλων κατάφερε με τον Αργυρόπουλο να μειώσει στους δύο πόντους (8-10) και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το 8-13.
Ο Κλάιμπερ μείωσε σε 10-13 για να αυξήσει την διαφορά στους πέντε πόντους ο Γιώργος Πρίντεζης, με δύο εύστοχες βολές. Ο ίδιος παίκτης, μάλιστα έκλεψε τη μπάλα από τον Νίκο Αργυρόπουλος, πετυχαίνοντας το 10-17, με τον κόουτς των γηπεδούχων, Νίκο Βετούλα να παίρνει τάιμ άουτ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παπανικολάου ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόνους (19-10), ενώ ο Λο στο 9ο λεπτό σημείωσε το 21-10 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 21-13.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Γκραντ έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (15-21) και ο Πάουελ πέτυχε το 15-23. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης με τον Πέρο Άντιτς ύστερα από δύο εύστοχες βολές, να πετυχαίνουν το 27-18 στο 15ο λεπτό.
Αντέδρασε ο Απόλλωνας.
Ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 29-22 για τον Παναθηναϊκό, όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι κατάφεραν κυρίως με τους Κλάιμπερ, Γκραντ να μειώσουν ακόμα περισσότερο. Ο Γκραντ ισοφάρισε σε 29-29 στο 18ο λεπτό, ενώ ο Σπανούλης σημείωσε το 29-31 για τους Πειραιώτες. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον ΜακΚόλουμ να δίνει για πρώτη φορά μετά το 3-2 του δεύτερου λεπτού το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 35-34. Ο Έισι Λο πέτυχε το 35-36 για να πάνε τελικά ο δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 37-36, έπειτα από καλάθι του Πέτροβιτς στην εκπνοή του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο, ο Έισι Λο έκανε το 37-38 για τον Ολυμπιακό, με τον Πέτροβιτς να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Απόλλωνα Πατρών (39-38) στο 21ο λεπτό του αγώνα. Ο Πρίντεζης ισοφαρίζει με 1/2 βολές σε 39-39 και ο Σπανούλης πετυχαίνει το 39-41. Ο ΜακΚόλουμ, όμως, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση ισοφάρισε με τη σειρά του σε 41-41 για να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Βασίλης Σπανούλης στο 23ο λεπτό (41-44).
Ο ΜακΚόλουμ με τρίποντο έκανε το 44-44 και ο Γκραντ με ένα πολύ όμορφο κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα Πατρών. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει χάσει τη συγκέντρωση του και ο Πέτροβιτς αύξησε την διαφορά μετά το λάθος του Σπανούλη στους τέσσερις πόντους (48-44). Ο αρχηγός των Πειραιωτών μείωσε σε 48-46 και ο Γκραν με τρίποντο δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (51-46). Ο Ολυμπιακός θα ελέγξει, πάντως και πάλι το ματς με την εμπειρία του.
Συμβάδιζαν στο σκορ οι δύο ομάδες.
Έπειτα από ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με τρεις πόντους (51-54), αναγκάζοντας τον Νίκο Βετούλα να καλέσει τάιμ άουτ στο 26ο λεπτό. Ο Γκραντ με κάρφωμα μείωσε σε 53-54, ενώ ο Σπανούλης χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Ο Πέτροβιτς με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 55-54 και ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (55-57), αλλά ο Γκραντ με 2/2 βολές ισοφάρισε και πάλι (57-57).
Ο Σλούκας πέτυχε το 57-59 και ο Πέτροβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 60-59. Ο Παπανικολάου έκανε το 60-61 και ο Κώστας Σλούκας αύξησε την διαφορά στους τρεις πόντους (60-63), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα. Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του και με 1/2 βολές του Κάιλ Χάινς διατήρησε το προβάδισμα των τριών πόντων που είχε (63-66).
Ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών και πάλι με κάρφωμα πέτυχε το 63-68, με τον Πέτροβιτς ύστερα από σουτ τριών πόντων να ρίχνει την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τους Πατρινούς (66-70). Ο Χάινς και πάλι έκανε το 67-72 για να μειώσει ο ΜακΚόλουμ σε 68-72 στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σπανούλης με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 68-76 και ο Κλάιμπερ μείωσε στους έξι πόντους με δύο εύστοχες βολές (70-76). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του ματς και κατάφεραν να φτάσουν στο νίκη, σφραγίζοντας τη με δύο βολές του Σπανούλη (81-73 στο 39') με 83-73, παίρνοντας το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος, όπου και θα αντιμετωπίσουν το Ρέθυμνο.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-36, 60-63, 73-83.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15(2), Αργυρόπουλος 7(1), Καπερώνης, Γκραντ 16(1), Λιανός 6(2), Πέτροβιτς 18(2), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 11(2), Ζαφίρης, Μολφέτας, Τέρνερ.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Λο 9(1), Άντιτς 5, Σπανούλης 22(4), Περπέρογλου 3, Σλούκας 9(1), Πάουελ 7, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 12(1), Παπανικολάου 7, Κατσίβελης.