22/5/13

Play off A1 Προημιτελικοί : Ολυμπιακός - Απόλλων Πατρών 77-63 (1-0).

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για 35' κόντρα στον Απόλλωνα, με τον Κάιλ Χάινς να σημειώνει 5 διαδοχικούς πόντους σε εκείνο το σημείο, ξεκολλώντας την ομάδα του, η οποία έκανε το 1-0 στη σειρά με 77-63.
Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε δύσκολα του Απόλλωνα Πατρών στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 77-63 και έκανε το 1-0 στη σειρά για την α' φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι Πατρινοί πραγματοποίησαν εξαιρετικό παιχνίδι και δημιούργησαν πολλά προβλήματα την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα για περίπου 35 λεπτά.
Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος με πέντε διαδοχικούς πόντους μετέτρεψε το 62-59 σε 67-59, ξεκολλώντας τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι στο τέλος κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και να κάνουν το 1-0.
Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Έισι Λο που άλλαξε τον ρυθμό στο παιχνίδι, όπως και ο Τζος Πάουελ, ο οποίος έδωσε αρκετές λύσεις κυρίως στο επιθετικό κομμάτι των Πειραιωτών. Για τον Απόλλωνα που πάλεψε μέχρι το τέλος, ο Πέτροβιτς ήταν πολύ καλός, ευστοχώντας σε σημαντικά τρίποντα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και οι Τέρνερ, ΜακΚόλουμ.
Οι δύο ομάδες πλέον ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Παρασκευή (24/05, 20:00) στην Πάτρα.
Ο Τζος Πάουελ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό, ενώ και πάλι ο Αμερικανός έκανε το 4-0. Παρόλα αυτά, ο Απόλλωνας με τρίποντο του Πέτροβιτς πέρασε μπροστά (4-5) για να σημειώσει ο Βασίλης Σπανούλης το 6-5 στο πέμπτο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Πάουελ έκανε το 8-5, με τον Πέτροβιτς έπειτα από ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων να ισοφαρίζει στο 6ο λεπτό σε 8-8.
Ο Πάουελ ξανά έκανε το 10-8, ενώ ξανά ο Πέτροβιτς με τρίποντο σημείωσε το 10-11. Ο Σπανούλης έκανε το 12-11 και ο Ζαφείρης πέτυχε το 12-13 για τους Πατρινούς στο 8ο λεπτό και ο Πέτροβιτς 1:32'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 14-16, με τον Κώστα Παπανικολάου να ισοφαρίζει σε 16-16. Ο Πελεκούδας σημείωσε το 16-18 και ο Πάουελ για ακόμα μία φορά ισοφάρισε σε 18-18, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 20-18 με τον Πελεκούδα να ισοφαρίζει και πάλι (20-20). Ο Τζος Πάουελ και πάλι πέτυχε το 22-20, με τον Μολφέτα ύστερα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (22-23). Ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 25-23, ενώ ο Σλούκας πέτυχε το 27-23.
Ο Πέτροβιτς στο 14' με τρίποντο μείωσε στον πόντο (27-26) και ο Στράτος Περπέρογλου ανέβασε την διαφορά ξανά στους τρεις πόντους (29-26). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και με δύο εύστοχες βολές του Πέρο Άντιτς βρέθηκαν στο +8 (36-28). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, όμως κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοση τους και να μειώσουν με τον Τέρνερ σε 41-36. Ο Κώστας Σλούκας έκανε 43-36 και ο Λιανός έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους με τρίποντο (43-39), σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.
Κοντά οι δύο ομάδες.
Στην τρίτη περίοδο, ο Γκραντ μείωσε σε 43-41, με τον Έισι Λο να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (45-41) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενους και πάλι στο καλάθι στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Τζος Πάουελ σημείωσε το 47-43 στο 24' για να μειώσει ο Αργυρόπουλος σε 47-45. Ο Πάουελ και πάλι έκανε το 49-45, με τον Πελεκούδα να φέρνει και πάλι τον Απόλλωνα στο καλάθι (49-47).
Ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών έκανε το 51-47 στο 26' και ο Έισι Λο σημείωσε το 53-47. Ο Λο και πάλι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 56-47. Ο Γιώργος Πρίντεζης με κάρφωμα έκανε το 58-47 και ο ΜακΚόλουμ έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους (58-49). Ο Σπανούλης σημείωσε το 60-49 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 62-56.
Ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους (62-58). Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλά στο παρκέ, δημιουργώντας προβλήματα στον Ολυμπιακό, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει στο 33ο λεπτό τάιμ άουτ. Ο ΜακΚόλουμ με 1/2 βολές μείωσε στους τρεις (62-59) για να κάνει ο Κάιλ Χάινς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή το 65-59, ενώ και πάλι ο Αμερικανός των "ερυθρολεύκων" με κάρφωμα σημείωσε το 67-59.
Ο Κατσίβελης έκανε το 69-59, με τον Ολυμπιακός να δημιουργεί στη συνέχεια μία διαφορά δέκα πόντων κόντρα στον Απόλλωνα. Ο Σπανούλης με βολές έκανε το 73-63 και ο Δημήτρης Κατσίβελης και πάλι με 1/2 βολές σημείωσε το 74-63 για να πάρουν τελικά οι "ερυθρόλευκοι" το θετικό αποτέλεσμα με 77-63.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-39, 62-56, 77-63.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 7, Λο 9, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 10(1), Περπέρογλου 5(1), Σλούκας 6, Πάουελ 18, Γκετσεβίτσιους 3, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 2, Κατσίβελης 5.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 6, Αργυρόπουλος 4, Γκραντ 8, Λιανός 7(1), Πέτροβιτς 14(4), Πελεκούδας 6, Κλάιμπερ, Ζαφίρης 4, Μολφέτας 6, Τέρνερ 8.