29/5/13

Play off A1 Hμιτελικοί : Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 84-61 (1-0).

Με τους Διαμαντίδη και Κάρι να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έκαμψε εύκολα την αντίσταση του Πανιωνίου με 84-61, κάνοντας το 1-0 στην ημιτελική σειρά. Την Παρασκευή (31/5) το 2ο παιχνίδι.
Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επικρατήσει με σκορ 84-61 του Πανιωνίου και να κάνει το 1-0 στην ημιτελική σειρά, παίρνοντας προβάδισμα στην πρόκριση.
Την Παρασκευή (31/5) οι δύο ομάδες θα μονομαχήσουν και πάλι στο ΟΑΚΑ με στόχο την κατάκτηση της νίκης που θα φέρει τον Παναθηναϊκό πιο κοντά στους τελικούς και τον Πανιώνιο στην ισοφάριση.
Εξαιρετικός για τον Παναθηναϊκό ο Δημήτρης Διαμαντίδης ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, δείχνοντας ιδιαίτερα ορεξάτος μετά τη γέννηση του πρώτου του παιδιού.
Πολύ καλός για μία ακόμα φορά ο Ραμέλ Κάρι ο οποίος τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε ο αγώνας του Παναθηναϊκού, ωστόσο ο Αργύρης Πεδουλάκης έκανε την πρώτη του αλλαγή μόλις 48'' μετά το τζάμπολ βάζοντας τον Τσαρτσαρή στη θέση του Γκιστ. Ο Γιάνκοβιτς που χειροκροτήθηκε στην παρουσίαση, ισοφάρισε σε 3-3 στο 2ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8-3 και 13-6 στο 5'.
Ο Διαμαντίδης ήταν εξαιρετικός σε άμυνα κι επίθεση, οι "πράσινοι" είχαν υποχρεώσει τον Πανιώνιο σε 6 λάθη. Η διαφορά άγγιξε και τους 9 πόντους (15-6), όμως ο Πανιώνιος μείωσε σε 15-11 μετά από λέι απ του Καββαδά. Οι Κάρι και Σχορτσανίτης είχαν περάσει στην πεντάδα για τον Παναθηναϊκό που ήταν καλός αμυντικά, αλλά δεν είχε καλά τελειώματα στις φάσεις.
Στο 9' πάντως οι δύο τους συνδυάστηκαν αρμονικά και έγραψαν το 21-13. Ο Πέιν με 1/2 βολές έγραψε το 21-14 στο τέλος του α' δεκαλέπτου που βρήκε τους γηπεδούχους να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά (7/10 βολές, 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), έναντι 40% (2/5) του Πανιωνίου.
Σταθερό προβάδισμα και καλή άμυνα
Με κάρφωμα του Αγραβάνη, ο Πανιώνιος πλησίασε σε 21-18, ωστόσο ένα γρήγορο 5-0 έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +8 (26-18). Οι δυνατές μονομαχίες δεν έλειπαν με αποτέλεσμα να υπάρξουν νεύρα ανάμεσα στο Λάσμε και τον Μπόγρη, με τον κ. Κορομηλά να τους προειδοποιεί για τεχνική ποινή.
Ο Ούκιτς με τρίποντο έγραψε το 31-23, ωστόσο δύο διαδοχικά λάθη από πλευράς "πρασίνων" δεν τους επέτρεψαν να μεγαλώσουν τη διαφορά περισσότερο. Οι παίκτες του Πανιωνίου από την άλλη ήταν αρκετά άστοχοι με αποτέλεσμα στο 16' ο Λάσμε να γράψει το 33-13 και ο Ματσιούλις με τρίποντο να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 13 (36-23).
Η ομάδα του Σφαιρόπουλου συνέχισε να κάνει λάθη και αισίως έφτασε τα 13 (έναντι 8), ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλή άμυνα και δεν τους έδινε την ευκαιρία να κλέψουν την μπάλα και να τρέξουν στον αιφνιδιασμό.
Σούπερ Κάρι και "καθάρισε".
Μέσα σε 80'' στο β' ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά "καθάρισε" την υπόθεση νίκη. Οι "πράσινοι" έτρεξαν ένα γρήγορο 8-0 με το οποίο προηγήθηκαν με 49-30, χάρη στα δύο τρίποντα του Κάρι και υποχρέωσαν τον Σφαιρόπουλο να πάρει άμεσα τάιμ άουτ.
Οι Ραμέλ Κάρι και Στεφάν Λάσμε ήταν ασταμάτητοι, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά συνεχώς να αυξάνεται. Ο πρώτος μάλιστα έγραψε το 59-36 στο 25', φέρνοντας την ομάδα του στο +23, ενώ με το τέταρτο εύστοχο τρίποντο του στην αναμέτρηση έγραψε το 67-41 και στη συνέχεια αποθεώθηκε κατευθυνόμενος στον πάγκο.
Με καλάθι του Σχορτσανίτη η διαφορά άγγιξε τους 28 πόντους (71-43) και πλέον τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.
Διαδικαστικό το δ' δεκάλεπτο.
Το δ' δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να κάνει συνεχείς αλλαγές στην πεντάδα του, να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους και να δοκιμάζει σχήματα.
Παρ΄όλα αυτά, η ενέργεια και το πάθος δεν έλειψαν ούτε και με τους αναπληρωματικούς. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε τους 32 πόντους 79-47 μετά από 1/2 βολές του Σχορτσανίτη στο 34ό λεπτό της αναμέτρησης.
Στο τελευταίο λεπτό άπαντες είχαν ήδη το μυαλό τους στην δεύτερη αναμέτρηση της Παρασκευής (31/5) και το τελικό 84-61 διαμόρφωσε ο Γάιος Σκορδίλης με 2/2 βολές.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 41-30, 71-45, 84-61.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 10, Μπράμος 3, Κάρι 14, Ματσιούλις 10, Ούκιτς 7, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 11, Γκιστ 2, Γκουίν 4, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 3.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 11, Αθηναίου 2, Κις, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 4, Παππάς 14, Αγραβάνης 4, Μπούκερ 2.