31/5/13

Play off A1 Hμιτελικοί : Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 87-72 (2-0).

Το Ρέθυμνο δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ για 30 λεπτά, όμως οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και έκαναν το 2-0 στη σειρά (87-72).
Το Ρέθυμνο προέβαλε μεγαλύτερη αντίσταση από ότι στο πρώτο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, όμως οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 87-72.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με αυτόν τον τρόπο αξιοποίησαν στο έπακρο το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, είναι μπροστά με 2-0 και πλέον χρειάζονται ακόμα μία νίκη, την οποία και να αναζητήσουν την Δευτέρα (3/06) στην Κρήτη για να πάρουν το "εισιτήριο" για τον τελικό του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τους Νέστορα Κόμματο Ούρος Ντούβνιακ κατάφεραν να μην επιτρέψουν στους γηπεδούχους να αποσπαστούν, όπως είχε γίνει στο πρώτο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στο 60-53, με τον Ολυμπιακό σε 6 λεπτά στην τέταρτη περίοδο να ανεβάζει την απόδοση του και να φτάνει εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος ήταν αμφίβολος (χτύπησε στο μετατάρσιο στο δεξί πόδι) δεν ήταν στη δωδεκάδα των Πειραιωτών, ώστε να ξεκουραστεί, ενώ ο Έισι Λο βρισκόταν στο νοσοκομείο, καθώς ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα. Από εκεί και πέρα, ο Δημήτρης Κατσίβελης επέστρεψε στην ενεργό δράση.
Για τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Κώστας Παπανικολάου έκαναν καλό ματς. Από το Ρέθυμνο ο Ούρος Ντούβνιακ μαζί με τον Νέστορα Κόμματο ήταν οι δύο παίκτες που δημιούργησαν τα περισσότερα προβλήματα στους "ερυθρόλευκους".
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη να προηγηθούν με 8-1 στο τέταρτο λεπτό του παιχνιδιού, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ μείωσε σε 8-3, πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, με τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη έκανε το 11-3 και ο Ντούβνιακ με τρίποντο έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (11-6). Ο Παπανικολάου σημείωσε το 13-6, με τον Έλληνα φόργουορντ των "ερυθρολεύκων" να είναι εκείνος που έκανε και το 15-6 στο έβδομο λεπτό του παιχνιδιού.
Στη συνέχεια, ο Τζος Πάουελ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 18-6 για να ρίξει την διαφορά ο Πέτγουεϊ στους δέκα πόντους (18-8), ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ντούβνιακ έκανε το 19-10 και ο Κώστας Παπανικολάου διαμόρφωσε το 21-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδο της αναμέτρησης.
Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Κάιλ Χάινς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 26-15, με τον Νέστορα Κόμματο να μειώνει σε 26-17. Ξανά ο Έλληνας φόργουορντ έφερε το Ρέθυμνο στο -7 (26-19) για να κάνει και το 26-21 στο 14ο λεπτό του ματς. Ο Χορν έκανε το 26-23 στο 14' με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να χρεώνεται με τεχνική ποινή, καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ του Αμερικανού στον Βασίλη Σπανούλη στην αρχή της φάσης.
Ο Απόλλων Τσόχλας με δύο εύστοχες βολές έφερε τους Κρητικούς στον πόντο (26-25) για να κάνει ο Κατσίβελης το 28-25, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Κόμματος μείωσε σε 28-27, ενώ ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (31-27). Ο Χορν πέτυχε το 31-29 και ο Κώστας Σλούκας σημείωσε το 33-29. Ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με δύο βολές έκανε το 35-32 και ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 37-32. Ο Λιθουανός γκαρντ των γηπεδούχων με τρίποντο έκανε το 40-34 για να διαμορφώσει ο Χορν το 40-36, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Κοντά το Ρέθυμνο.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως το Ρέθυμνο σε σχέση με την πρώτη αναμέτρηση δεν επέτρεψε στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να αποσπαστούν στο σκορ. Ο Βασίλης Σπανούλης στο 23ο λεπτό έκανε το 50-42 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους στο παιχνίδι. Ο Νέστορας Κόμματος στη συνέχεια έκανε το 52-46 για να αυξήσει την διαφορά στους εννέα πόντους ο Γιώργος Πρίντεζης με σουτ τριών πόντων.
Τα πράγματα έπειτα δεν άλλαξαν. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους και με δύο εύστοχες βολές του Κάιλ Χάινς αποσπάστηκαν με επτά πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (57-50). Ο Ούρος Ντούβνιακ, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση μείωσε στους τέσσερις πόντους (57-53), με τρίποντο για να κλείσει το δεκάλεπτο με 60-53, ύστερα από τρίποντο του Κώστα Σλούκα.
Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και με δύο εύστοχες βολές του αρχηγού του Βασίλη Σπανούλη ξέφυγε με 15 πόντους (71-56) στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.
Με 7-2 επιμέρους σκορ το Ρέθυμνο μείωσε σε 73-63 και ο Πέρο Άντιτς με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 13 (76-63), 2,34'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 76-65 και ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 77-65 με 1/2 βολές. Στη συνέχεια, ο Κώστας Παπανικολάου με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 80-65 για να μειώσει ο Πέτγουεϊ με ένα εκπληκτικό κάρφωμα σε 80-67. Ο Άντιτς με τρίποντο πέτυχε το 83-67 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακός το θετικό αποτέλεσμα με 87-72.
Τα δεκάλεπτα: 24-10, 40-36, 60-53, 87-72.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Άντιτς 10(2), Σπανούλης 11(2), Σερμαντίνι, Σλούκας 5(1), Πάουελ 5, Γκετσεβίτσιους 8(2), Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 19(1), Γεωργάκης, Κατσίβελης 6.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 13(1), Καλλινικίδης, Προύιτ 3(1), Αγγελόπουλος 6(2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 21(5), Κόμματος 12, Κάρτερ 3, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12.