23/10/13

2η Aγωνιστική Eurocup Η' Όμιλος : Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης.-Πανιώνιος 68-69

Χάρη στην τρίποντη βόμβα του Ντούβνιακ στα 56'' πριν τη λήξη του αγώνα, ο Πανιώνιος επικράτησε της Σπαρτάκ με 69-68 κι έκανε το "2 στα 2" στο Eurocup.
Ο Πανιώνιος έκανε το "2 στα 2" στο ξεκίνημα των υποχρεώσεων του στο Eurocup, παίρνοντας σημαντική νίκη με σκορ 69-68 επί της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης.
Ο Στίβεν Μπερτ είχε διαφορετική άποψη, όμως και στο τέλος λίγο έλειψε να φέρει τα πάνω κάτω. Τελικά, έγραψε το τελικό με μακρινό σουτ τριών πόντων.
Στα 56'' πριν το τέλος του αγώνα ο Ντούβνιακ έγραψε το 63-65, ευστοχώντας στο πρώτο εύστοχο σουτ στο παιχνίδι. Ακολούθησε το λάθος των Ρώσων και το εύστοχο τζαμπ σουτ του Έρικ ΜακΚόλουμ στα 19,4'' πριν τη λήξη που έγραψε το 63-67!
Ο Αθανασούλας στη συνέχεια έχασε 2 βολές, ενώ ο Μπερτ με καλάθι μείωσε σε 65-67, αλλά έχασε τη βολή που είχε κερδίσει! Ευτυχώς για τον Πανιώνιο ήταν ψύχραιμος από τις βολές στη συνέχεια κι έκανε το 65-69.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Μαρκ Κάρτερ πέτυχε 23 πόντους στη νίκη του Πανιωνίου, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα κι έδωσε 1 ασίστ. Παράλληλα, ήταν αλάνθαστος σε σχεδόν 26 λεπτά συμμετοχής και πέτυχε το καθοριστικό ζευγάρι βολών στα 2,4'' για το τέλος του αγώνα.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 9 λάθη του Πανιωνίου για εκτός έδρας αναμέτρηση ήταν τελικά καθοριστικά. Οι "κυανέρυθροι" δεν... πούλησαν την μπάλα και παρά τα μέτρια ποσοστά τους σε βολές (53%) και τρίποντα (39%) έφτασαν στην τελική επικράτηση. Για την ιστορία η Σπαρτάκ είχε τα διπλάσια λάθη (18).
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο καθοριστικό τρίποντο του Ούρος Ντούβνιακ στα 56'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο άσος του Πανιωνίου ήταν μέχρι εκείνο το σημείο άποντος, αλλά πήρε το σουτ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (63-65). Εξίσου καθοριστικές και οι βολές του Κάρτερ στα 2,4'' πριν το τέλος καθώς έκανε το 65-69.
Η Σπαρτάκ προηγήθηκε με 10-6, εκμεταλλευόμενη το νευρικό ξεκίνημα του Πανιωνίου. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησαν αμέσως και με σερί 10-0 ξέφυγαν με 16-10. Έκτοτε διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και με νέο σερί 7-0 ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο στο +9 (22-13).
Οι Ρώσοι σταδιακά μείωσαν τη διαφορά και ισοφάρισαν στο 15ο λεπτό με τον Κορόλεφ να γράφει το 27-27. Παρ' ότι ο Πανιώνιος αντεπιτέθηκε αμέσως και απάντησε με σερί 6-0 για το 27-33, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να παραμείνουν μέσα στο παιχνίδι και να κλείσουν το ημίχρονο μόλις στο -2 (33-35). Ο Πανιώνιος είχε περισσότερα ριμπάουντ (13-16), λιγότερα λάθη (8-5), αλλά κι ένα 28% στις βολές (2/7).
Για μία ακόμα φορά ο Πανιώνιος βρέθηκε στο +8 (38-44), αλλά η Σπαρτάκ απάντησε με επιμέρους 9-2 κι έγραψε το 47-46. Οι γηπεδούχοι έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, έτρεξαν ένα 7-0 κι έτσι ξέφυγαν με 54-48 στο 30ό λεπτό.
Στο δ' δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 12-3 ο Πανιώνιος βρέθηκε να προηγείται με 60-57 στο 33' κι ενώ είχε βρεθεί να χάνει με 6 πόντους (57-51). Έκτοτε διατήρησε την ψυχραιμία του, έβαλε το καθοριστικό σουτ με τον Ντούβνιακ για το 63-65 κι έφτασε στη δεύτερη φετινή του νίκη στο Eurocup.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-35, 54-48, 68-69.
Σπαρτάκ: ΜακΓκραθ 9(1), Κόστσεβ, Μπερτ 11(2), Κορόλεβ 6(2), Γιακοβένκο 11, Νεστέροφ 3, Σουρόβτσεφ 12(2), Βοισιουκ, Χόμαν, Τκατσένκο.
Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 16(2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 3(1), Κάρτερ 23(3), Μίλμπουρν 17(3), Αθανασούλας 8, Μπατής, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος.