20/10/13

2η Αγωνιστική Α1 : Ίκαρος Χαλκίδας-Απόλλων Πατρών 72-64

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε ο Ίκαρος ο οποίος επικράτησε με 72-64 του Απόλλωνα παρ' ότι σούταρε με μόλις 44%(!) από τη γραμμή των βολών.

Ο Ίκαρος "εγκαινίασε" το κλειστό της Κανήθου με νίκη, καθώς στον πρώτο του αγώνα που έδωσε στη Basket League ΟΠΑΠ ως γηπεδούχος φέτος, επικράτησε με 72-64 του Απόλλωνα.
Αυτή είναι η πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάτακη, σε ένα ματς που σούταρε με μόλις 44% στις βολές και 65% στα δίποντα!
Περίεργα τα ποσοστά για τους γηπεδούχους που είχαν σε καλή βραδιά τους ξένους τους παίκτες. Οι Σούτον, Γκόβενς και Άσκα ήταν πρώτοι σκόρερ έχοντας αντίστοιχα 15, 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ίκαρος διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα στο α' δεκάλεπτο και μετά το 9-7 και το 15-10 στο 7', ισοφαρίστηκε στο 8' σε 16-16. Ο Απόλλων ήταν άστοχος και με 2/4 βολές πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (16-18), πριν ο Γκαγκαλούδης γράψει το 19-18 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.
Παρά την αστοχία τους σε βολές (4/10) και τρίποντα (30%), οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα. Μετά το 25-25 στο 14', το σκορ έγινε 39-28 χάρη σε επιμέρους 14-3 με το οποίο έχτισε μία διαφορά 9 πόντων (39-30) στο ημίχρονο.
Στο γ' δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε και τους 12 πόντους υπέρ του Ικάρου (48-36, 51-39), ωστόσο οι Πατρινοί πλησίασαν και με τον Χοτ βρέθηκαν να μειώσουν σε 56-49 στο 30ό λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους 10-5 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους.
Ωστόσο, ο Ίκαρος φρόντισε να τις εκμηδενίσει στην κρίσιμη περίοδο, καθώς ξανάχτισε διψήφια διαφορά πόντων (70-58). Οι Πατρινοί προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι, αλλά ήταν πια αργά για να μειώσουν περισσότερο.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-30, 56-49, 72-64
Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 5(1), Γκόβενς 14(1), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 12, Μανωλόπουλος 6(1), Σάτον 15, Γκαγκαλούδης 8(1), Σπανός 3(1), Μπορόβνιακ, Βουγιούκας, Μπεκ 6(1).
Απόλλων Π. (Βετούλας): Χιλ 3, Αργυρόπουλος 13, Τέιλορ 10(1), Γουίλσον 11(2), Λιανός 3, Πέτροβιτς 7, Νιφόρας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 3, Χοτ 10(2), Μπολντς 4.