24/10/13

2η Aγωνιστική Euroleague Γ' Όμιλος : Γαλατάσαραϊ - Ολυμπιακός 67-78

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Γαλατάσαραϊ με 78-67 και σημείωσε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague. Καλό μπάσκετ από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα για τριάντα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός μπροστά στα... μάτια του Ντιντιέ Ντρογκμπά, ο οποίος παρακολουθήσε την αναμέτρηση επικράτησε της Γαλατάσαραϊ στην Πόλη με 78-67.
Με αυτόν τον τρόπο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδι στην Euroleague.
Ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την απαιτούμενη ώθηση στους Πειραιώτες, οι οποίοι έλεγχαν τον αγώνα. Στην τρίτη περίοδο, η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να αντιδράσει, μείωσε και πέρασε μπροστά στο σκορ με σουτ τριών πόντων του Αρόγιο στο 29' (57-56). Παρόλα αυτα, οι "ερυθρόλευκοι" ανεκτησαν άμεσα το προβάδισμα και παρότι οι Τούρκοι έμειναν... κολλημένοι στην πλάτη τους μέχρι το τελευταίο δίλεπτο πήραν το θετικό αποτέλεσμα.
Ο Σπανούλης είχε 18 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι σημείωσε 15 πόντους. Ο Μπράιαντ Ντάνστον πέτυχε 9 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Από την Γαλατάσαραϊ, ο Τζαγουάι τελείωσε το ματς με 22 πόντους και ο Αρόγιο πρόσθεσε 10 με 2/7 τρίποντα.
Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακού, ενώ ο Αγραβάνης έδωσε το προβάδισμα και πάλι στους "ερυθρόλευκους" μετά από καλάθι του Ντάντλεϊ. Ο Μαρκοϊσβίλι πέτυχε το 5-4 και ο Γκόρντον έκανε το 7-4 για να μειώσει ο Σπανούλης σε 7-6. Ο Μπράιαντ Ντάνστον με 2/2 βολές πέτυχε το 7-8 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακός, Βασίλης Σπανούλης έκανε το 7-10, με τον Αρόγιο στη συνέχεια να αστοχεί σε σουτ δύο πόντων στο 6'.
Ο Μπράιαντ Ντάνστον ανέβασε την διαφορά για τους Πειραιώτες στους πέντε πόντους (7-12). Ο Σπανούλης για ακόμα μία φορά με σουτ τριών πόντων έκανε το 7-15. Ο Λοτζέσκι αύξησε την διαφορά στους δέκα πόντους στο 8ο λεπτό του αγώνα (7-17). Ο Σίμονς πέτυχε το 19-7 για τους "ερυθρόλευκους", 1.30'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ζόραν Έρτσεγκ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 9-19, βάζοντας τέλος στο σερί 15-0 του Ολυμπιακού (από 7-4 σε 7-15). Ο Σέρβος και πάλι με ακόμα δύο βολές μείωσε σε 11-19, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (11-22).
Στην δεύτερη περίοδο, η Γαλατάσαραϊ με κάρφωμα του Τζαγουάι έκανε το 14-25, ενώ ο ίδιος παίκτης έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (16-25). Ο Στράτος Περπέρογλου αύξησε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στους 11 πόντους (16-27). Ο Ζόραν Έρτσεγκ από τη γραμμή των βολών με 1/2 μείωσε σε 17-27, 5:06'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Τρίποντα από τον Πέτγουεϊ...
Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο έκανε το 30-17 για τον Ολυμπιακό, αναγκάζοντας τον Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ, καθώς είδε ότι οι Πειραιώτες παρά τις προσπάθειες της ομάδας του να μειώσει οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσαν χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ. Ο Έρτσεγκ με δύο βολές μείωσε σε 19-30, αλλά ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με δεύτερο εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 19-33 για τους φιλοξενούμενους. Ο Γκόρντον με 1/2 βολές σημείωσε το 20-33, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον με καλάθι και φάουλ έκανε το 36-20 για τους "ερυθρόλευκους".
Ο Μαρκοϊσβίλι μείωσε σε 22-36 και ο Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους ξανά (22-38). Ο Τζαγουάι με 1/2 βολές μείωσε σε 23-38. Ο Τζαγουάι μείωσε σε 25-38 με 2/2 βολές και ο Ολυμπιακός έπειτα από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Αταμάν ξέφυγε με 15 πόντους (25-40). Ο Σίμονς στη συνέχεια με τεχνική ποινή έφτασε τα τρία φάουλ και κάθισε στον πάγκο, με τον Αρόγιο να μειώνει με 2/2 βολές σε 28-40. Ο Λοτζέσκι έκανε το 28-42 και ο Τζαγουάι με 2/2 βολές σημείωσε το 30-42, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Ο Αρόγιο με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έριξε την διαφορά στους δέκα πόντους, σημειώνοντας το 32-42, ενώ ο Ντάντλεϊ πέτυχε το 34-42 στο 22ο λεπτό του αγώνα. Οι Τούρκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και ο Ντάντλεϊ ξανά έφερε την Γαλατάσαραϊ στο -6 (36-42). Ο Ματ Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους, δίνοντας σημαντική ανάσα στον Ολυμπιακό (36-45). Ο Κοκσάλ μείωσε σε 38-45, όμως ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 38-47 για τους Πειραιώτες.
Η αντεπίθεση των Τούρκων.
Ο Τζαγουάι με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 40-47 και ο Ντάντλεϊ μετά από καλάθι του Έισι Λο πέτυχε το 42-49, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με 3/3 βολές έκανε το 42-52 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προσπαθεί να ελέγξει το παιχνίδι απέναντι στην Γαλατάσαραϊ που πιέζει. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 45-52, ενώ ο Τζαγουάι έκανε το 47-52 για την ομάδα του Ενγκίν Αταμάν. Ο Πέτγουεϊ, όμως με κάρφωμα πέτυχε το 47-54. Ο Σπανούλης με 2/2 βολές σημείωσε το 47-56, αλλά ο Αρόγιο με τρίποντο έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (50-56), 2:29'' πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο.
Ο Ντάντλεϊ με καλάθι μείωσε σε 52-56, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Ντάνστον χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ του, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τεχνική ποινή. Οι Τούρκοι μείωσαν με 2/4 βολές σε 54-56 και ο Αρόγιο, 1:15'' πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στην Γαλατάσαραϊ με 57-56. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με 2/2 βολές έκανε το 57-58, ενώ ο Μάντζαρης πέτυχε το 57-59 στο 30'.
Ο Σίμονς με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου έκανε το 61-57 για τους "ερυθρόλευκους" και ο Τζαγουάι μείωσε σε 59-61, αλλά ο Στράτος Περπέρογλου με τρίποντο αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους (59-64). Ο Τζαγουάι και πάλι μείωσε σε 61-64, ενώ έφερε την Γαλατάσαραϊ σε απόσταση αναπνοής (63-64). Ο Σλούκας έκανε το 63-66 και οι Τούρκοι μείωσαν σε 65-66. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο σημείωσε το 65-69 για τους "ερυθρόλευκους" και ο Γιώργος Πρίντεζης 3:20'' πριν το τέλος του αγώνα ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τους φιλοξενούμενους (65-72).
Ο Κώστας Σλούκας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ενώ ο Έλληνας γκαρντ έκανε φάουλ στον Μαρκοϊσβίλι, 2:24'' πριν την εκπνοή. Ο Κοκσάλ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος κέρδισε φάουλ από τον Τζαγουάι με 2/2 βολές πέτυχε το 65-74. Ο Μαρκοϊσβίλι δεν θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων και ο Ντάνστον με κάρφωμα αύξησε την διαφορά στους 11 πόντους (65-76).
Ο Λοτζέσκι έκανε με σουτ δύο πόντων το 65-78 για να διαμορφώσει ο Τζαγουάι με κάρφωμα το 67-78, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78.

Ανά δεκάλεπτο: 11-22, 19-20, 27-17, 10-19.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): έρτσεγκ 7 (0/2 διπ., 0/2 τριπ., 7/8 βολ.), Γκόρντον 5 (2/7 διπ., 0/2 τριπ., 1/2 βολ.),Κοσάλ (5 1/1 διπ., 1/2 τριπ., 1/2 βολ.), Μαρκοϊσβίλι 7 (2/4 διπ., 0/2 τριπ., 3/5 βολ.), Τζαγουάι 22 (7/8 διπ., 8/11 βολ.), Αλντεμίρ, Ματσβάν, Αρόγιο 10 1/4 διπ., 2/7 τριπ., 2/2 βολ.), Γκιουλέρ (0/1 διπ., ),Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10 (5/8 διπ., 0/1 βολ., 7 ριμπ.), Ντόμερκαντ 1 (0/1 διπ., 0/2 τριπ., 1/2 βολ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11 (1/1 διπ., 2/2 τριπ., 3/3 βολ.), Λο 2 (1/2 διπ., 0/1 τριπ.), Ντάντσον 9 (3/4 διπ., 3/3 βολ., 8 ριμπ.), Σπανούλης 18 (4/10 διπ., 2/5 τριπ., 4/4 βολ.), Περπέργτολου 5 (1/4 διπ., 1/2 τριπ.,), Σλούκας 5 (1/3 διπ., 1/2 τριπ.), Σίμονς 5 (2/3 διπ., 1/2 βολ.), Πρίντεζης 5 (1/4 διπ., 1/2 τριπ., 6ριμπ.), Αγραβάνης 2 (1/1 διπ., 0/1 τριπ.), Μάντζαρης 1 (0/1 διπ., 1/2 βολ.), Λοτζέσκι 15 (3/5 διπ., 2/4 τριπ., 3/3 βολ., 5 ριμπ.).