26/10/13

3η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 64-81

Λεβέντης ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον ΑΓΟΡ με σκορ 81-64, "έσπασε" την κακή παράδοση που έχει στο Ρέθυμνο ενώ πήρε την πέμπτη του συνεχόμενη νίκη.
Νέα νίκη για τον ΠΑΟΚ, πέμπτη συνεχόμενη... Ο "Δικέφαλος" κέρδισε το Ρέθυμνο εκτός έδρας με σκορ 64-81 και έτσι το νικηφόρο του σερί συνεχίζεται.
Μάλιστα οι "ασπρόμαυροι" κέρδισαν για πρώτη φορά την συγκεκριμένη ομάδα στην έδρα της (την σεζόν 2006-07 όταν και αντιμετώπισαν τον ΑΓΟΡ για το Κύπελλο μέχρι και πέρυσι, είχαν μόνο ήττες) ενώ πήραν το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς.
Ο πρωταγωνιστής:
Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Μαρκ Πέιν με 16 πόντους, αλλά θα δώσουμε τον συγκεκριμένο τίτλο στον Γιώργο Μπόγρη. Ο Ελληνας σέντερ έκανε πολλή δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο "πάτησε" γκάζι ο ΠΑΟΚ. Πέτυχε 10 πόντους με 5/5 δίποντα μάλιστα ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε 1/2 δίποντα. Ο Μπόγρης τελείωσε το ματς με 13 πόντους, έχοντας 6/7, 1/1 βολές και οχτώ ριμπάουντ.
Ο αριθμός του αγώνα:
Δεν είναι και λίγα τα 17 λάθη, ειδικά αν θέλεις να πάρεις εκτός έδρας νίκη. Πάντως το θετικό για τον ΠΑΟΚ ήταν πως δεν αποδείχθηκαν καθοριστικά για να μην φτάσει στο "διπλό"
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ηταν σημαντικό το τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟΚ... Μπήκε δυνατά ο "Δικέφαλος" έκανε ένα σερί 0-10 και συνολικά ένα σερί 0-14 (35-43) μετά μετά το 35-29. Ε, κάπου εκεί το Ρέθυμνο "κυνηγούσε" τους "ασπρόμαυρους" που είχαν πάρει συν τοις άλλοις και ψυχολογία...
Ο αγώνας:
Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα... Ηταν μπροστά με 4-8 στο 6' ενώ το σκορ στο 8' ήταν 8-12. Ο "Δικέφαλος" με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε πάρει μια διαφορά πέντε πόντων (12-17, με το Ρέθυμνο να είναι πολύ άστοχο) έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Χαραλαμπίδη με 8 πόντους. Οι "ασπρόμαυροι" έφτασαν στο +7 στο 12' (14-21) και παρ' ότι ήταν άστοχοι στη συνέχεια, ήταν στο +6 στο 15' (19-25). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι "πάτησαν" γκάζι και με σερί 10-0 προηγήθηκαν με 29-25 (πολλά λάθη ο "Δικέφαλος" που είχε φτάσει τα 9) ενώ με καλάθι και φάουλ του Αλεξάντερ έγινε το 35-29. Τελικά το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 35-33 (πρώτος σκόρερ του Ρεθύμνου ο Κανονίδης με 10 πόντους).
Με το ξεκίνημα το τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μπήκε... φορτσάτος και προηγήθηκε με 35-43 στο 13' (0-10 σερί στο τρίτο δεκάλεπτο και συνολικά 0-14 μετά το 35-29). Ο Καλαμπόκης... ξεμπλόκαρε τον ΑΓΟΡ με δύο εύστοχες βολές (37-43 στο 23') αλλά με τρίποντο του Τσαιρέλη ο ΠΑΟΚ πήρε ένα +9 (37-46 και 39-48, με 15 πόντους του Τσαιρέλη και 9 του Μπόγρη που έδιναν πολύτιμες βοήθειες). Οι γηπεδούχοι "μάζεψαν" την διαφορά (46-48 στο 27'), ο Μπόγρης (13 πόντους με 6/7 δίποντα) έκανε το 46-52 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 50-57 (καλός αμυντικά ο ΠΑΟΚ που δέχτηκε 15 πόντους).
Με τρίποντα του Χαραλαμπίδη (50-60) και του Κούπερ, ο "Δικέφαλος" πήρε αέρα 11 πόντων (52-63) και ο Μαργαρίτης πήγε την διαφορά στους 13 πόντους (52-65). Ο Πέιν διαμόρφωσε το 55-71 στο 34', το Ρέθυμνο μείωσε σε 61-73 στο 37' αλλά ο Μαργαρίτης έδωσε την χαριστική βολή στους γηπεδούχους (61-76) που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στη συνέχεια.
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 35-29, 50-57, 64-81.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 2, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 4 (1), Αγγελόπουλος 11 (3), Προύιτ 7, Καλαμπόκης 6, Κανονίδης 14 (1), Λάτοβιτς, Αλεξάντερ 5, Aρμπετ 5 (1), Γκάμπριελ 10.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 16 (3), Κούπερ 10 (2), Χαραλαμπίδης 15 (1), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαiρέλης 15 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Καλλές, Μπόγρης 13, Κασελάκης, Λιάπης 3.