18/11/13

6η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πατρών-Άρης 76-78

Μετά από απίστευτο παιχνίδι, ο Άρης έκαμψε την σθεναρή αντίσταση του Απόλλωνα (78-76) στην Πάτρα, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Βεζένκοφ (23π.). Μοιραίος ο Χιλ που κρεμάστηκε από το καλάθι κι ενώ το σουτ του Μπολντς έδειχνε να μπαίνει μέσα!
Απίστευτη τροπή πήρε το δ' δεκάλεπτο στην Πάτρα, ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Άρη, με τον δεύτερο να επικρατεί στο νήμα με 78-76...
Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έμεινε για 3,5 λεπτά άποντη και ο Απόλλων μετέτρεψε το 64-73 σε 73-73 με σερί 9-0 που έτρεξε με μπροστάρη τον Μπολντς.
Οι Πατρινοί πίστεψαν στην ανατροπή, πίεσαν, είχαν τον έλεγχο εκμεταλλεύτηκαν το μπλακ άουτ του Άρη, όμως στο τέλος μίλησε το μεγαλείο του Αλέξανδρου Βεζένκοφ ο οποίος με κρύο αίμα ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 73-76, στο 1.14'' για το τέλος του αγώνα'.
Από εκεί και πέρα, ο Ασημακόπουλος έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του, ο Χιλ μείωσε σε 76-78, ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα ο τελευταίος κρεμάστηκε από το καλάθι του Απόλλωνα και ενώ το σουτ του Μπολντς έδειχνε να μπαίνει μέσα.
Ο πρωταγωνιστής:
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο νεαρός Βεζένκοφ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 5/5 τρίποντα! Επίσης είχε 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 25 λάθη του Άρη ήταν σίγουρα η μεγάλη πληγή για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου που έκανε 8 στο πρώτο ημίχρονο και 17(!) στο δεύτερο. Πάντως, στο τέλος τα πολλά λάθη δεν του κόστισαν τη νίκη.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο λέι απ του Ασημακόπουλου ο οποίος στο 39' έδωσε στον Άρη διαφορά πέντε πόντων (73-78), δίνοντάς του την ευκαιρία να έχει το πάνω χέρι στο τέλος του αγώνα.
Ο Άρης παίρνοντας πόντους από τους Βεζένκοφ και Μποχωρίδη, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (18-9), δείχνοντας αποφασισμένος να επιβάλει το ρυθμό του από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα. Παρ' ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν παροδικά με ένα γρήγορο 5-0, οι Θεσσαλονικείς όχι μόνο διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά, αλλά την εκτόξευσαν και στο +10 (14-24).
Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Βετούλα, να πλησιάζουν στους τέσσερις πόντους (22-26), ωστόσο ο Αθηναίου έδωσε σημαντικές ανάσες στον Άρη. Έτσι, ξέφυγε και πάλι έχοντας πολύ καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (53%) και τρίποντα (40%), έναντι του Απόλλωνα που είχε 10/22 σουτ δύο πόντων (45%) και 2/12 τρίποντα (17%).
Στην επανάληψη, ο Άρης ξεκίνησε με σερί 8-0 και ξέφυγε με 17 πόντους διαφορά (33-50), υποχρεώνοντας το Νίκο Βετούλα να πάρει άμεσα τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ωστόσο, τα πράγματα δεν μπορούσαν να αλλάξουν... Το μόνο που κατάφεραν οι Πατρινοί ήταν να μειώσουν σε 53-64 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Με τρίποντο του Χιλ ο Απόλλων Πατρών μείωσε σε 62-71, αλλά οι προσπάθειες του Μπολντς δεν βρήκαν στόχο στη συνέχεια, καθώς ο Άρης έπαιζε παθιασμένη άμυνα. Ωστόσο, στο 37' οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 68-73 με δύο διαδοχικά καλάθια των Ντάνιελ και Μπολντς, με τον τελευταίο να μειώνει σε 70-73 στο 37'. Ο Άρης είχε χάσει τη συγκέντρωσή του και μετά τις άστοχες βολές του Μποχωρίδη, ήρθαν οι εύστοχες του Μπολντς που ισοφάρισε σε 73-73 στο 38'. Το τρίποντο του Βεζένκοφ βρήκε στόχο και έδωσε μεγάλη ανάσα στον Άρη στο 1.14'' για το τέλος του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-42, 53-64, 76-78.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Χιλ 23(3), Αργυρόπουλος 6, Τέιλορ 2, Ντάνιελ 17, Λιανός 5(1), Πέτροβιτς 7(2), Ζαφείρης 2, Τρεπάλοβατς, Μπολντς 14(1).
Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 12(1), Χαντ, Πελεκάνος 3(1), Γκίκας 6, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 23(5), Μούρτος, Αθηναίου 13(1).