20/11/13

6η Aγωνιστική Eurocup Η' Όμιλος : Ραντνίτσκι - Πανιώνιος 84-77

Ηττημένος αλλά μαχητής

Ο Πανιώνιος ηττήθηκε για την έκτη αγωνιστική του Eurocup εκτός έδρας από τη Ραντνίτσκι με 84-77, η οποία κάλυψε και την διαφορά του πρώτου ματς.

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Ραντνίτσκι, καθώς ηττήθηκε από τους γηπεδούχους που έλεγχαν στο μεγαλύτερο ματς τον ρυθμό με 84-77.
Ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης προσπάθησε στο τέλος να κατεβάσει την διαφορά, όμως η Ραντνίτσκι ήταν ψύχραιμη και πήρε το θετικό αποτέλεσμα.
Παράλληλα, η Ραντνίτσκι κάλυψε και την διαφορά της ήττας στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στην Αθήνα, όπου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε νικήσει με 77-72.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού με 20-17. Στη συνέχεια, η Ραντνίτσκι διατήρησε το προβάδισμα της, καθώς ο Ντούσαν Μλάνταν ανέβασε στο 18ο λεπτό του ματς το 39-33. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 41-33, ενώ ο Κυρίτσης μείωσε σε 41-35, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι... πάτησαν γκάζι και με αποσπάστηκαν ακόμα και με 18 πόντους (68-50), έχοντας τον Μάρκο Μαρίνοβιτς σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Πανιώνιος, παρόλα αυτά δεν παράτησε τον αγώνα και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, προσπάθησε να μειώσει την απόσταση που τον χώριζε από τη Ραντνίτσκι.Στο 38ο λεπτό ο Ντούβνιακ έφερε τον Πανιώνιο στο -3 (79-76), αλλά οι γηπεδούχοι τελικά μπόρεσαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 84-77, καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας στο πρώτο παιχνίδι.
Ο ΜακΚόλουμ δημιούργησε πολλά προβλήματα στη Ραντνίτσκι, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους σε 36 λεπτά χρόνου συμμετοχής (9/12β., 7/11διπ., 1/4τρ.).
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-35, 68-50, 84-77.
Ραντνίτσκι (Νίκολιτς): Σέλεϊ 2, Λέσιτς 11(1), Γιόβιτς 10, Μλάνταν 12(2), Κάλινιτς 8, Γιάρου 16, Ντίμιτς, Μπλμάζοβιτς, Γέβτοβιτς 5, Μαρίνοβιτς 20(2).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26(1), Μοτσενίγκος, Ντούβνιακ 4(1), Κάρτερ 16(2), Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 12(1), Σίμτσακ, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος 4.