27/11/13

7η Aγωνιστική Eurocup Η' Όμιλος : Πανιώνιος-Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης 76-69

Σε μία προσωπική μονομαχία που βρήκε νικητή τον Έρικ ΜακΚόλουμ (24π.) και ηττημένο τον ασταμάτητο Στίβεν Μπερτ, ο Πανιώνιος επικράτησε με 76-69 της Σπαρτάκ και πέτυχε την 4η φετινή του νίκη. Εκτός αποστολής ήταν ο Καββαδάς!
Ο Πανιώνιος αν και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, έπαιξε καλή άμυνα, προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά, στο τέλος κατάφερε να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι.
Πάντως, αν και έδειξε τάσεις αυτοχειρίας, επικράτησε με 76-69 και πέτυχε την 4η φετινή του νίκη στο Eurocup.
Τα εύστοχα σουτ τριών πόντων στο δ' δεκάλεπτο, χάρισαν τη νίκη στον Πανιώνιο ο οποίος πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης.
Πολύ μεγάλο παιχνίδι από τον Στίβεν Μπερτ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους λίγο έλειψε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι.
Εκτός 12άδας ήταν ο Βασίλης Καββαδάς ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι με πολιτικά από τον πάγκο, μαζί με τον τραυματία ο Μάριο Μπατή.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Έρικ ΜακΚόλουλ, τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ αλλά και ισάριθμα λάθη σε σχεδόν 29 λεπτά συμμετοχής. Στο τέλος του αγώνα ήταν το "αντίδοτο" στον Στίβεν Μπερτ ο οποίος είχε πάρει επ' ώμου την Σπαρτάκ.
Ο αριθμός του αγώνα:
Το 87% με το οποίο σούταρε ο Πανιώνιος από τη γραμμή. Ήταν ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και με 14/16 βολές πήρε σημαντικούς πόντους.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο καλάθι και φάουλ του ΜακΚόλουμ με το οποίο έγραψε το 72-67 υπέρ του Πανιωνίου στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 9-5, αλλά δέχτηκε ένα γρήγορο 6-0 από τους Ρώσους που έδειχναν ότι θα έμεναν μέσα στο παιχνίδι εφόσον τους το επέτρεπαν. Ωστόσο, ακολούθησε ένα εκπληκτικό 13-0 από πλευράς γηπεδούχων οι οποίοι ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων (22-11). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου εξακολούθησαν να παίζουν καλή άμυνα και να είναι κυρίαρχοι στο παρκέ. Έτσι η διαφορά άγγιξε και τους 15 πόντους (30-15), με τις δύο ομάδες να φεύγουν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-27 μετά από κάρφωμα του Χόμαν.
Στην επανάληψη όμως ο Πανιώνιος μπήκε στο παιχνίδι υπεροπτικά και δέχτηκε ένα 24-12 με το οποίοι οι Ρώσοι όχι μόνο έγιναν επικίνδυνοι αλλά μπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφαρίζοντας σε 51-51. Μάλιστα, μείωσαν τα λάθη τους, καθώς είχαν 12 στο α' ημίχρονο και μόλις 5 στο β' κι έτσι κατάφεραν να... στριμώξουν τον Πανιώνιο για τα καλά. Ο Στίβεν Μπερτ ήταν ασταμάτητος, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν το αντίδοτο στο πρόσωπο του Έρικ ΜακΚόλουμ. Νωρίτερα είχαν προηγηθεί σημαντικά τρίποντα των Κάρτερ, Σαλούστρου που έκαναν το σκορ 65-57, αλλά η Σπαρτάκ μείωσε (69-67) και πήρε το όπλο του ο ΜακΚόλουμ.
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 24(2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10(2), Κάρτερ 11(1), Μίλμπουρν 14(1), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 2, Μισέλ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστρος 9(2).
Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολής (Βέτρα): ΜακΓκραθ 16(1), Κοσίεφ 8, Μπερτ 26(2), Κορόλεφ 3(1), Ιακοβένκο, Ποπόφ, Περσίν, Βόιτουκ, Χόμαν 16, Τσατσένκο.