28/11/13

7η Aγωνιστική Euroleague Γ' Όμιλος : Ολυμπιακός - Γαλατάσαραϊ 72-54

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με στο ΣΕΦ, πέτυχε το 7/7 στην Euroleague και έκανε νέο ρεκόρ διαδοχικών νικών από το ξεκίνημα της σεζόν (17/17).
Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας της Γαλατάσαραϊ με 72-54. και σημείωσε την έβδομη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε ένα ματς, όπου δίπλα στον πάγκο της ομάδας κάθισε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του συλλόγου, ο Βασίλης Καββαδάς κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους μετά το πρώτο δεκάλεπτο και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.
Πλέον ο Ολυμπιακός σε περίπτωση που ηττηθεί η Μπάγερν Μονάχου αύριο (29/11) από την Σιένα στην Ιταλία θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου, καθώς η Γαλατάσαραϊ που τον ακολουθεί ακόμα και αν οι Πειραιώτες ηττηθούν και στα τρία ματς που απομένουν, ισοβαθμεί μαζί τους, αλλά έχει γνωρίσει την ήττα και στις δύο αναμετρήσεις που έχουν δώσει.
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα δύο πόντων (6-4) στο 5ο λεπτό του ματς, ενώ ο Μπράιαντ Ντάστον έδωσε... αέρα τεσσάρων πόντων στους "ερυθρόλευκοι", οι οποίοι αποσπάστηκαν με 10-6. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και αποσπάστηκαν ακόμα περισσότερο από τους Τούρκους που δεν μπορούσαν να πλησιάσουν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με 18-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και πέτυχαν στα πρώτα λεπτά το 18-12. Ο Αρσλάν μείωσε σε 18-16 και οι γηπεδούχοι αύξησαν και πάλι το προβάδισμα τους στους τέσσερις πόντους (20-16). Ο Κώστας Σλούκας στο 14ο λεπτό του αγώνα με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 23-18 για τον Ολυμπιακό, έπειτα από πάσα του Έισι Λο. Ο Μάτσβαν με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 23-20 στο 15'.  Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ που είχε περάσει στο παρκέ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 25-20, αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ.
Τραυματισμός Πέτγουεϊ στο 19'.
Ο Μπράιαντ Ντάνστον πέτυχε το 27-20 για τους Πειραιώτες στο 17ο λεπτό, ενώ έπειτα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Ζόραν Έρτσεγκ, ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έκανε το 29-20 για να μειώσει σε 29-22 ο Μαλίν Χέρστον. Ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο ευστόχησε σε 32-22. Ο Μπρεν Πέτγουεϊ στο 19ο λεπτό χτύπησε στον αριστερό ώμο, κάνοντας φάουλ στον Μενσά - Μπονσού με αποτέλεσμα να καθίσει στον πάγκο και στη θέση του να περάσει ο Γιώργος Πρίντεζης.
Ο Ματ Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 35-24 και ανέβασε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους 11 πόντους, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός με τον Βαγγέλη Μάντζαρη ξέφυγε με 14 πόντους των Τούρκων (40-26), οι οποίοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν το καλάθι των γηπεδούχων. Ο Μπονσού με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 40-29 και ο Γιώργος Πρίντεζης, ύστερα από αιφνιδιασμό των "ερυθρολεύκων" σημείωσε το 42-29 στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός έκανε το 43-31 στο 24' και ο Πρίντεζης με τρίποντο αύξησε την διαφορά στους 15 (46-31).
Οι Πειραιώτες, όμως δεν σταμάτησαν εκεί και με ακόμα ένα τρίποντο από τον αρχηγό της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη σημείωσα το 49-31, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μίρζα Μπέγκιτς με καλάθι δύο πόντων αύξησε την διαφορά στους 20 πόντους (51-31) στο 26ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 51-33, ενώ ο Μπέγκιτς και πάλι σημείωσε το 53-33 στο 27'. Ο Έρτσεγκ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 53-35 και ο Κώστας Σλούκας έκανε το 55-35.
Ο Μπέγκιτς ήταν εκείνος που υπέγραψε το 57-35 στο 29', με τον Αγραβάνη να δίνει στον Λοτζέσκι για το 59-35, που έμεινε και ως σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στην τελευταία πράξη που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα (ή τουλάχιστον αυτό φαινόταν από το σκορ, διότι ουδείς ήξερε τι θα ακολουθήσει), ο Ντάνστον διαμόρφωσε το 61-35, πριν ο Ακιόλ... σπάσει την ανυδρία των Τούρκων (61-38). Αυτό ήταν το δεύτερο εύστοχο τρίποντο της Γαλατά (είχε 2/11). Οι Ντανστόν και Λοτζέσκι ήταν εκείνοι που ανέλαβαν και τη διαδρομή έως το 67-41 (33', με τον Αμερικανό κάτοχο βελγικού διαβατηρίου να δίνει δυο ασίστ, πριν το κόουστ του κόουστ). Ο Κοκσάλ αρκέστηκε στις 1/2 βολές (67-44), πριν κάνει λάθος και πάρει ο Αταμάν τάιμ άουτ (μετά το 19ο λάθος της ομάδας του). Ο Παπαπέτρου με το που πάτησε το πόδι του ξανά στο παρκέ διαμόρφωσε το 70-44, για να φτάσει η διαφορά στο +36, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Και τότε ήταν που ξέσπασε η... θύελλα.
Όταν τα πνεύματα ηρέμησαν και οι Μπέγκιτς, Μενσά Μπονσού και Πρίντεζης πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια, το ματς συνεχίστηκε δίχως ουσιαστικά να αλλάξει κάτι.

Πρίντεζης: «Ήταν η κακιά στιγμή…»

Ο Αλντεμίρ με 2/4 βολές υπέγραψε το 70-48, ο Αρόγιο κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Σπανούλη και έκανε το χρέος του, με τον Ντάνστον να καρφώνει για το 72-50, στο 1.30 πριν την κόρνα της λήξης.
Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-24, 59-35, 72-54.

Ανά δεκάλεπτο: 18-10, 17-14, 24-11, 13-19.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Λο, Ντάνστον 18, Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 3(1), Σλούκας 5(1), Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 9(1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3(1), Λοτζέσκι 7(1).

Γαλατασαράι (Αταμάν): Έρτσεγκ 2, Κοκσάλ 3, Χέρστον 2, Ακιόλ 3(1), Αλντεμίρ 10, Μενσά-Μπονσού 7, Μάτσβαν 2, Αρόγιο 6, Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 9(1), Ντόμερκαντ.