30/11/13

8η Αγωνιστική Α1 : Ίκαρος Χαλκίδας - Πανιώνιος 73-80

Ο Πανιώνιος επικράτησε εκτός έδρας του Ικάρου Χαλκίδας με. 80-73, έχοντας τους Μίλμπουρν, ΜακΚόλουμ σε πολύ καλή βραδιά.
Ο Πανιώνιος νίκησε στη Χαλκίδα τον Ίκαρο με 80-73, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.
Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου σημείωσε την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα και τρίτη εκτός έδρας.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο ΜακΚόλουμ έκανε πολύ καλό παιχνίδι για τον Πανιώνιο, καθώς σημείωσε 17 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 2/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Είχε επίσης, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.
Ο αριθμός
Οι 21 πόντοι του Γιάννη Γκαγκαλούδη, ο οποίος προσπάθησε για τον Ίκαρο, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.
Που κρίθηκε το ματς
Στο 25' ο Ίκαρος πλησίασε στο καλάθι τον Πανιώνιο (57-59), με τους Νεοσμυρνιώτες σε εκείνο το σημείο να "απαντούν" με σερί 8-0 και να ξεφεύγουν με δέκα πόντους (67-57).
Ο αγώνας
Ο Ίκαρος Χαλκίδας με τον Σκορδίλη έκανε το 7-4 για να αυξήσει την διαφορά στους πέντε πόντους, ο Σάτον. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με τον Μίλμπουρν πέρασαν μπροστά στο σκορ με 11-10, ενώ ο Γκαγκαλούδης σημείωσε το 12-11. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-15 για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Πανιώνιος ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και με δύο εύστοχες βολές του Κυρίτση έκανε το 27-32 στο 16ο λεπτό. Ο Παπανικολόπουλος μείωσε σε 29-32, με τον ΜακΚόλουμ να πετυχαίνει το 34-29 για τους Νεοσμυρνιώτες. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα δέκα πόντων (40-30).
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με τον Πανιώνιο να διατηρεί το προβάδισμα του. Έτσι, το 30' βρήκε τις δύο ομάδες στο 53-48 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... γκάζι και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 80-73.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-40, 48-53, 73-80.
Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στραντ 9(3), Γκόβενς 8(2), Παπανικολόπουλος 7(1), Άσκα 10, Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 21(1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 2, Ρίτσαρντς 2, Μπέμπης.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17(2), Ντούβνιακ 2, Κάρτερ 15(3), Μίλμπουρν 16(4), Αθανασούλας, Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ 1, Σίμτσακ, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 7(1).