30/11/13

8η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ-ΚΑΟΔ 82-65

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες στη Basket League ΟΠΑΠ (μετά την ήττα στα Τρίκαλα), με το 82-65 επί του ΚΑΟΔ και έτσι διατήρησε το αήττητο της έδρας της (έφτασε το σχετικό ρεκόρ στο 4-0).
Ο ΚΑΟΔ... έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, στο πρώτο ημίχρονο του ματς, καθώς είχε διαρκώς το προβάδισμα (ημ. 40-41), με τον ΠΑΟΚ να "τρέχει" επί μέρους 20-8 στην τρίτη περίοδο. Κάπως έτσι εξαφανίστηκε από το οπτικό πεδίο των Δραμινών και έφτασε στο (82-65), που είναι η τέταρτη διαδοχική εντός έδρας νίκη, σε ισάριθμα ματς.
Ο Κούπερ ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο είχε έξι πόντους, καιτελείωσε το ματς με 19 πόντους και έξι ασίστ.
Εκεί κρίθηκε:
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Κατά την διάρκεια αυτού ξέφυγε στο σκορ, στο 30' ήταν μπροστά με 60-49 και έβαλε τις βάσεις για την νίκη.
Ο αριθμός:
Μεγάλη η διαφορά στις ασίστ για τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 19 και ο ΚΑΟΔ με 4.
Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα και στο 3' το σκορ ήταν 2-4. Ο ΚΑΟΔ στο 4' κέρδιζε με 2-7, με τον "Δικέφαλο" να δυσκολεύεται να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Οι "ασπρόμαυροι" εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως στο 4-9 οι φιλοξενούμενοι χρεώθηκαν με τεχνική ποινή, μείωσαν σε 7-9 και αργότερα σε 10-11. Ο "Δικέφαλος" πέρασε μπροστά με τρίποντο του Δέδα (15-14 στο 8') και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-19 (ξεχώριζε ο Βον με 10 πόντους).
Με καλάθι και φάουλ του Μπράουν, έγινε το 21-24 αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και προηγήθηκε με 27-26. Ο ΚΑΟΔ σε μεγάλο βαθμό επέβαλλε τον ρυθμό του στη συνέχεια, στο 14' ήταν στο +3 (29-32) και στο 16' στο +7 (29-36). Ο Βον έδωσε αέρα οχτώ πόντων (29-37), με καλάθι και φάουλ του Μπόγρη "γράφτηκε" το 32-37 ενώ αργότερα με τον ίδιο τρόπο ο Πέιν μείωσε σε 35-37. Με τρίποντο του Χαραλαμπίδη, ο "Δικέφαλος" πέρασε μπροστά (38-37 στο 17', με 9-0 σερί οι γηπεδούχοι και τους φιλοξενούμενους να έχουν μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ). Ο Ζάρας με βολές "ξεκόλλησε" τους Δραμινούς (38-39) και το ημίχρονο έληξε με 40-41 (πρώτοι σκόρερ από τις δύο ομάδες οι Χαραλαμπίδης και Βον με 9 και 13 πόντους αντίστοιχα).
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 43-41 και 46-43 αργότερα με τρίποντο του Κασελάκη. Ο ΚΑΟΔ δυσκολευόταν επιθετικά, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα +5 (48-43 στο 24' και 50-45 στο 25') και ο Τσαιρέλης έδωσε αέρα επτά πόντων (52-45), με τον "Δικέφαλο" να παίζει καλή άμυνα. Οι "ασπρόμαυροι" είχαν βρει ρυθμό, ο Κούπερ διαμόρφωσε το 55-45 στο 27', ο Τσαιρέλης "πήγε" την διαφορά στους 12 πόντους (57-45) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-49 (με 15 πόντους του Κούπερ που έδινε σημαντικές βοήθειες).
Ο Χαραλαμπίδης στις αρχές της τελευταίας περιόδου, έδωσε ένα +14 (63-49) στην ομάδα του) και ο Κούπερ με τρίποντο μεγάλωσε κι άλλο την διαφορά (66-51). Ο ίδιος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στη συνέχεια, έκανε το 67-51 (32') ενώ ο Μπόγρης "έγραψε" το 70-52 στο 33'. Στο 35' το σκορ ήταν 72-54 και κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει όσον αφορά την υπόθεση νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-41, 60-49, 82-65.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ 19 (3), Χαραλαμπίδης 14 (3), Τσόχλας 3 (1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 8, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 7, Κόνιαρης 1.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 8, Τσόβιτς, Τζόουνς 5, Μπράουν 12 (1), Βον 18, Μάρκοβιτς 4, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 3 (1), Ζάρας 13 (1), Μπένας 2.