29/12/13

11η Αγωνιστική Α1 : Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 81-61

Ο Παναθηναϊκός "καθάρισε" το παιχνίδι στο β' δεκάλεπτο με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, τρέχοντας ένα επιμέρους 28-13 που του επέτρεψε να επικρατήσει με 81-61, την ίδια ώρα που ουσιαστικά κατακτούσε το πλεονέκτημα της έδρας!
Την 10η διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 81-61 του ΠΑΟΚ, για την 11η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους, τρέχοντας ένα 28-13 στο β' δεκάλεπτο, που τους επέτρεψε να χτίσουν διαφορά.
Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό μέσα στο 2013 και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του. Πλέον, στις 2 του μήνα, θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο στο πρώτο τζάμπολ του TOP-16, στο ΟΑΚΑ.
Ο πρωταγωνιστής:
Πολύ μεγάλο παιχνίδι από τον Τζέιμς Γκιστ ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 τάπα, όντας αλάνθαστος σε 22,5 λεπτά αγώνα.
Ο αριθμός του αγώνα:
Το 69% με το οποίο σούταρε ο Παναθηναϊκός στα δίποντα είναι εξαιρετικό ποσοστό και του δίνει αυτοπεποίθηση εν όψει του TOP-16. Οι "πράσινοι" είχαν 27/39 σουτ δύο πόντων.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κάρι, Διαμαντίδη, Μπράμο, Μαυροκεφαλίδη και Λάσμε το παιχνίδι, την ίδια στιγμή που ο Σούλης Μαρκόπουλος έριξε στο παρκέ τους Κούπερ, Πέιν, Χαραλαμπίδη, Τσαϊρέλη και Μπόγρη. Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα εναλλάσσονταν στο σκορ, ενώ ο Γκιστ με το πρώτο εύστοχο τρίποντο των "πράσινων" έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (15-12), ενώ ο Κούπερ με σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 20-16 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στα ριμπάουντ (3-10).
Ένα εύστοχο τρίποντο του Κάρι έκανε το σκορ 26-20 και υποχρέωσε τον Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Οι μπασκέτες δεινοπάθησαν στη συνέχεια με τους "πράσινους" να καρφώνουν συνεχώς την μπάλα. Οι Γκιστ και Φώτσης έκαναν... προπόνηση και τελικά η διαφορά πέρασε πάνω από τους 10 πόντους (42-31). Με το τέλος του ημιχρόνου, ο Κάρι έγραψε το 44-33, σε ένα καλάθι που πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα από τους "πράσινους", καθώς υπήρχε λίγο χρόνος στη διάθεσή τους για την εκδήλωση της επίθεσης. Ο Παναθηναϊκός είχε 17/24 δίποντα, ενώ 9/21 είχε ο ΠΑΟΚ.
Στην επανάληψη, με ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +14 (47-33), ενώ ο Φώτσης με δικό του εύστοχο μακρινό σουτ επανέφερε την τιμή της διαφοράς στη μέγιστη τιμή της (52-38). Έκτοτε, ακολούθησε ένα σερί 7-0 από πλευράς ΠΑΟΚ το οποίο του έδωσε την ευκαιρία να μειώσει σε 52-45, χάρη στα σουτ των Πέιν και Τσαϊρέλη. Πάντως, οι "πράσινοι" αντέδρασαν και παρέμειναν ψύχραιμοι στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +10 (63-53), εκμεταλλευόμενοι το 70% στα δίποντα (22/31 σουτ).
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 44-33, 63-53, 81-61.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Κάρι 9(1), Μπατίστ 5, Φωτσης 7(1), Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9(1), Γκιστ 15(1), Παππάς 4(1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6, Αποστολίδης.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11(1), Κούπερ 13(3), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας, Βουτσίσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 15(1), Δέδας 3(1), Καλλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 5(1), Λιάπης, Κόνιαρης.