29/1/14

4η Aγωνιστική LAST-32 Eurocup Μ' Όμιλος : Πανιώνιος - Ερυθρός Αστέρας 66-78

O Eρυθρός Αστέρας έκανε ένα μεγάλο βήμα για την πρώτη θέση του L' Group, μετά το "διπλό" στο Ελληνικό (66-78).
Ο Πανιώνιος ελαχιστοποίησε τις πιθανότητες πρόκρισης στους 18 του Eurocup, μετά το 66-78 στο Ελληνικό, από τον Ερυθρό Αστέρα που έχει βάλει πλώρη για την πρωτιά του ομίλου. Πολυτιμότερος των Σέρβων ήταν ο Ράσκο Κάτιτς (19π., 8 ριμπ.), ενώ οι "κυανέρυθροι" παρέδωσαν... πνεύμα στην τέταρτη περίοδο (14-24 το επί μέρους σκορ).
Ο Ούρος Ντούβνιακ έμεινε εκτός παρκέ, λόγω αιματώματος στη δεξιά ποδοκνημική. Για τους Σέρβους, την ώρα του ματς ο Μπλέικ Σιλμπ ταξίδευε για το Παρίσι (και τη Παρί Λεβαλουά όπου θα συνεχίσει την καριέρα του).
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Ράσκο Κάτιτς έπαιξε για όλους τους σέντερ του Ερυθρού Αστέρα, με τα 7/8 διπ. να αποδεικνύουν πως κάτι έκανε καλά.Είχε 5/7 βολές, 2-3 ριμπ., 1 τάπα, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 27.19''.
Ο αριθμός:
Αμφότεροι είχαν 7/21 τριπ. Ο Πανιώνιος όμως, μέτρησε 14/36 δίποντα και είχε τις μισές ασίστ, εν συγκρίσει με τον Ερυθρό Αστέρα.
Πού κρίθηκε το ματς;
Στο 12-5 των Σέρβων, στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας πράξης, διάστημα στο οποίο ο Πανιώνιος είχε 1/7 τριπ.
Το πρώτο ημίχρονο είχε οκτώ εναλλαγές χεριών στο προβάδισμα (τελευταία το 40-38, στο 19.30'', με τον Μπατή) και δυο ισοπαλίες (τελευταία το 40-40 του 20'), με τον Πανιώνιο να προβληματίζει τον Ερυθρό Αστέρα, όταν τον έστελνε στο τρίποντο (3/12 προσπάθειες -1/6 στη β' περίοδο), την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 5/10. Είχαν και περισσότερα ριμπάουντ (16-13), αλλά και 5 λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν μέτρησαν μόλις 1 ασίστ. Οι ΜακΚόλουμ (12π. -10 από την πρώτη περίοδο) και Κάρτερ (11) ηγούνταν της επίθεσης, ενώ για τους Σέρβους, ο Νέλσον είχε 9π. και ακολουθούσαν οι Ραντένοβιτς και Κάτιτς με 6π.
Το επί μέρους 12-14 της τρίτης περιόδου, αφορούσε το 9-0 του Πανιωνίου, καθ' οδόν για το 49-43 (24.22'') και... το 10-0 του Ερυθρού Αστέρα, για το 49-53, πριν το 52-54 του ημιχρόνου. Τι άλλο είχε; 2/11 διπ. και 1/6 τριπ. για τους γηπεδούχους και 3/7 διπ. και 1/4 τριπ. για τους φιλοξενούμενους, που σε αυτό το δεκάλεπτο κέρδισαν και τη μάχη των ριμπάουντ (9-2 vs. 7-3).
Το 55-56 ήταν η τελευταία φορά που οι "κυανέρυθροι" ήταν σε απόσταση αναπνοής από τους φιλοξενούμενους τους, με το 12-5  στα πρώτα 4.40 να φτάνουν τους Σέρβους στο 57-66. Σκορ που έμεινε για κάμποση ώρα... σταθερό. Σε αυτό το διάστημα, ο Πανιώνιος είχε 1/7 τρίποντα, σαφέστατη ένδειξη του ότι είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωση του.
Με βολές του Ραντένοβιτς, διαμορφώθηκε το 57-68, στο 36.05'', ενώ ο Λάνγκφορντ έδωσε στο 37.05'' το πρώτο εντός παιδιάς του Πανιωνίου, μετά το 32.24''. Στο τρίποντο του Σιμόνοβιτς (63-78, 1.02 για το τέλος) το επί μέρους σκορ των Σέρβων στην τελευταία πράξη είχε φτάσει στο 24-11 και το ματς είχε τελειώσει.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 52-54, 66-78.
Πανιώνιος (17/22 βολές, 14/36 διπ., 7/21 τριπ., 21-13 ριμπ., 4 κλεψ., 14 λάθη, 9 ασίστ): ΜακΚόλουμ 15, Κάρτερ 15, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 5, Μπατής 7, Σκορδίλης 3, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ, Σίμτσακ, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος.

Ερυθρός Αστέρας (13/17 βολές, 22/35 διπ., 7/21 τριπ., 24-7 ριμπ., 4 κλεψ., 12 λάθη, 17 ασίστ): Λάζιτς 4, Μπλάζιτς 7, Σιμόνοβιτς 13, Μαριάνοβιτς, Ραντένοβιτς 8, Κάτιτς 19, Τέγιτς, Νέλσον 14, Τζένκινς 10, Ντραγκίσεβιτς 3.