16/2/14

18η Αγωνιστική Α1 : Παναθηναϊκός - Νέα Κηφισιά 72-59

Ο Παναθηναϊκός έκανε 17 τις νίκες του, στο ματς που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, με το 72-59 επί της Κηφισιάς, που "έτρεξε" ένα επί μέρους 22-8 στην τέταρτη περίοδο.
Ο Αργύρης Πεδουλάκης διαχειρίστηκε το υλικό του κατά τρόπο που να είναι όλοι έτοιμοι για το παιχνίδι της Πέμπτης (20/2, 21.45): αυτό με τον Ολυμπιακό, για την 7η αγωνιστική του ΤΟΡ16.
Έως το τέλος της πρώτης περιόδου είχε χρησιμοποιήσει τους 10 από τους 12 και στο 7.45'' της β' περιόδου είχαν μπει πια όλοι, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να κάνει τη διαφορά. Η Κηφισιά δικαιούται να αισθάνεται καλά με τον εαυτό της, διότι πάλεψε έως το φινάλε και εκμεταλλεύτηκε ό,τι της έδωσε ο ΠΑΟ στην τέταρτη περίοδο, όταν έτρεξε επί μέρους 14-3 έως το 66-51 και 22-8 έως το 72-59.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έπαιξε για 7.22'' στη β' περίοδο και είχε 12π., με 2/2 βολές και 5/5 δίποντα, 2 ριμπ., 1 ασίστ, 1 λάθος και 3 κερδισμένα φάουλ. Παρεμπιπτόντως, όλοι μαζί οι "πράσινοι" είχαν στη β' περίοδο 22 π. (η Κηφισιά περιορίστηκε στους 10).
Ο αριθμός:
Οι 4 ασίστ της Κηφισιάς έως το 30' ήταν ενδεικτικές των όσων δεν έκαναν οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έως την τέταρτη περίοδο. Το 22-8 της τέταρτης πράξης, επιτρέπει στην Κηφισιά να αισθάνεται καλά. Τον ΠΑΟ όχι.
Πού κρίθηκε:
Στο 18-2 των "πρασίνων", από το 22-15 (11.50) έως το 40-17 (17.45'').
Μετά το 2-5 (με τρίποντο του Τσαλδάρη) το παιχνίδι έγινε κτήμα των "πρασίνων" που μετά τα τέσσερα λάθη στα πρώτα 3'... δεν έκανε άλλα. Ο Ματσιούλις κίνησε αυτό που έγινε 18-6 έως το τέλος της πρώτης περιόδου (20-11), διάστημα στο οποίο ο Πεδουλάκης είχε χρησιμοποιήσει τους πάντες, πλην των Μαυροκεφαλίδη και Χαραλαμπόπουλο.
Το έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο πρώτος χρησιμοποιήθηκε ως "τεσσάρι" και έδωσε τους 12 από τους 22 πόντους της παρέας του στο δεκάλεπτο, έως το 42-21. Οι "πράσινοι" εξαφανίστηκαν από το οπτικό πεδίο της Κηφισιάς μετά το 22-15 (με σερί πόντους του Κρόκερ), με το 18-2 που ακολούθησε (αφορούσε και διαδοχικές βολές από φάουλ που κέρδισε ο Μαυροκεφαλίδης και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο πάγκος των φιλοξενούμενων) να ξεκαθαρίζει τα πράγματα. Ο ΠΑΟ είχε 8/12 διπ. στη β' πράξη (και 0/3 τριπ.), ενώ η Κηφισιά μέτρησε 4/8 διπ. και 0/5 τριπ. Επιπροσθέτως, δεν είχε ασίστ και υπέπεσε σε έξι λάθη.
Η τρίτη περίοδος είχε μια ελαφρά βελτίωση των νεοφώτιστων στην Α1, με τον Παναθηναϊκό να μην επιτρέπει πολλά (παρ' ό,τι ο "Αρτζι" έκανε διαδοχικές αλλαγές). Μετά το 57-36, με σερί 5-0 των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι απάντησαν με 7-1 έως το 64-37 στο 30'. Οι "πράσινοι" είχαν 5/10 διπ. και 3/6 τριπ. σε αυτό το διάστημα, μαζί με 10-2 ριμπ., ενώ η Κηφισιά μέτρησε 4/15 διπ. και 1/2 τριπ. συν 7-3 ριμπ.
Σαφέστατα και τίποτα δεν είχε τελειώσει. Έμενε μια περίοδος. Οι κυπελλούχοι Ελλάδος χαλάρωσαν και αυτό ήταν το βούτυρο στο ψωμί της Κηφισιάς που έτρεξε σερί 11-0 (64-48, 32.53''). Ο ΠΑΟ σκόραρε τους πρώτους πόντους στο δεκάλεπτο, στο 33.55'' με κάρφωμα του Γιάνκοβιτς, μετά την ασίστ του Μαυροκεφαλίδη. Όχι ότι μετά χάθηκε το μέτρημα, αλλά δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά οι γηπεδούχοι, χάρη στη διαφορά που είχαν χτίσει νωρίτερα.
Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-21, 64-37, 72-59.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 3, Κάρι 2, Μπατίστ 4, Φώτσης, Ούκιτς 8, Λασμέ 8, Μαυροκεφαλίδης 13 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Διαμαντίδης 4, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς 11, Ματσιούλις 9.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 10, Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 13 (7 ριμπ.), Κομποδιέτας 1, Ψαθάς 5, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος, Γουντς 4, Τσαλδάρης 6, Αντεγκμπόγιε 9, Κακιούζης 3, Μπάρλος 8.