16/2/14

18η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 72-74

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 72-74
Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ, ο Ολυμπιακός κέρδισε με σκορ 72-74 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Προηγήθηκαν με +9 στο 32' οι γηπεδούχοι, αλλά στο τέλος η καλή άμυνα των Πειραιωτών και το κάρφωμα του Μουν έδωσαν τη νίκη στους ερυθρόλευκους.
Για την 18η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΠΑΟΚ με σκορ 72-74, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ. Οι γηπεδούχοι που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, βρέθηκαν να προηγούνται με +9 (61-52) στο 32' και με 72-67 στο 1'03'' πριν το τέλος, αλλά οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν το ψυχικό σθένος να αντιδράσουν, φτάνοντας στη νίκη, χάρη στο κρεσέντο του Μουν στο τέλος.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Τζαμάριο Μουν ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση. Στο τελευταίο λεπτό ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο μειώνοντας σε 72-70, ενώ σημείωσε και το νικητήριο καλάθι στην αναμέτρηση με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στα 8'' πριν το τέλος, ύστερα από την καλή άμυνα που έβγαλαν προηγουμένως οι συμπαίκτες του.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 72-67 στο 1'03, αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με σερί 7-0, φτάνοντας στη νίκη. Με το σκορ ισόπαλο (72-72) ο Ντάνστον έβγαλε καλή άμυνα πάνω στον Κούπερ (οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στην φάση) που έδωσε κακή πάσα, με τον Λοτζέσκι να κλέβει την μπάλα Κόλινς στον αιφνιδιασμό να δίνει ασίστ στον Μουν που κάρφωσε στα 8'' πριν τη λήξη. Στην τελευταία φάση ο Κούπερ αστόχησε σε τρίποντο.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα μόλις 10/26 δίποντα του Ολυμπιακού, έχοντας ποσοστό ευστοχίας στο 38%. Οι Πειραιώτες έχασαν αρκετές προσπάθειες κοντά στο καλάθι.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Καλλέ προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (14-7), με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει αδυναμίες στην άμυνα. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας και έδιναν την δυνατότητα στους Θεσσαλονικείς να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Πέιν στον αιφνιδιασμό να κάνει το σκορ 20-12. Ο Μουν αντικατέστησε τον Πρίντεζη, ο Καββαδάς μείωσε με κάρφωμα, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν "καυτοί" στην επίθεση από την περιφέρεια, με τον Χαραλαμπίδη να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 μέτρα. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να προηγούνται στην πρώτη περίοδο με 23-14.
Οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +11 (25-14), ο Σλούκας έδωσε ανάσα από την περιφέρεια (25-19), με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να κάνουν λάθη και τους Θεσσαλονικείς να παίζουν μπάσκετ με τεράστια αυτοπεποίθηση. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια αντέδρασαν και μάζεψαν την διαφορά, μειώνοντας σε 32-30 με συνεχόμενα τρίποντα του Μουν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βελτιώσει την άμυνα τους, περιορίζοντας τους γηπεδούχους. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μάλιστα, έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, πήραν στη συνέχεια για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο του Κόλινς (32-33) στο 18', αλλά ο Τσόχλας απάντησε από την περιφέρεια (37-35). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 37-40 με buzzer-beater "βόμβα" του Περπέρογλου.
Στο δεύτερο μέρος, ο Μάντζαρης με τρίποντο και ο Πρίντεζης από το low-post έφεραν τον Ολυμπιακό γρήγορα στο +8 (37-45), με τον ΠΑΟΚ να είναι άστοχος στην επίθεση. Με βολές ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στο +9 (40-49), με τον δραστήριο Καλλέ να μειώνει σε 47-51 στο 27'. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και δημιούργησαν "βραχυκύκλωμα" στους Πειραιώτες, βρίσκοντας παράλληλα λύσεις στο σκορ, φέρνοντας το ματς στα ίσα (51-51) με τον Χαραλαμπίδη. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 51-52
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο ματς και με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, χάρη σε καρφώματα των Πέιν-Μαργαρίτη και τρίποντα των Χαραλαμπίδη και Τσαϊρέλη, προηγήθηκε με 61-52 στο 32', αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Ο Ντάνστον έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό με έμμεσο τρίποντο (61-55), ενώ ροκάνισε την διαφορά (65-61) με τον ίδιο τρόπο στο 35'. Ο Σλούκας ισοφάρισε (65-65), αλλά ο Κούπερ απάντησε με μεγάλο τρίποντο (68-65), με τον Σλούκα ξανά στο 1'45'' πριν το τέλος να μειώνει στον πόντο (68-67).
Ο Κούπερ δεν έχασε βολή (70-67), ο Κόλινς έκανε γκάφα που έδωσε αιφνιδιασμό στους γηπεδούχους (72-67) στο 1'03'' πριν τη λήξη. Ο ψύχραιμος Μουν απάντησε από την περιφέρεια (72-70), ενώ στα 24'' ο Λοτζέσκι ισοφάρισε (72-72). Ο Κούπερ στο τέλος έκανε τραγικό λάθος (ύστερα από σωστή παγίδα του Ολυμπιακού), ο Λοτζέσκι έκλεψε την μπάλα και την έδωσε στον Κόλινς, ο οποίος στον αιφνιδιασμό έδωσε ασίστ στον Μουν που κάρφωσε με μανία, δίνοντας τη νίκη στους Πρωταθλητές Ευρώπης με σκορ 72-74
Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-40, 51-52, 72-74.
Ανά δεκάλεπτο: 23-14, 14-26, 14-12, 21-22.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11, Κούπερ 14 (2), Χαραλαμπίδης 17 (5), Τσόχλας 3 (1), Τσαϊρέλης 13 (1), Δέδας 2, Μαργαρίτης 4, Καλλές 5, Κασελάκης 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μουν 11 (3), Ντάνστον 8 (7ριμπ, 3κοψ), Σπανούλης 6 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Κόλινς 12 (2τριπ, 4ριμπ), Σίμονς, Λοτζέσκι 9 (1τριπ, 3ασ), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2.