22/2/14

19η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - Κολοσσός Ρόδου 77-70

Με τους Ματαλόν και Γιαννακίδη να δίνουν πολύτιμες λύσεις στο φινάλε, τα Τρίκαλα επέστρεψαν στις νίκες, στην 19η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, με το 77-70 επί του Κολοσσού, καλύπτοντας και το -4 του πρώτου αγώνα.

Με επί μέρους 25-15 στην τελευταία περίοδο, τα Τρίκαλα κατάφεραν όχι μόνο να νικήσουν τον Κολοσσό (77-70), αλλά και να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (-4). Κατά συνέπεια, θα έχουν το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Κρις Έβανς τελείωσε με νταμπλ νταμπλ (16π., 12 ριμπ.) σε 34.25'', αλλά είχε και 6 λάθη. Για αυτό, πάμε στον Μάριο Ματαλόν, ο οποίος μέτρησε 13π., πέρασε 6 ασίστ και έκανε μόνο ένα λάθος, για να κρατήσει τα καλύτερα για το τέλος.

Ο αριθμός:

Η επιμονή του Κολοσσού στα τρίποντα δεν ήταν δικαιολογημένη. Για την ακρίβεια, είχε 3/6 στην πρώτη περίοδο, 2/10 στη β', 2/7 στην τρίτη και 2/9 στην τελευταία πράξη. Σύνολο: 9/32 ήτοι 28%. Πόσα δίποντα εκτέλεσαν; 27.

Πού κρίθηκε:

Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα έδειξαν πολύ πιο αποφασιστικά, με την άμυνα να μην επιτρέπει πολλά πολλά στον Κολοσσό. Χαρακτηριστικά, οι Ρόδιοι αρκέστηκαν σε 15 πόντους, μετρώντας 1/6 διπ. και 2/9 τριπ. σε αυτό το διάστημα (συν 7/10 βολές). Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν 8/11 διπ., 0/1 τριπ. και 9/11 βολές, με τους Ματαλόν, Νικολόπουλο και Γιαννακίδη να είναι... η έκπληξη του φινάλε.

Ο Κολοσσός είχε τον Όσμπι σε εξαιρετική κατάσταση στην εκκίνηση και με ηγέτη αυτόν έφτασε στο 4-17 (4.20''), με τους Γιούινγκ και Γιαννακίδη να αναλαμβάνουν να μαζέψουν την κατάσταση, έως το τέλος της πρώτης περιόδου (17-24), με 8π. και 6π. αντίστοιχα.

Με επί μέρους 17-7 οι γηπεδούχοι εξέλιξαν το -13 σε -3 (21-24, 11.30''), πριν ο Σμιθ τους διακόψει τον οίστρο. Οι Πάνος και Έβανς συνέχισαν ωστόσο, το έργο τους έως το 28-28 (13.10) με τις ισοπαλίες να γίνονται τρεις στο 39-39, δια χειρός Ματαλόν. Ο Τσαρ έδωσε μια ακόμα λύση στην παρέα του και ο Πάνος διαμόρφωσε το 41-42 του ημιχρόνου που είχε 9/14 βολές, 8/15 διπ. και 5/11 τριπ., συν 13-3 ριμπ., 9 λάθη και 6 ασίστ για τους γηπεδούχους και 5/10 βολές, 11/16 διπ. και 5/16 τριπ., συν 12-4 ριμπ., 5 λάθη και 10 ασίστ για τους φιλοξενούμενους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να παίρνουν για πρώτη φορά το πάνω χέρι (43-42) στον αγώνα. Έως το τέλος του δεκαλέπτου, οι αλλαγές στο προβάδισμα είχαν γίνει 4 και οι ισοπαλίες (γενικά στο ματς) επτά, με τελευταία το 52-52 του Πέτροβιτς και τον Τσαρ να υπογράφει το 52-55 του 30'. Του επί μέρους 12-13, με τους μεν να μετρούν σε αυτό το διάστημα 1/5 διπ. και 3/7 τριπ. και τους δε 3/5 διπ. και 2/7 τριπ., αλλά και πολλά λάθη (6 vs. 5).

Ο Περούνισιτς πήρε τη σκυτάλη από το Γιούινγκ, σε αυτό που έγινε 57-55, στο 31.20. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν, με τους Νικολόπουλο, Ματαλόν και Γιαννακίδη να φροντίζουν για αυτό επιθετικά (67-63 με τον δεύτερο, 71-65 ο τελευταίος στο 39.30'') και όλοι μαζί στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-42, 52-55, 77-70.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 16(1), Περούνισιτς 5(1), Γιούινγκ 1, Γιαννακίδης 12(2), Πέτροβιτς 7(2), Πορίνι, Σαπ 3(1), Δεληγιάννης, Ματαλόν 13(1), Πάνος 5, Νικολόπουλος 4.

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 5(1), Τσαρ 12(4), Γεωργαλής 6(2), Κόμματος 5(1), Σμιθ 7, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 8, Τσάμης 7(1), Όσμπι 18.