16/2/14

18η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - Απόλλων Πατρών 92-72

Ρέθυμνο - Απόλλων Πάτρας 92-72
Εξαιρετική εμφάνιση από το Ρέθυμνο που νίκησε τον Απόλλωνα (92-72) και αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος.
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρέθυμνο που επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών με 92-72 για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, όμως οι Κρητικοί σιγά - σιγά ισορρόπησαν, ανέβασαν την απόδοση τους και καταφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Γκάμπριελ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους (3/4 βολές, 9/11 δίποντα, 4.5 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ!
Ο αριθμός:
Ο Φάνης Κουμπούρας μοίρασε συνολικά τις 10 από τις 18 ασίστ της ομάδας του.
Που κρίθηκε το ματς:
Στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλωνας με τον Νίκο Αργυρόπουλο πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-52 στο 26'. Σε εκείνο το σημείο το Ρέθυμνο με τον Γκάμπριελ αφυπνίστηκε και πήρε τη νίκη.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με τρίποντο του Ράιτ να αποσπαστούν με τέσσερις πόντους στο τρίτο λεπτό του αγώνα (8-4). Ο Ρος με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 8-6 και ο Μπολντς έκανε το 8-8. Ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα σημείωσε το 8-10 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ρος έκανε το 8-12 στο 4'. Ο Απόλλων Πατρών διατήρησε το προβάδισμα του και ο Καλαμπόκης με 1/2 βολές έκανε το 13-17, ενώ ο Λιανός ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (13-19). Ο Χαρτ με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 16-19 και ο Εζιούκου με κάρφωμα μείωσε σε 18-19.
Ο Μιλουτίνοβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Απόλλωνα Πατρών και ο Γκάμπριελ έκανε το 20-25. Ο Μιλουτίνοβιτς πέτυχε το 20-27 και ο Γκάμπριελ με τρίποντο έκανε το 23-27, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς. Ο Γκάμπριελ με κάρφωμα ισοφάρισε στο 12' σε 27-27 και ο Χαρτ στο 13ο λεπτό έκανε το 31-27. Ο Εζιούκου ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τους Κρητικούς που ανέβασαν την απόδοση τους και ο Λάτοβιτς έκανε το 36-27.
Ο Εζιούκου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 38-27, με τον Μπολντς έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να κάνει το 38-30. Ο Ουίλσον έκανε το 38-32 και ο Κουμπούρας πέτυχε το 40-32. Ο Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 42-32 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 42-36, έπειτα από 2/2 βολές του Αργυρόπουλου.
Στο τρίτο δεκαλεπτο, ο Απόλλωνας κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση και με δύο εύστοχες βολές από τον Νίκο Αργυρόπουλο περασε μπροστά (50-52). Σε εκείνο το σημείο ο Απόλλων Πατρών ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο Γκάμπριελ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και συνέχισε να βομβαρδίζει το καλάθι των Πατρινών. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό θετικό αποτέλεσμα με 92-72 και να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις.
Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-36, 62-54, 92-72.
Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 13(2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 8(1), Αγγελόπουλος, Ράιτ 10(2), Καλαμπόκης 11, Σίννης, Λάτοβιτς 4, Εζιούκου 10, Ντρτσα, Γκάμπριελ 33(4).
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): 14, Αργυρόπουλος 5, Καπερώνης, Ντάνιελ 7, Ουίλσον 12(2), Λιανός 2, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς, Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 11(1), Χοτ, Μπολντς 21(3).