22/2/14

19η Αγωνιστική Α1 : ΚΑΟΔ - Ίκαρος Χαλκίδας 96-79

Ο ΚΑΟΔ πανηγύρισε την ένατή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 96-79 του Ικάρου στο "Δημήτρης Κραχτίδης".

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι το 22΄ ο ΚΑΟΔ επικράτησε άνετα με 96-79 του Ικάρου Χαλκίδας πανηγυρίζοντας την ένατή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μία νίκη που ουσιαστικά σιγουρεύει για την ομάδα της Δράμας τον στόχο της παραμονής σε αντίθεση με αυτή της Χαλκίδα που παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας και στον ΚΑΟΔ μπορούνε να κάνουνε όνειρα για πλέι οφ.

Ο Νέναντ Μάρκοβιτς εξάλλου στο ξεκίνημα της κούρσας του πρωταθλήματος δεν είχε κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του κάνοντας λόγο για πλέι οφ ενώ ο Θανάσης Γιαπλές γνωρίζει πολύ καλά πως έχει ακόμη πιο δύσκολο έργο μπροστά του.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι ως το 20΄ όπου ο Ίκαρος Χαλκίδας προηγήθηκε με 38-39 γιατί ο Άσκα είχε 14 πόντους και έκτοτε έμεινε άποντος ενώ μέχρι εκείνο το σημείο ο Μπράουν ήταν άποντος και μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε και τους 17 του πόντους με μεγάλα τρίποντα δείχνοντας στον ΚΑΟΔ τον δρόμο για την νίκη.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τζέι Γκόβαν Μπράουν ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ΚΑΟΔ με τον Αμερικανό γκαρντ να τέλειωσε το παιχνίδι με 17 πόντους – όλους στο τρίτο δεκάλεπτο από τους 33 της ομάδας του - έχοντας 2/3 βολές, 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα ενώ έδωσε και 7 ασίστ κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα της κερκίδας όταν αποσύρθηκε από τον Μάρκοβιτς στο 32΄.

Ο αριθμός του αγώνα:

Οι 18 ασίστ του ΚΑΟΔ δείγμα ότι η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς είχε ομαδικό πνεύμα στο παιχνίδι της σε αντίθεση με αυτή του Θανάση Γιαπλέ που είχε μόλις 8.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Ο ΚΑΟΔ τελείωσε την υπόθεση νίκη πατώντας γκάζι όταν ο Ίκαρος προηγήθηκε για τελευταία φορά με 43-44 στο 22΄ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 71-57 έχοντας σκοράρει από το ξεκίνημά του 33 πόντους ενώ στα δύο πρώτα είχε συνολικά 38.

Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με εκφραστή στις επιθέσεις του τον Μπάβτσιτς προηγήθηκε με 9-6 στο 3΄ και 13-6 με το λέι απ του Τζόουνς παρά το τάιμ άουτ του Γιαπλέ. Σε ένα χρονικό σημείο όπου ο τεχνικός του Ικάρου είχε αποσύρει τους Σάτον και Ρίτσαρντς εμφανώς προβληματισμένος από την εικόνα τους. Είναι χαρακτηριστικό εξάλλου ότι τους είπε: «Όταν θα είστε έτοιμοι πείτε μου να επιστρέψετε στο παιχνίδι», όπως και έγινε στην πορεία.

Ο Ίκαρος βελτιώνοντας τα κακώς κείμενα στην άμυνα και στην επίθεσή του επέστρεψε στο παιχνίδι και αφού ισοφάρισε σε 15-15 με το τρίποντο του Στρναντ στο 7΄ και με λέι απ του Σλοβένου έτρεξε ένα συνολικό σερί 0-12 κάνοντας το 15-20. Ο ΚΑΟΔ μετά από σχεδόν έξι λεπτά χωρίς πόντο πήρε το τρίποντο του Σλαφτσάκη που μείωσε σε 18-20 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του Ικάροου 18-22 με το καλάθι του Ρίτσαρντς μετά από επιθετικό του ριμπάουντ.

Με το κάρφωμα του Άσκα ο Ίκαρος μπήκε με το δεξί στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας το 18-24 στο 11΄ αλλά ο Ζάρας με 2/2 τρίποντα έκανε το 26-24 στο 13΄ με τον ΚΑΟΔ να τρέχει ένα σερί 8-0, και έφθασε στο 11-2 με νέο τρίποντο τη φορά αυτή από τον Τζόουνς που έκανε το 29-26. Τα λάθη της ομάδας της Χαλκίδας ανάγκασαν τον Γιαπλέ να πάρει τάιμ άουτ έφερε αποτελέσματα αφού ο Άσκα ισοφάρισε σε 29-30, και παρά το ότι η ομάδα της Δράμας με ένα σερί 5-0 από τον Τζόουνς προηγήθηκε με 34-30 οι φιλοξενούμενοι πήγανε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-39 μετά το τρίποντο του Γούντολ.

Ο ΚΑΟΔ επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και το έδειξε με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με το κάρφωμα του Βον και το τρίποντο του Μπάβτσιτς που διαμόρφωσαν το 43-39 στο 21΄. Το τρίποντο του Γκαγκαλούδη στο 22΄ έδωσε το προβάδισμα και πάλι στον Ίκαρο με 43-44 αλλά όχι για πολύ. Το καλάθι και φάουλ του Τζόουνς στην επίθεση που ακολούθησε για την ομάδα της Δράμας έδωσε το σύνθημα ώστε να πάρει μπρος και ο Μπράουν και να γίνει το 69-56 στο 29΄ με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και φάουλ του Αμερικανού γκαρντ. Σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε με το 71-57 για τους γηπεδούχους μετά το κάρφωμα του Μάρκοβιτς.

Κι όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο; Αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες του ΚΑΟΔ να μην κατεβάζουνε ταχύτητα και να ανεβάζουνε την διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους με το τρίποντο του Τζόουνς να κάνει το 88-68 4΄:30΄΄ πριν το τέλος. Οι του Ικάρου Χαλκίδας έδειξαν να έχουνε αποδεχθεί την ήττα τους και το τελικό 96-79 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-39, 71-57, 96-79.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 5, Τζόουνς 20(2/3β., 3/6διπ., 4/4τρ.), Στίγκερς 7(1), Μπράουν 17(2/3β., 3/5διπ., 3/6τρ.), Βον 10, Μάρκοβιτς 7(1), Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 12(3/4διπ., 2/4τρ.), Ζάρας 14(2/2β., 3/3διπ., 2/4τρ.), Μπένας 2, Κολοβής.

ΙΚΑΡΟΣ (Γιαπλές): Στρναντ 10(2/2διπ., 2/3τρ.), Ρόμπερσον 7(1), Γούντολ 5(1), Άσκα 14(0/3β., 7/11διπ., 9 ριμπ.), Μανωλόπουλος, Σάτον 10, Γκαγκαλούδης 20(5/6β., 3/6διπ., 3/7τρ.), Ρίτσαρντς 13(6/12β., 2/6διπ., 1/5τρ.).