23/2/14

19η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - ΑΓΟΡ 105-64

«Ζοτς» σου ‘ρχεται με… γκάζια
Ο Ολυμπιακός συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι του, κέρδισε στο ΣΕΦ το Ρέθυμνο με σκορ 105-64, έχοντας για πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό Ντάνστον.
Για την 19η αγωνιστική της Basket League, ένας υπερηχητικός Ολυμπιακός, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι του, ξέσπασε πάνω στο Ρέθυμνο στο ΣΕΦ, κερδίζοντας τον ΑΓΟΡ με σκορ 105-64. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε ροτέισον και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ξεκουράζοντας τους ενόψει της συνέχειας, καθώς ακολουθεί και το σημαντικό ματς κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο εντυπωσιακός Ντάνστον ήταν συγκλονιστικός και θεριό ανήμερο στο πρώτο δεκάλεπτο, μετρώντας 14 πόντους (7/8δ) σε 10 λεπτά, καρφώνοντας με μανία στο καλάθι σε κάθε ευκαιρία. Ήταν ασταμάτητος στο "ζωγραφιστό", ολοκλήρωσε με άψογο τρόπο τις ασίστ των συμπαικτών του και οι Κρητικοί αδυνατούσαν να τον μαρκάρουν. Τέλειωσε το ματς με 18 πόντους (9/10δ) σε 20 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο μείωσε σε 32-28 στο 13', αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 12-0, πήρε διαφορά στο σκορ, πάτησε... γκάζι και "καθάρισε" το παιχνίδι.
Ο αριθμός του αγώνα:
Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην επίθεση κοντά στο καλάθι. Κυριάρχησε στο "ζωγραφιστό" με τους "ψηλούς" του, έχοντας στα δίποντα ποσοστό ευστοχίας που έφτασε στο 67% (33/49δ).
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δοκίμασαν αρκετά σουτ από την περιφέρεια, με τον Ντάνστον να δείχνει ανίκητος στο ζωγραφιστό και τον Χαρτ με τρίποντο να κάνει το σκορ 7-7. Το Ρέθυμνο έπαιζε άμυνα ζώνης με προσαρμογές, ο Σπανούλης απάντησε με σουτ από τα 6.75 μέτρα, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (10-11) στο 5'. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και με σερί 9-0 προηγήθηκε με 19-11, με τον επιβλητικό Ντάνστον να είναι ασταμάτητος στο low-post, έχοντας στήσει το δικό του πάρτι, φτάνοντας ήδη τους 14 (!) πόντους (7/8δ) στην πρώτη περίοδο, καρφώνοντας με μανία σε κάθε ευκαιρία (27-14). Στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου ο Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το 30-19 για τους Πειραιώτες.
Με alley-oop ασίστ του Κόλινς στον Σίμονς το κοινό ξεσηκώθηκε στις κερκίδες, με το Ρέθυμνο όμως να αντιδρά και να μειώνει σε 32-28 στο 13', ύστερα από τρίποντο του Λάτοβιτς και αιφνιδιασμό του Κουμπούρα, εκμεταλλευόμενο τα λάθη, την αστοχία, αλλά και τις αλλαγές στην πενταδα των Πειραιωτών. Με τους Πρίντεζη-Λοτζέσκι να επιστρέφουν στο παρκέ οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν στην άμυνα, έτρεξαν στο γήπεδο και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, αποκτώντας ξανά ρυθμό, μετρώντας ένα σερί 12-0, ανεβάζοντας την διαφορά στο +17 (48-31) για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από αρκετή ώρα οι Κρητικοί βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι με τρίποντο του Χαρτ, απάντησε ο Πρίντεζης, με το ημίχρονο να βρίσει τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 50-34 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος ο "ζεστός" Μουν "πυροβόλησε" από την περιφέρεια (53-37), ο Ντάνστον δεν είχε αντίπαλο στο "ζωγραφιστό", ενώ στο 24' ο Μάντζαρης αποχώρησε από το παρκέ λόγω τραυματισμού. Ο Λάτοβιτς με ένα ακόμη σουτ από τα 6.75 μέτρα μείωσε σε 58-46, ο Σπανούλης έδωσε έξοχη ασίστ στον Μουν που κάρφωσε, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό, να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να εκτοξεύει την διαφορά στο +20 (66-46) με τον Λοτζέσκι. Μπέγκιτς και Παπαπέτρου βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης προσέφερε alley-oop ασίστ στον αιφνιδιασμό στον Μουν που κάρφωσε ξανά με θεαματικό τρόπο, με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ, έχοντας στο 30' προβάδισμα 22 πόντων (72-50).
Στην τελευταία περίοδο ο Ντάνστον συνέχιζε να τελειώνει με υποδειγματικό τρόπο τις φάσεις, μοιράζοντας και μπλοκ στην άμυνα, ενώ ακολούθως ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το σκορ 77-50 στο 32'. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί, αλλά το Ρέθυμνο ξεκίνησε να πιέζει σε όλο το γήπεδο. Ο Ολυμπιακός όμως έβρισκε λύσεις, έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο και συνδύαζε την ουσία με το θέαμα, με τον μαέστρο Σλούκα να μοιράζει με ιδανικό τρόπο ασίστ στους Πρίντεζη-Παπαπέτρου, με τον τελευταίο να καρφώνει με εντυπωσιακό τρόπο. Ο εξαιρετικός Μουν με δύο σερί τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στο +35 (96-61) στο 37'. Ο Σίμονς με κάρφωμα έφερε την "κατοστάρα" (100-64), με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίζουν τους Κρητικούς με σκορ 105-64.
Tα δεκάλεπτα: 30-19, 50-34, 72-50, 105-64.
Ανά δεκάλεπτο: 30-19, 20-15, 22-16, 33-24.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Μουν 15 (3), Ντάνστον 18, Σπανούλης 10 (2), Παπαπέτρου 12 (2), Σλούκας 5 (1), Κόλινς 4, Σίμονς 13, Λοτζέσκι 10 (2), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 14, Μάντζαρης, Κατσίβελης 2.
Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 21 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 7, Αγγελόπουλος 3 (1), Ράιτ 3 (1), Αντωνόπουλος, Κανονίδης, Λάτοβιτς 20 (2), Εζιόκου 4, Ντρτσα, Γκάμπριελ 6.