24/2/14

19η Αγωνιστική Α1 : Άρης - Απόλλων Πατρών 67-75

Έστησε καρναβάλι νωρίτερα…
Σπουδαίο "διπλό" για τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος νίκησε στην παράταση εκτός έδρας τον Άρη με 75-67, καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς.

O Aπόλλων Πατρών πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Άρη με 75-67.
Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Νίκου Βετούλα μπόρεσε να καλύψει και την διαφορά της ήττας των δύο πόντων στην πρώτη αναμέτρηση.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να σημειώσουν την τρίτη τους εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Ρος έκανε πολύ καλό παιχνίδι, τελειώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους σε 36 λεπτά χρόνου συμμετοχής (6/6 βολές, 7/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος).
Ο αριθμός:
Ο Ουίλσον μάζεψε στο παιχνίδι 9 ριμπάουντ, ενώ μαζί με τους Ρος, Ντάνιελ και Μπολντς είχαν τα 28 από τα 39 της ομάδας τους!
Που κρίθηκε το ματς:
Ο Ρος με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή 1:29'' πριν το τέλος της παράτασης έκανε το 65-70 και έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Απόλλωνα Πατρών. Ο κόουτς του Άρη, Μίλαν Μίνιτς πήρε τάιμ άουτ, χωρίς όμως να καταφέρει η ομάδα του στον χρόνο που απέμενε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι τους. Ο Ρος έκανε το 5-7, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (5-9). Ο Χαρίσης μείωσε σε 7-9 και ο Ντάνιελ ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους στο τέταρτο λεπτό του αγώνα (7-11). Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 9-11 και ο Ουίλσον με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 9-14. Ο Πελεκάνος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 12-14, ενώ ο Ούλισον με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Απόλλωνα Πατρών (12-16).
Ο Ντάνιελ με κάρφωμα πέτυχε το 12-18 και ο Πελεκάνος με δύο βολές μείωσε στους τέσσερις πόντους (14-18) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 17-18 για τον Απόλλωνα Πατρών.
Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν. Ο Άρης προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του και με καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου έκανε το 25-23 στο 14ο λεπτό του ματς. Ο Μπολντς ισοφάρισε σε 25-25, ενώ ο ίδιος παίκτης με εύστοχη συμπληρωματική βολή έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα Πατρών. Ο Ρος έκανε το 25-30 για να ανεβάσει την διαφορά ο Πέτροβιτς στους οκτώ πόντους (25-33). Παρόλα αυτά, ο Άρης με επιμέρους σκορ 11-2 μπόρεσε να κλείσει το ημίχρονο με οριακό προβάδισμα ενός πόντου (36-35).
Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, με τον Ρος να κάνει έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή το 43-42. Οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά (43-46), αλλά ο Αθηναίου ισοφάρισε στο 27ο λεπτό σε 46-46. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 52-51 για τον Άρη.
Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Αθηναίου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 55-51 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Απόλλων Πατρών μείωσε σε 55-53, ενώ έπειτα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Γκίκα, ο Μπολντς έκανε αντιαθλητικό φάουλ και ο Τσακαλέρης από τη γραμμή των βολών (1/2 εύστοχες) σημείωσε το 56-53. Ο Ρος με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 56-55 στο 34' για να αστοχήσει στη συνέχεια, ο Αργυρόπουλος σε σουτ τριών πόντων.
Ο Ουίλσον με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (56-57) και ο Ντάνιελ έκανε το 56-59 για τους Πατρινούς στο 35'. Ο Ντάνιελ με 1/2 βολές έκανε το 56-60 και ο Ασημακόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 58-60 στο 36'. Ο Αθηναίου ισοφάρισε σε 60-60 και ο Πελεκάνος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 62-60 στο 38'. Ο Ντάνιελ με κάρφωμα ισοφάρισε σε 62-62 και ο Πελεκάνος με 1/2 βολές έκανε το 63-62. Ο Ντάνιελ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 63-63, 1:15'' πριν το τέλος του αγώνα, με τον Άρη να μην καταφέρνει να πετύχει καλάθι.
Ο Ρος δεν θα σημειώσει καλάθι, ο Άρης θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων με τον Πελεκάνο και ο Ντάνιελ στη συνέχεια θα πετύχει καλάθι, όμως πήρε τη μπάλα από θέση εκτός γηπέδου, με αποτέλεσμα η κατοχή να πάει στα χέρια των παικτών του Άρη με 2,9'' ακόμα για το τέλος. Ο Αθηναίου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Βεζένκοφ έκανε το 65-63 και ο Μπολντς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα Πατρών με 66-65. Ο Ασημακόπουλος αστόχησε σε δύο βολές, όπως και ο Μπολντς στη συνέχεια. Ο Πελεκάνος έκανε λάθος και ο Αργυρόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 65-67. Ο Ρος με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 65-70 στο 1:29'' πριν το τέλος με τον Μίλαν Μίνιτς να παίρνει τάιμ άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι με τον Ρος, έπειτα από δύο εύστοχες βολές να κάνει το 67-75, σκορ με το οποίο πήραν οι φιλοξενούμενοι το θετικό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-35, 52-51, 63-63κ.α., 67-75.
Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 2, Πελεκάνος 13(2), Γκίκας, Τσακαλέρης 3, Ασημακόπουλος 6, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 14(2), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 4, Αθηναίου 19(3).
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 20, Αργυρόπουλος 1, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 15(2), Λιανός 4, Πέτροβιτς 8(2), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς, Μπολντς 13(1).