20/2/14

7η Aγωνιστική Top-16 Euroleague E' Όμιλος : Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 66-62

Μετά από συγκλονιστικό ντέρμπι "αιωνίων" στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 66-62 του Ολυμπιακού. Άστοχος στα 4'' ο Λοτζέσκι.

Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός κράτησε χαμηλό το τέμπο, επιβλήθηκε με σκορ 66-62 του Ολυμπιακού και κατάφερε να επιστρέψει μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στα θετικά αποτελέσματα.
Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 66-62 του Ολυμπιακού για την 7η αγωνιστική του TOP-16 κι έτσι οι δύο ελληνικές ομάδες ολοκλήρωσαν τον α' γύρο ισόβαθμες με απολογισμό 4 νίκες και 3 ήττες.
Η διαφορά μικρή υπέρ του Παναθηναϊκού μεν, αλλά πολύ σημαντική όπως εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Παρ' ότι οι "πράσινοι" έχασαν τα ριμπάουντ (27-35), έκαναν μόλις 7 λάθη σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι που έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πολύ εντυπωσιακό ποσοστό στα δίποντα, όμως στο τέλος ο Παναθηναϊκός τον πέρασε σουτάροντας με 56% (18/32) έναντι 51% (19-37), καθώς οι "ερυθρόλευκοι" αστόχησαν σε αρκετά σουτ. Ένα από αυτά ήταν και του Λοτζέσκι στα 4'' για το τέλος που έδωσε την ευκαιρία στους "πράσινους" να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη.
Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός παίζει κόντρα στην Αρμάνι στο Μιλάνο, ενώ ο Ολυμπιακός κοντράρεται με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.
Μεγάλο παιχνίδι από τον Ούκιτς με 14 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Στεφάν Λάσμε με 18, ενώ είχε και 5 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη, ο Περπέρογλου είχε 12 εκ των οποίων οι 11 στο α' ημίχρονο, ενώ ο Σπανούλης έμεινε στα ρηχά με 6 πόντους και 1/3 δίποντα-1/9 τρίποντα.
Μικρό ροτέισον για μια ακόμα φορά για τον Παναθηναϊκού που έπαιξε στην ουσία με 8 παίκτες, καθώς οι Παππάς, Μπατίστ δεν έπαιξαν καθόλου και οι Μαυροκεφαλίδης, Γιάνκοβιτς ελάχιστα.
O αγώνας:
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Φώτση, Λάσμε, Ματσιούλις, ενώ ο Μπαρτζώκας πέρασε στο παρκέ τους Ντάνστον, Πρίντεζη, Σπανούλη, Περπέρογλου και Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός πήρε τρεις διαδοχικές φορές το προβάδισμα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ισάριθμες, μέχρι που ο Ούκιτς με εύστοχο τρίποντο έγραψε το 10-9 στο 6ο λεπτό του αγώνα.
Λίγο νωρίτερα (4') ο Γκιστ πέρασε στο παρκέ στη θέση του Λάσμε σε μία προσπάθεια να σταματήσει τα ποσταρίσματα του Ολυμπιακού, με τα οποία βρέθηκε στο +3 (10-13 στο 7'). Ο Κόλινς πέρασε στο παρκέ για να μαρκάρει τον Διαμαντίδη, αλλά έκανε δύο πολύ γρήγορα φάουλ και άφησε την θέση του στον Κατσίβελη. Η είσοδος του Μπράμου έδωσε ενέργεια και σκορ στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε και με 17-13 στο 9ο λεπτό, ωστόσο ο Περπέρογλου ήταν ασταμάτητος (9π.) και με πέντε δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός έγραψε το 19-18 στο δεκάλεπτο. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 7/9 δίποντα, χάρη κυρίως στους Περπέρογλου και Πρίντεζη.
Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη
Η απάντηση του Παναθηναϊκού στον Περπέρογλου άκουγε στο όνομα Ούκιτς, ο οποίος φτάνοντας τους 9 πόντους έγραψε το 27-23 στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 (27-31) κρατώντας τους γηπεδούχους άποντους για περίπου τρεισήμιση λεπτά. Η παροδική είσοδος του Μαυροκεφαλίδη στο παρκέ έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό που μείωσε σε 29-31 κι έδειξε να ξεμπλοκάρεται στην επίθεση.
Γιατί αυτό; Επιστρέφοντας στο παρκέ ο Σπανούλης, οι "πράσινοι" βελτιώθηκαν στην άμυνα τους παίζοντας πιο κλειστά, ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός είχε τέσσερα συνεχόμενα λάθη. Ο Πέτγουεϊ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στο Λάσμε και ο τελευταίος έγραψε το 35-31 στο 18.30'' δίνοντας αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του. Το άστοχο τρίποντο του Σπανούλη στο τέλος του ημιχρόνου, διατήρησε το 35-33 υπέρ του Παναθηναϊκού που εκμεταλλεύτηκε τα 6 λάθη των "ερυθρολεύκων" καθώς και το 25% στα σουτ τριών πόντων (3/12).
Χέρι χέρι και αμφίρροπο ντέρμπι.
Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ο Πρίντεζης με τετράποντο έφερε το ματς στα ίσα (37-37) και εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία των "πράσινων". Κερδίζοντας όμως περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, οι "ερυθρόλευκοι" έτρεξαν ένα 6-0 και προηγήθηκαν με 39-37, ενώ είχαν χάσει (έστω για λίγο) τον Ντάνστον που αποχώρησε με πόνο στο δεξί γόνατο στο 22.30''.
Την ίδια ώρα που οι "πράσινοι" ξεκόλλησαν από τους 39 πόντους με τρίποντο του Ούκιτς (12π.), ο Ολυμπιακός έχανε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις με λάθη του Πέτγουεϊ, ενώ ο Σπανούλης μόλις στο 27' πέτυχε τον πρώτο του πόντο (42-40). Τα συνεχή άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους "ερυθρόλευκους" να σκοράρουν και να προηγηθούν ξανά με 45-42, πριν ο Φώτσης να ισοφαρίσει με εύστοχο τρίποντο. Το 47-47 έγραψε ο Κόλινς με δύσκολο σουτ στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης....
Κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Με τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν σημαντικές βοήθειες στις δεύτερες επιθέσεις τους, προηγήθηκαν με 54-51 και 52-49, πριν οι "πράσινοι" αντιδράσουν... Στο 34' ο Μπράμος με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 54-54, ενώ στην επόμενη φάση ο Λοτζέσκι με εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Στα 4.26'' για το τέλος του αγώνα, ο Σλούκας έγραψε το 55-59 και βοήθησε τον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 4 πόντους.
Στα 46,8'' ο Διαμαντίδης με 1/2 βολές έκανε το 62-61,  ενώ στα 24'' για το τέλος ο Σπανούλης έχασε το τρίποντο, φτάνοντας το 1/9. Ο Γκιστ επίσης με 1/2 από τη γραμμή έκανε το 63-61 (στα 21'') και ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Μόλις 4'' μετά ο Ούκιτς έκανε το φάουλ στον Σλούκα και η μπάλα ήταν απ' έξω. Ο Λοτζέσκι πήρε το οφ μπάλανς σουτ, αστόχησε και ο Διαμαντίδης πήρε το ριμπάουντ στα 3,4'' για το τέλος.
Με 1/2 βολές έκανε το 64-61 και στη συνέχεια έκανε το φάουλ στον Περπέρογλου ο οποίος με 1/2 μείωσε σε 64-62 στα 2,1'' για το τέλος. Στην επαναφορά ο Λάσμε κέρδισε το φάουλ και έγραψε το τελικό 66-62, ξεσηκώνοντας περίπου 18.000 άτομα που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-33, 47-47, 66-62.

Ανά δεκάλεπτα: 19-18, 16-15, 12-14, 19-15.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6 (2), Κάρι 4, Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 14 (2), Λάσμε 18, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 9 (1), Γκιστ 7, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 3.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 2, Ντάνστον 6, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 12 (1), Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 6.