22/3/14

22η Αγωνιστική Α1 : Ηλυσιακός - Άρης 51-63

Σκούρα τα πράγματα!
Στα 100ά γενέθλια του Άρη, οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς πανηγύρισαν το 51-63 στα Ιλίσια και πλησίασε στην οκτάδα. Ο Ηλυσιακός δεν σκόραρε στα πρώτα εννέα λεπτά της τέταρτης περιόδου.
Ο 'Αρης έγινε 100 χρόνων και το γιόρτασε με το 51-63 στα Ιλίσια. Η ισορροπία δεν χαρακτήρισε κάποια εκ των αντιπάλων, αλλά οι "κίτρινοι" είχαν περισσότερες λύσεις από αυτές του Ηλυσιακού, που έκανε την επανάσταση του στην τρίτη περίοδο (24-12), αλλά... εξαφανίστηκε στην τελευταία πράξη, πληρώνοντας την εμμονή στο τρίποντο.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν εκείνος που κράτησε τον Άρη κοντά στον Ηλυσιακό, στην τρίτη περίοδο, οπότε οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και όχι μόνο "γύρισαν" το ματς, αλλά προηγήθηκαν και 44-39. Στην εξέλιξη του σκορ σε 44-45, στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, είχε δώσει όλους τους πόντους (και έφτασε τους 17π.).
Πού κρίθηκε:
Στο 14-0 με το οποίο μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Άρης, με τον Πελεκάνο να κάνει παρέα στον Αθηναίου και τους Μούρτο, Χαρίση και Γκίκα να τοποθετούνται επί του θέματος.
Ο αριθμός:
Ο Ηλυσιακός δεν σκόραρε στην τέταρτη περίοδο, πριν το 39' και το 46-57 του Πέτροβιτς. Τα πάντα όμως, είχαν τελειώσει. Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν 2/11 διπ. και 2/15 τριπ.
Η εκκίνηση δεν... άφησε κανένα υπονοούμενο για αυτό που θα ακολουθήσει. Έως το 11-12 του Πελεκάνου (είχε φτάσει τους 8π.), το προβάδισμα άλλαξε 5 φορές χέρια, ενώ σημειώθηκαν και τρεις ισοπαλίες. Ο Γκίκας, με πέντε σερί πόντους υπέγραψε το 11-17 στο 10'. Ο Άρης είχε τρεις σκόρερ (Πελεκάνο, Γκίκα και Βεζένκοφ (4π.), με τους γηπεδούχους να μετρούν 2/13 διπ. και να χάνουν τα ριμπάουντ (6-4 vs. 12-3).
Το πρώτο καλάθι του β' δεκαλέπτου σημειώθηκε στο 14' (11-21, με τρίποντο του Αθηναίου -προηγήθηκε μια βολή του Σαρικόπουλου), ενώ ο Ηλυσιακός σκόραρε τους πρώτους πόντους στο 16' (μετά το 11-10 στο 6.40). Μεσολάβησε σερί 11-0 των φιλοξενούμενων, που έκαναν μια... παύση (20-26, 18.10), πριν οι Γκίκας και Αθηναίου αναλάβουν το 20-31 του ημιχρόνου.
Τι είχε αυτή η περίοδος, πέραν του επί μέρους 14-9 για τον Άρη; 2/3 βολές, 2/13 διπ. και 1/5 τριπ. για τους μεν και 10/13 βολές, 2/5 διπ. και 0/5 τριπ. για τους δε, που κυριάρχησαν στους αιθέρες (14-3 vs. 7-2), με τους Ιλισιώτες να περιορίζονται στις 3 ασίστ και τους Θεσσαλονικείς να κάνουν 6 λάθη.
Προφανώς και δεν είχε τελειώσει κάτι, όπως αποδείχθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο του 24-12 για τον Ηλυσιακό (των 6/7 διπ., 2/5 τριπ. και 8-2 ριμπ. σε αυτό το διάστημα, έναντι των 3/7 διπ. και 2/8 τριπ. του Άρη). Οι Πίνγκραμ, Καυκής και Ιωάννου πρόσφεραν από 8π., 10π. και 6π. αντίστοιχα, με τον Πελεκάνο να 'χει σιγήσει και τον Αθηναίου να είναι η μόνη λύση της παρέας του, στο τελευταίο πεντάλεπτο (7π.), έως το 44-43. Όταν το επί μέρους έγινε 21-8, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (41-39, 27.20'') και το κράτησαν έως το 30'.
Όχι για πολύ, καθώς ο Αθηναίου έφτασε τους 9 σερί πόντους, όπως έδινε το πάνω χέρι πίσω στην παρέα του (44-45). Με αυτό το σουτ ξεκίνησε το 14-0 που έστειλε τον Άρη στο 44-57 (37.15'').
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 51-63.
Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 14, Αντωνάκης 5 (6 ριμπ.), Χατζής, Ζούμπος, Ιωάννου 14 (8 ριμπ.), Τζουγκαράκης, ΕμΜποντζ 2 (12 ριμπ.), Πέτροβιτς 4, Πίνγκραμ 12.
Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 3, Πελεκάνος 17, Γκίκας 7, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6 (7 ριμπ.), Βεζένκοφ 8 (12 ριμπ.), Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 4 (8 ριμπ.), Αθηναίου 17.