22/3/14

22η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 75-64

Τσάμικο… παραμονής
Σπουδαία νίκη για τον Κολοσσό που τον απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, επικράτησε με 75-64 του Πανιωνίου.
O Κολοσσός έβαλε δύσκολα στον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και τελικά επικράτησε με σκορ 75-64.
Μάλιστα, οι "θαλασσί" κάλυψαν και τη διαφορά με την οποία είχαν χάσει στο πρώτο ματς (73-66), όχι ότι θα ισοβαθμίσουν βέβαια οι δύο ομάδες.
Ωστόσο, πλέον ο ΠΑΟΚ έχει την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά του από τον Πανιώνιο στη μία νίκη διαφορά, εφόσον νικήσει τη Κηφισιά. Για τον Κολοσσό, ντεμπούτο έκαναν οι Χόπκινς και Πάντιτς, με τον δεύτερο να πετυχαίνει και 5 πόντους.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Άγγελος Τσάμης σε 21 λεπτά συμμετοχής ήταν εξαιρετικά παραγωγικός για τον Κολοσσό, τελειώνοντας το παιχνίδι με 17πόντους (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές), ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ κι έκανε 2 λάθη.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 22/37 σουτ δύο πόντων του Κολοσσού ήταν ένα από τα κλειδιά της νίκης για την ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο καλάθι του Χριστόφορου Στεφανίδη στο 27' στέλνοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (53-37). Έκτοτε το μόνο που κατάφερε ο Πανιώνιος ήταν να μειώσει στους 9 πόντους (57-48), στη λήξη του γ' δεκαλέπτου.
Καλό ξεκίνημα του Κολοσσού στο Βενετόκλειο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9-2 στο 4ο λεπτό του αγώνα και τον Πανιώνιο να απαντάει με σερί 10-0 με το οποίο πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-9. Μάλιστα, τους 9 από τους 12 πόντους πέτυχε ο Έρικ ΜακΚόλουμ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε εκείνο το σημείο σηκώνοντας το επιθετικό βάρος. Ωστόσο, ο Κολοσσός απάντησε με δική του αντεπίθεση και στο τέλος του α' δεκαλέπτου προηγήθηκε με 20-14, έχοντας πολύ καλά ποσοστά στα σουτ δύο πόντων.
Με ένα επιμέρους 12-6 στο β' δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 26-26, χάρη σε τρίποντη βόμβα του Έρικ ΜακΚόλουμ. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 από τον Κολοσσό με το οποίο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 34-26, επιβάλλοντας και πάλι το ρυθμό τους. Με τους Γεωργαλή και Τσάμη, οι "θαλασσί" βρέθηκαν στο +10 (38-28), με τον Παπαντωνίου να γράφει το σκορ του ημιχρόνου. Παρά το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (1/6 και 17%), ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, την ίδια ώρα που οι "κυανέρυθροι" σούταραν με μόλις 29% στα δίποντα (6/21).
Στην επανάληψη, ο Τσάμης έστειλε τη διαφορά στους 13 πόντους (44-31), ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων, ενώ ο Σμιθ κάρφωσε για το 48-35 στο 25'. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού διατηρούσε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 17' η διαφορά άγγιξε τους 16 πόντους (53-37). Ακολούθησε ένα σερί 11-4 από πλευράς "κυανέρυθρων" με το οποίο ο Πανιώνιος μείωσε κάτω από τους 10 πόντους (57-48) στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Στο κρίσιμο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε τίποτα και οι "θαλασσί" διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Νάντζφεϊ έγραψε το 68-50 στο 33' κι εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 πόντους, ενώ σταδιακά οι "κυανέρυθροι" μείωσαν αλλά δεν προλάβαιναν να πλησιάσουν περισσότερο. Το τελικό 75-64 έγραψε ο Σαλούστρος με λέι απ λίγο πριν το τέλος του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-28, 57-48, 75-64.
Κολοσσός (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 3, Τσαρ 8(2), Γεωργαλής 8, Χόπκινς, Σμιθ 10, Στεφανίδης 10, Τσάμης 17(2), Κακαρούδης 7, Πάντιτς 5, Δανάς, Νάντφεϊ 7(1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26(5), Ντούβνιακ, Κάρτερ 12(2), Μίλμπουρν 6(1), Αθανασούλας 2, Μπατής, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστρος 6.