29/3/14

23η Αγωνιστική Α1 : Ηλυσιακός-Ίκαρος Χαλκίδας 79-71

«Χτυπάει» η… καρδιά του!
Το μεγάλο ντέρμπι της παραμονής είχε ανατροπές, σασπένς και νικητή τον Ηλυσιακό που πήρε ανάσα, αλλά παραμένει σε δεινή βαθμολογική κατάσταση, επικράτησε του Ικάρου με 79-71.
O Hλυσιακός επικράτησε με 79-71 του Ικάρου για την 23η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ στο μεγάλο ντέρμπι της παραμονής.
Αν και στο τέλος έπαιξε με τη... φωτιά, ο Ηλυσιακός κατάφερε με τους Χατζή και Ιωάννου σε ρόλο πρωταγωνιστών να πάρει μία μεγάλη νίκη. Έτσι, κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα όταν και είχε ηττηθεί με σκορ 72-71 στη Χαλκίδα.
Μεγάλο παιχνίδι από τους Ρόμπερσον και Γκαγκαλούδη οι οποίοι ηγήθηκαν της αντεπίθεσης του Ικάρου, όμως στο τέλος η εξαιρετική τους εμφάνιση δεν ήταν αρκετή. Τα πράγματα για τους Χαλκιδαίους είναι πλέον πολύ δύσκολα, καθώς βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Νίκος Χατζής κράτησε τον Ηλυσιακό όταν αυτός έδειχνε να έχει επιθετικά προβλήματα και τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο σερί 10-0 που έτρεξε ο Ηλυσιακός όταν βρέθηκε πίσω με 67-62. Μετέτρεψε το σκορ σε 72-67 στο 39' και με τους Μποντζ και Χατζή παρέμεινε ζωντανός.
Ο αριθμός του αγώνα:
Ο Ηλυσιακός τελείωσε το παιχνίδι με 57% στα δίποντα, ενώ στο πρώτο ημίχρονο σούταρε ακόμα και με 86%!
Ο αγώνας:
Αποφασισμένος και ιδιαίτερα εύστοχος μπήκε στο παρκέ ο Ηλυσιακός. Μετά το 2-2 έτρεξε σερί 9-0 κι έγραψε το 11-2 στο 3ο λεπτό του αγώνα, υποχρεώνοντας από νωρίς τον Ίκαρο σε ρόλο κομπάρσου στο παιχνίδι. Με τους Ιωάννου και Μποντζ να σκοράρουν συνεχώς η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει κι άλλο, ενώ με βολές του πρώτου το σκορ έγινε 28-12. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ηλυσιακός σκόραρε με 85% στα δίποντα έχοντας 11/13 σουτ και μόλις 1/7 τρίποντα.
Σταδιακά και παίζοντας με μυαλό και υπομονή, ο Ίκαρος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να φύγει για τα αποδυτήρια με σαφέστατα καλύτερη ψυχολογία, παρ' ότι ήταν πίσω στο σκορ. Μετά το 33-18 στο 13' ο Ίκαρος ξεκίνησε σταδιακά να πλησιάζει και με το δίδυμο των Γκαγκαλούδη, Ρόμπερσον να πυροβολεί έφτασαν σε απόσταση ενός τριπόντου. Μείωσαν σε 40-37 και το μόνο που κατάφερε ο Ηλυσιακός ήταν να απαντήσει με ένα σουτ του Καυκή για να ολοκληρώσει το ημίχρονο με σκορ 43-37.
Ένα επιμέρους 12-2 στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου, ήταν αρκετό για να δώσει το προβάδισμα στον Ίκαρο για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι με τους Γκαγκαλούδη και Ρόμπερσον κατάφεραν να προηγηθούν με 49-45, επιστρέφοντας στο παιχνίδι από διαφορά 16 πόντων. Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε μετά το αρχικό σοκ σε 49-49, ωστόσο με τρίποντο ο Γούντολ έγραψε το 49-52 διατηρώντας μπροστά στο σκορ τους Χαλκιδαίους.
Το 56-56 του γ' δεκαλέπτου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς στο δ' δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες και παρ' ότι ο Ίκαρος βρέθηκε δύο φορές στο +5 (59-64, 62-67).
Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-37, 56-56, 79-71.
Ηλυσιακός (Κουστένης): Καυκής 10(2), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Χατζής 19, Δορκοφίκης 3, Ιωάννου 17, Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 15, Πίγκραμ 8(1).
Ίκαρος (Γιαπλές): Ρόμπερσον 22(3), Γούντολ 8(2), Άσκα 5, Μανωλόπουλος 2, Σάτον 5, Γκαγκαλούδης 19(3), Σπανός, Ρίτσαρντς 10(2).