29/3/14

23η Αγωνιστική Α1 : ΚΑΟΔ - Απόλλων Πάτρας 81-83

Δράμα και στο τέλος… Πάτρα
Ο ΚΑΟΔ γύρισε από το -14 (34.30) στο -2 (81-83), αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την ολική επαναφορά, με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει το 81-83 στη Δράμα, για την 23η αγωνιστική της Βasket League ΟΠΑΠ.
O KΑΟΔ κράτησε το καλύτερο για το τέλος, όταν μείωσε σε 81-83 (γυρίζοντας από το 59-73 του 34.30''), γιατί έπαιξε καλή άμυνα και πήρε τα ριμπάουντ (συμπεριλαμβανομένων έξι επιθετικών) και αν ο Τζούλιαν Βον δεν ήταν απελπιστικά μόνος στο τέλος, ενδεχομένως οι Δραμινοί να έκαναν την ολική επαναφορά. Αυτό όμως, δεν συνέβη.
Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς ή για την ακρίβεια έως το 34.30, αλλά από ό,τι φάνηκε ήταν αρκετό για να κάνουν πέντε τις εκτός έδρας νίκες (σε 12 ματς). Διαφορά δεν κάλυψαν, καθώς με δύο πόντους είχαν χάσει στην έδρα τους, με δύο νίκησαν.
Ο αριθμός:
Ο Απόλλων δεν είχε ούτε ένα λάθος έως το 20' και τελείωσε με 6. Την ίδια ώρα, πέρασε 20 ασίστ (βέβαια, είχε και 30/61 σουτ, αλλά να μη το κάνουμε θέμα).
Πού κρίθηκε:
Στο 10-0 της τέταρτης περιόδου, που... έβγαλε τους Πατρινούς στο 59-73 ήταν ο λόγος που άντεξαν την επανάσταση του ΚΑΟΔ, στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι πήραν 6 επιθετικά ριμπάουντ στην τελευταία περίοδο, όπως επέστρεφαν από το -14 στο -2.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Τζούλιαν Βον δεν ήταν στην ομάδα που πανηγύρισε, ήταν όμως, ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Σε 30.07'' είχε 25π., με 10/13 διπ., 5/9 βολές, 8-9 ριμπάουντ (!), 1 ασίστ, 1 κλεψ., 3 τάπες και 3 λάθη, με το ranking του να φτάνει στο 42.
Έως το 15-16 του Μιλουτίνοβιτς (6.50), αφενός ο Σέρβος γκαρντ είχε 10π., αφετέρου έκανε 8 τις αλλαγές χεριών στο προβάδισμα και τόσες έμειναν έως το 17-25 του 10', οπότε ο Ντάνιελ έκανε 8 τους δικούς του πόντους. Οι Πατρινοί είχαν 10/14 διπ., έναντι των 6/11 των γηπεδούχων που έκαναν 4 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι τους δεν είχαν υποπέσει σε παράπτωμα. Οι παίκτες του Βετούλα είχαν περιορίσει τον Μπράουν στους 4π., ενώ ο Βον είχε 6π.
Με τρία τρίποντα του Πέτροβιτς και ένα του Ρος, ο Απόλλων έφτασε στο 25-38 (14.45), σημείο στο οποίο αντέδρασαν οι Δραμινοί, βελτίωσαν την άμυνα τους στην περιφέρεια και με τον Μπράουν να κάνει ένα βήμα μπροστά (στο διάστημα που προηγήθηκε ο Βον κράτησε την παρέα του στο ματς, με 8 πόντους), ο ΚΑΟΔ έτρεξε επί μέρους 12-2 έως το 37-40 (17.40). Συνέχεια δεν υπήρξε (39-44, 20').
Στα αξιοσημείωτα ανήκει και το γεγονός ότι οι Πατρινοί δεν είχαν κάνει λάθος έως την ανάπαυλα και στη β' περίοδο είχαν 1/5 διπ. και 4/11 τριπ., με τους αντίστοιχους αριθμούς του ΚΑΟΔ να είναι 9/13 και 0/3. Ο Βον είχε φτάσει τους 14π. και για... τους άλλους, διψήφιοι ήταν οι Μιλουτίνοβιτς (12), Πέτροβιτς (11) και Ρος (10).
Οι Βον, Μπράουν και Ζάρας ήταν οι μόνο σκόρερ των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, όλοι όμως, έπαιξαν άμυνα όπως πλησίαζε ο ΚΑΟΔ στο -6 (53-59), του 30'. Ο Ντάνιελ είχε τους 8 από τους 15 πόντους του Απόλλωνα, στην περίοδο και έφτασε τους 16π. Παρεμπιπτόντως, οι Πατρινοί έκαναν και τα πρώτα τους λάθη (3), ενώ είχαν 6/12 διπ. και 1/3 τριπ. (vs. 2/7 διπ. και 2/6 τριπ.).
Στο 10-0 που εξέλιξε το 59-63 (32') σε 59-73 (34.30) ουσιαστικά... έσωσε τον Απόλλωνα, γιατί ακολούθησε η τελευταία επανάσταση των γηπεδούχων που τους οδήγησε στο 72-77. Ο Βετούλας πήρε τάιμ άουτ, ο Ουίλσον σκόραρε από τα 6.75 και ακολούθησε η πιο μεγάλη επίθεση του ματς (σε διάρκεια): ο Τζόουνς αστόχησε στα 15'' για το τέλος (και ενώ το σκορ ήταν 79-83), ο Μάρκοβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Τζόουνς αστόχησε και πάλι, με τον Βον να παίρνει την μπάλα και τον Μπράουν να χάνει την τρίτη ευκαιρία, που δεν ήταν η τελευταία καθώς ο Βον αυτή τη φορά το πήρε πάνω του (πήρε το ριμπάουντ και κάρφωσε για το 81-83).
Τα δεκάλεπτα: 17-25, 39-44, 53-59, 81-83.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτάσκης 4, Τζόουνς 12 (5 ασίστ), Στίγκερς 2, Μπράουν 19, Βον 25 (17 ριμπ.), Μάρκοβιτς 4, Μπάβτσιτς 1, Σπυρίδωνος 3, Ζάρας 9, Μπένας 2.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ρος 19 (8 ασίστ, 5 ριμπ.), Αργυρόπουλος 7 (5 ασίστ), Ντάνιελ 20 (6 ριμπ.), Ουίλσον 10, Λιανός 2, Πέτροβιτς 11, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 14, Νιφόρας.