29/4/14

25η Αγωνιστική Α1 : Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο 76-61

Το Ρέθυμνο αντιστάθηκε μέχρι το 35ο λεπτό ωστόσο ο Παναθηναϊκός ξεπερνώντας και την κούραση από τα πλέι οφ της Euroleague, έφτασε στην τελική επικράτηση (76-61) χάρη στους Διαμαντίδη και Φώτση.
Πιο δύσκολα απ' ότι καταδεικνύει το τελικό 76-61 νίκησε ο Παναθηναϊκός το Ρέθυμνο, για την 25η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ και επέστρεψε στις εγχώριες υποχρεώσεις μετά από ένα δεκαήμερο-φωτιά στη Euroleague.
Οι "πράσινοι" βρήκαν σθεναρή αντίσταση για περίπου 35 λεπτά αγώνα από τους Κρητικούς οι οποίοι παρουσίασαν ένα αρκούντως ανταγωνιστικό πρόσωπο, για να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους.
Ωστόσο, οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη κατάφεραν στο τέλος να επιβάλουν την ανωτερότητας τους και να φτάσουν στην 24η φετινή τους συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.
Κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα, ο Παναθηναϊκός θα δώσει το ερχόμενο Σάββατο (3/5) τον τελευταίο του αγώνα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.
O πρωταγωνιστής:
Μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Δημήτρη Διαμαντίδη ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής. Συγκέντρωσε 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και άφησε με 20 βαθμούς τον Αντώνη Φώτση πίσω του.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ουσιαστικά στο καθοριστικό τρίποντο του Φώτση στο 33ο λεπτό όταν κι έγραψε το 61-54, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Έκτοτε οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και το σκορ μετατράπηκε από 58-54 σε 74-57.
Ο αριθμός του αγώνα:
Το 21% με το οποίο σούταρε το Ρέθυμνο στο παιχνίδι ήταν αρκετά χαμηλό για τα δεδομένα των Κρητικών. Είχε 4/19 σουτ τριών πόντων.
Πολύ καλό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού με τους "πράσινους" να προηγούνται στο 3' με σκορ 9-2 και να δείχνουν ικανοί να "καθαρίσουν" το παιχνίδι, από πολύ νωρίς. Μάλιστα, ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντους (17-6), ωστόσο, οι Κρητικοί του Γιώργου Καλαφατάκη είχαν διαφορετική άποψη και παίζοντας με υπομονή στην επίθεση και ενέργεια στην άμυνα, κατάφεραν να τρέψουν ένα σερί 14-0, μετατρέποντας το σκορ σε 17-20. Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν μειώσει σε 19-20 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, με 2/2 βολές του Ζακ Ράιτ, έχοντας 7/15 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Από την άλλη, οι Κρητικοί είχαν ξεκινήσει με 0/4 τρίποντα και κανένα λάθος.
Με μία τρίποντη βόμβα του Αντώνη Φώτση, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 κι έκτοτε διατήρησε το προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους πάντως να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε δύο περιπτώσεις (29-29, 31-31) και να μένουν μέσα στο παιχνίδι, με τους Εζιούκου και Γκάμπριελ. Το 31-31 μετατράπηκε σε 38-32 χάρη σε ένα επιμέρους 7-1 του Παναθηναϊκού ο οποίος έκανε ροτέισον και δοκίμαζε διάφορα σχήματα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Ρέθυμνο είχε 0/9 τρίποντα και κατάφερνε να παραμένει σε απόσταση αναπνοής, την ίδια στιγμή που ο Διαμαντίδης είχε 15 πόντους.
Στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου το Ρέθυμνο έτρεξε ένα επιμέρους 14-2 με το οποίο βρέθηκε για πρώτη φορά να προηγείται με 6 πόντους διαφορά, γράφοντας το 40-46 με τον Γκάμπριελ. Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Κουμπούρα στο 25ο λεπτό του αγώνα,  έδωσε την ευκαιρία στους "πράσινους" να μειώσουν σε 45-46. Ακολούθησε ένα γκολ φάουλ του Λάσμε (48-46) με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν ξανά το προβάδισμα. Το τέλος του γ' δεκαλέπτου, βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 56-52 και τον Διαμαντίδη να έχει φτάσει τους 21 πόντους, δίνοντας σημαντικές ανάσες στην ομάδα του.
Ο Φραγκίσκος Αλβέρτης συνέχισε τις αλλαγές και στο δ' δεκάλεπτο, παίζοντας με τους Κάρι, Μπράμο και Μαυροκεφαλίδη για αρκετή ώρα. Στα 6.13'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Αντώνης Φώτσης έγραψε το 61-54 και μετά από ώρα έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του. Ο Μπράμος με 1/2 βολές έκανε το 64-54 στο 35ο λεπτό εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 10 πόντους με τους "πράσινους" να μετατρέπουν το 58-54 σε 74-57.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 56-52, 76-61.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5, Κάρι 5(1), Φώτσης 12(4), Ούκιτς 2, Λάσμε 15, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 23(4), Γκιστ 4, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Ράιτ 2.
Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 3, Καλλινικίδης 4, Κουμπούρας 11, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 12(2), Κανονίδης, Σίννης 7, Εζιούκου 8, Όρκα, Γκάμπριελ 16(2).