21/4/14

3oς Αγώνας Play off Euroleague : Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 78-76

Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 78-76

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με 78-76 και μείωσε τη σειρά σε 2-1, καθώς ήταν πιο ψύχραιμος στη ρουλέτα των βολών στα τελευταία λεπτά. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπράιαντ Ντάνστον.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, μειώνοντας τη σειρά των προημιτελικών σε 2-1. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ελέγξουν τον αγώνα από τα πρώτα λεπτά, όμως οι Ισπανοί στο δεύτερο ημίχρονο ροκάνισαν την διαφορά και πλησίασαν τους "ερυθρόλευκους".
Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και να μειώσει τη σειρά.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε με τον Μπράιαντ Ντάνστον να προηγηθεί με 6-5. Ο Ρούντι Φερνάντεθ από τα 8 μέτρα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 6-8, ενώ και πάλι ο Ντάνστον με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 9-8 για τους γηπεδούχους. Η Ρεάλ αστόχησε στην επόμενη επίθεση, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε φάουλ στον Σπανούλη, ο οποίος ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους για τους γηπεδούχους (11-8). Ο Ρούντι μείωσε σε 11-10 στο 4ο λεπτό για να αστοχήσει ο Σπανούλης στην επόμενη φάση. Άστοχος, όμως ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Ματ Λοτζέσκι.
Η Ρεάλ δεν σημείωσε καλάθι και ο Ντάνστον έκανε το 13-10 για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάρντεν ισοφάρισε σε 13-13 για τη Βασίλισσα, με τον Ντάνστον να κάνει το 15-13 για τους Πειραιώτες. Ο Μπουρούσης αστόχησε σε τρίποντο για να κερδίσει φάουλ ο Πετγουεϊ, ο οποίος με 3/3 βολές έκανε το 18-13. Ο Ρούντι αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πετύχει καλάθι. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα και ο Πετγόυεϊ ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τον Ολυμπιακό (20-13). Ο Ρέγιες αστοχησε σε τριποντο, όπως και ο Πρίντεζης.
Ο Φελίπε Ρέγιες με 2/2 βολές μείωσε σε 20-15 για τη Ρεάλ και ο Λοτζέσκι με τρίποντο πέτυχε το 23-15 για τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι με τον Ολυμπιακο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-15.
Διατήρησε το προβάδισμα του ο Ολυμπιακός.
Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Λοτζέσκι αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Ρούντι μείωσε σε 23-17. Ο Σπανούλης έκανε το 25-17 για τον Ολυμπιακό στο 11', με τον Ρεγιες να αστοχεί μπροστά από τον Κόλινς. Η Βασίλισσα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να κερδίσει την κατοχή της μπάλας. Ο Ρέγιες κατω από καλάθι μείωσε σε 25-19 για τη Ρεάλ στο 12ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Κώστας Σλούκας έπειτα από κερδισμένο φάουλ σε σουτ τριών πόντων με 3/3 βολές έκανε το 28-19 για τους γηπεδούχους.
Ο Τζέισι Κάρολ που πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ αστόχησε σε διπόντο και ο Μάρντι Κόλινς σημείωσε το 30-19 για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ματ Λοτζέσκι έκανε το 32-19, με τον Πάμπλο Λάσο να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 32-21 για τη Ρεάλ, η οποία δυσκολευόταν να πλησιάσει το καλάθι του Ολυμπιακού. Ο Κώστας Σλούκας δεν σημείωσε καλάθι, με τον Κόλινς να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος μείωσε στους 10 πόντους για τους φιλοξενούμενους (32-22).
Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε βήματα, ομως στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα για να σημείωσε ο Πρίντεζης το 34-22. Ο Ρούντι με τρίποντο μείωσε σε 34-25 και ο Ρέγιες έκανε φάουλ στον Σίμονς που με 2/2 βολές σημείωσε το 36-25. Ο Ρέγιες με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 36-27 στο 16ο λεπτό και ο Σπανούλης πέτυχε το 38-27. Ο Σέρχιο μειώνει ξανα σε 38-29 για να κάνει λάθος ο Ολυμπιακός. Ο Σέρχιο με 12 βολές μείωσε σε 38-30 για να κερδίσει το επιθετικό ριμπάουντ, όμως μετά την δεύτερη άστοχη βολή του Ισπανού, ο Ρέγιες που κέρδισε φάουλ. Ο αρχηγός της Ρεάλ μειώσε σε 38-31 και ο Παπαπέτρου από τη γραμμή των βολών έκανε το 40-31 για τους γηπεδούχους.
Ο Ντάνστον με εξαιρετική ενέργεια και κάρφωμα σημείωσε το 42-31. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μείωσε στους εννέα πόντους για τη Ρεάλ (42-33) και ο Σλότερ έκανε φάουλ στον Ντάστον, ο οποίος με 1/2 βολές πέτυχε το 43-33. Ο Γιουλ στην επόμενη φάση με τρίποντο έριξε την διαφορα στούς επτά πόντους (43-36). Ο Λοτζέσι έκανε το 45-36 και ο Ρούντι το 45-38, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Προσπάθησε να πλησιάσει η Ρεάλ.
Στην τρίτη περίοδο, οι Ισπανοί μείωσαν σε 45-41 και ο Σπανούλης έκανε στο 21ο λεπτό του 47-41. Ο Νίκολα Μίροτιτς στην επόμενη φάση με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 47-44 για να πετύχει ξανά ο Σπανούλης το 49-44 για τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι προσπαθούσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ρούντι με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τη Ρεάλ στο -2 (49-47), με τον Βασίλη Σπανούλη να αστοχεί σε σουτ στην επόμενη φάση. Ο Γιουλ δεν πέτυχε τρίποντο και ο Πέτγουεϊ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τον Ολυμπιακό (52-47). Η Ρεάλ δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι και ο Λοτζέσκι από τη γραμμή των βολών έκανε το 53-47 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Ο Σέρχιο Γιουλ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε λάθος. Ο Ντάνστον έκανε φάουλ στον Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι στην επόμενη φάση. Ο Ισπανός χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Λοτζέσκι με μία βολή έκανε το 54-47 για τον Ολυμπιακό, με τον Αμερικανό στην επόμενη φάση να χάνει τη μπάλα και τον Ντάρντεν με κάρφωμα να μειώνει σε 54-49. Ο Σπανούλης με σουτ δύο πόντων ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (56-49) και ο Γιουλ μείωσε σε 56-51 στο 27ο λεπτό του αγώνα.
Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε τρίποντο, με τον Γιάννη Μπουρούση να παίρνει το ριμπάουντ. Η Ρεάλ δεν πέτυχε καλάθι και ο Ντάνστον με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 59-51 για τους Πειραιώτες που αποσπάστηκαν και πάλι στο σκορ. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 59-53 για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο 28' για να κάνει ο Ντάνστον το 61-53. Ο Γιουλ έκανε λάθος, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να κάνει φάουλ στην επόμενη φάση και τον Ματ Λοτζέσκι να πηγαίνει στη γραμμή των βολών. Ο Αμερικανός πέτυχε το 63-53 και ο Ρούντι μείωσε σε 63-55. Ο Σέντρικ Σίμονς με κάρφωμα έκαε το 65-55 και ο Γιουλ έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (65-58), σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.
Θρίλερ στο τέλος.
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 65-60 για τους φιλοξενούμενους με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με τρίποντο έκανε το 68-60 για να ακολουθήσει άστοχο σουτ από τον Γιουλ. Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Ρέγιες μείωσε σε 68-62. Ο Σέρχιο δεν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Πέτγουεϊ στη συνέχεια. Οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι, αλλά ο Πέτγουεϊ αστόχησε σε τρίποντο. Ο Ρέγιες με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους (68-65), αλλά ο Σλούκας δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι.
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ μείωσε σε 68-67 στο 36' και ο Σπανούλης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 4 πόντους (71-67). Παρόλα αυτά, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 71-70, αλλά ο Ντάνστον έκανε το 73-70 για τον Ολυμπιακό στο 37ο λεπτό του αγώνα. Ο Σέρχιο αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Σπανούλης δεν κατάφερε να ευστοχήσει και εκείνος με τη σειρά του σε τρίποντο.
Ο Μίροτιτς μείωσε σε 73-72, 1:34'' πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ρέγιες να κάνει φάουλ στον Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός έκανε λάθος και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έδωσε το προβάδισμα στους Ισπανούς (73-74), 40'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Πρίντεζης με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 76-74, 21 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, ενω ακολούθησε τάιμ άουτ από τον Πάμπλο Λάσο. Ο Πέτγουεϊ έκανε φάουλ στον Ρέ γιες, ο οποίος με 1/2 βολές σημείωσε το 76-75. Η Ρεάλ έκανε φάουλ στον Πέτγουεϊ μετά την άστοχη βολή του Ρέγιες και ο Αμερικανός φόργουορντ του Ολυμπιακού με 0/2 βολές δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ. Στην επόμενη φάση ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 76-76, 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ.
Ο Σλότερ έκανε φάουλ στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος με 2/2 βολές πέτυχε το 78-76, 7,4'' πριν την εκπνοή. Ο Γιουλ κέρδισε φάουλ, όμως αστόχησε στην πρώτη και στην συνέχεια έχασε επίτηδες την δεύτερη. Παρόλα αυτά, η Ρεάλ δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη και να μειώνει τη σειρά σε 2-1.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-38, 65-58, 78-76.

Ανά δεκάλεπτο: 23-15, 22-23, 20-20, 13-18.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 11, Σερμαντίνι, Ντάνστον 21 (9/10διπ., 9ρ.), Σπανούλης 17 (4ασίστ), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 5, Κόλινς 2, Σίμονς 4, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης (5ρ., 4ασίστ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 11

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρούντι Φερνάντεθ 18, Μαρτίν, Ρέγες 13, Ντίεζ, Μίροτιτς 5, Σέρχιο Ροντρίγκεθ 19, Κάρολ, Ντάρντεν 5, Γιουλ 16, Μπουρούσης, Σλότερ, Μεϊρί.