22/5/14

Θέσεις 3-4 Α1 : Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 60-65 (1ος Αγώνας).

Ο Ντι Τζέι Κούπερ... ξύπνησε στα τελευταία λεπτά και πήρε το ματς για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 65-60.
O ΠΑΟΚ επικράτησε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης του Πανιωνίου με 65-60 στο πρώτο ματς για τις θέσεις 3-4 ανάμεσα στις δύο ομάδες που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, όμως στα τελευταία λεπτά ο Ντι Τζέι Κούπερ ήταν εκείνος που "καθάρισε" τον αγώνα για τους φιλοξενούμενους που έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα και έκαναν το 1-0 στη σειρά των "μικρών" τελικών.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Πέιν ήταν καταπληκτικός και αποτέλεσε τον παίκτη που διατηρούσε σε ρόλο οδηγού τον ΠΑΟΚ στα 38 λεπτά του ματς (6/6 βολές, 6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).
Ο αριθμός του ματς:
Ο αριθμός 13... Τόσα είναι τα ριμπάουντ που πήρε ο Μαργαρίτης στο ματς, μία επίδοση η οποία είναι και η καλύτερη του.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Ο Ντι Τζέι Κούπερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 59-63 για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκόλλησε με τέσσερις πόντους και κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.
Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Κανένας δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι του, με τους παίκτες να επιλέγουν να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο Μαργαρίτης μείωσε σε 15-14, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στον ΠΑΟΚ που κατάφερε να περάσει μπροστά για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2 του Κασελάκη. Αποτέλεσμα ήταν το δεκάλεπτο να κλείσει στο 18-19 για τον ΠΑΟΚ, έπειτα από κάρφωμα του Πέιν.
Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα. Ο Αθανασούλας, πάντως κατάφερε στο 16' να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους (28-28), όμως η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου με πέντε διαδοχικούς πόντους πέτυχε το 28-33 για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 30-33.
Ο Πανιώνιος στο τρίτο δεκάλεπτο μετά το αρχικό 6-0 του ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0 και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 39-39, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ στο 25ο λεπτό του ματς. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 46-49. Στα τελευταία δέκα λεπτά ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Ο Έρικ ΜακΚόλουμ με τρίποντο σημείωσε το 51-51, με τον Μάριο Μπατή στο 33' να κάνει το πέμπτο του φάουλ και τον Κάρτερ να μπαίνει στη θέση του. Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα παρέμεινε μπροστά στο σκορ και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-33, 46-49, 60-65.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 23 (4/5 βολ., 2/9 δίπ., 5/9 τρίπ.), Ντούβνιακ 3, Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 14 (9 ρ.), Αθανασούλας 2, Μπατής 2, Λάνγκφορντ 12 (8ρ.), Μισέλ, Σίμτσακ, Σαλούστρος 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 21 (6/6 βολ, 6/9 δίπ., 1/3 τρίπ.), Κούπερ 7 (7 ασ.), Χαραλαμπίδης 6, Τσόχλας, Τσαϊρέλης 12 (7ρ.), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Μπόγρης 4, Κασελάκης 7 (1), Λιάπης.
* Ο αδερφός του Έρικ ΜακΚόλουμ και παίκτης των Μπλέιζερς, Σι Τζέι βρέθηκε στο κλειστό της Νέας ΣΜύρνης, καθώς η ομάδα του αποκλείστηκε από τα πλέι οφ του ΝΒΑ για να δει τον παίκτη του Πανιωνίου στο ματς με τον ΠΑΟΚ...