29/5/14

Θέσεις 3-4 Α1 : Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 75-57 (3ος Αγώνας).

Ο Πανιώνιος νίκησε τον ΠΑΟΚ (75-57) και μείωσε 2-1 στη σειρά για τις θέσεις 3-4, σε ένα παιχνίδι που είχαμε ένταση ανάμεσα στον Ντι Τζέι Κούπερ και οπαδό των Νεοσμυρνιωτών. Αποβλήθηκε ο Αμερικανός.

O Πανιώνιος επικράτησε του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 75-57 κατάφερε να μειώσει τη σειρά για τις θέσεις 3 και 4 σε 2-1. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Ο επόμενος, τέταρτος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (1/6).
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Μίλμπουρν του Πανιωνίου ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.
Ο αριθμός:
Ο Έρικ ΜακΚόλουμ έπιασε... 13άρι! Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, ευστοχώντας σε 13 στις 13 βολές.
Που κρίθηκε το ματς:
Η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη ανάμεσα στις δύο ομάδες, όμως η αποβολή του Ντι Τζέι Κούπερ απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγματα για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά του ματς. Αποτέλεσμα ήταν ο Κάρτερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων να σημειώσει το 14-4 στο έκτο λεπτό του ματς. Ο Πανιώνιος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, καθώς ήξερε πώς σε περίπτωση ήττα θα έχανε οριστικά την τρίτη θέση, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-12. Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσε με σχετική άμεση το προβάδισμα στο σκορ και ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 38-19.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 23 πόντων (44-21). Ο Έρικ ΜακΚόλουμ με σουτ δύο πόντων έκανε το 64-37 και ο Δέδας με εύστοχο τρίποντο μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 64-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του ματς.
Τα πράγματα στο τέταρτο δεκάλεπτο δύσκολα μπορούσαν να αλλάξουν. Ο Αθανασούλας με 2/2 βολές σημείωσε το 66-42 και ο Μισέλ με κάρφωμα μείωσε σε 68-42. Ο Πέιν στο 32ο λεπτό έκανε το 68-44 και ο Αθανασούλας αύξησε την διαφορά στους 26 πόντους (70-44). Έτσι, ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και να μειώσει τη σειρά για τις θέσεις 3-4 (75-57).
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 44-21, 64-40, 75-57.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19, Σταμάτης, Ντούβνιακ 5(1), Κάρτερ 3(1), Μίλμπουρν 20(1), Αθανασούλας 4, Μπατής 3(1), Λάνγκφορντ 4, Μισέλ 7, Σίμτσακ 9, Σαλούστρος 1.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ, Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 6, Βουτσίτσεβιτς 8(1), Τσαϊρέλης 7, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 5, Καλλές 4, Μπόγρης 6, Κασελάκης 1, Λιάπης.