2/7/14

Τα αποτελέσματα των "16" του Μουντιάλ 2014!

Η Βραζιλία νίκησε με 3-2 την Χιλή στην διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στους "8" του Μουντιάλ 2014. Super φινάλε σε παράταση και πέναλτι.

Με κορυφαίο τον Χάμες Ροντρίγκες η Κολομβία νίκησε με 2-0 την Ουρουγουάη και περιμένει την Βραζιλία στα προημιτελικά. Επική γκολάρα και πρώτος σκόρερ ο άσος της Μονακό.

Η Ολλανδία βρέθηκε μία ανάσα από τον αποκλεισμό, αλλά με γκολ στο 88' και το 94' νίκησε 2-1 με ανατροπή το Μεξικό και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2014.

Η Εθνική Ελλάδας αποκλείστηκε στην διαδικασία των πέναλτι από την Κόστα Ρίκα (5-3 πεν. και 1-1 ο αγώνας).
Η Γαλλία λυτρώθηκε στο 79' από τον Πογκμπά και επικρατώντας με 2-0 της Νιγηρίας προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2014.
Η Αλγερία εντυπωσίασε, αλλά η Γερμανία νίκησε 2-1 στην παράταση και απέφυγε έναν ιστορικό αποκλεισμό.
Με γκολ του Ντι Μαρία στο 118' η Αργεντινή απέκλεισε την Ελβετία (1-0) στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2014.
Το Βέλγιο θα είναι η αντίπαλος της Αργεντινής στα προημιτελικά, καθώς νίκησε με 2-1 τις ΗΠΑ στην συγκλονιστική παράταση, μετά το 0-0 στα 90'.