22/11/14

7η Αγωνιστική Α1 : Πανιώνιος - Κόροιβος Αμαλιάδας 74-69

Ο Γιάροσλαβ Κορόλεφ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πρώτης νίκης που πανηγύρισε στη φετινή ΣΚΡΑΤΣ Basket League ο Πανιώνιος: το 74-69 επί του Κόροιβου.
H αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε να βάλει τον εαυτό του σε ταλαιπωρία ο Πανιώνιος, πριν επικρατήσει του Κόροιβου 74-69, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στη ΣΚΡΑΤΣ Basket League.
Αυτή είναι η πρώτη νίκη των Νεοσμυρνιών, που απήλαυσαν μια μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάροσλαβ Κορόλεφ (23π.). Τεράστια ήταν η συμβολή του Δημήτρη Βεργίνη στην επιστροφή των γηπεδούχων στη διεκδίκηση της νίκης. Από τους νεοφώτιστους στην Α1, ο Ρούμπιο μεγαλούργησε (21π., 13 ριμπ.), αλλά είδε τα τελευταία λεπτά από τον πάγκο. Εξαιρετικός ήταν και ο Λόερι, ο οποίος στο τέλος προσπάθησε να "κλέψει" τη νίκη (20π., 8 ριμπ.).

Ο Γιώργος Διαμαντόπουλος παρακολούθησε το ματς, καθήμενος δίπλα από τον πάγκο (έχει συμφωνήσει με τον Πανιώνιο και θα κάνει ντεμπούτο την ερχόμενη αγωνιστική).

Πού κρίθηκε:

Στις βολές του Κορόλεφ, στα 17'' για το τέλος. Ο Ρώσος τελείωσε με 7/12 από τη γραμμή του μπόνους.

Ο πρωταγωνιστής:

Μα, ο Γιάροσλαβ Κορόλεφ, ο οποίος είχε 23π., 5/8 διπ., 2/4 τριπ., 7/12 βολές, 2-1 ριμπ., 3 ριμπ., 4 ασίστ, 6 κερδισμένα φάουλ και 2 λάθη σε 34.10.

Ο αγώνας:

Ο Κόροιβος έτρεξε επί μέρους 13-4 έως το σουτ του Κορόλεφ (9-15, 7.24''), που ήταν το πρώτο εντός παιδιάς για τον Πανιώνιο (μετά το 3-2 του Ξανθόπουλου, στο 1.10). Ο Ρώσος ήταν η επιθετική αιχμή των γηπεδούχων (11π., σε 11') που είχαν ένα θέμα με το σκοράρισμα στην πρώτη περίοδο (3/6 διπ., 1/6 τριπ.), εν αντιθέσει με την ομάδα του Μαρκόπουλου, που είχε ήδη 6 ασίστ. Αυτά θα άλλαζαν στο β' δεκάλεπτο, του επί μέρους 25-17 για τον Πανιώνιο. Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι είχαν και το επί μέρους 10-2 για το 35-31 (18.28''), πιέζοντας στην άμυνα και ωθώντας τους αντιπάλους σε λάθη (5 στη δεύτερη περίοδο). Παράλληλα, συνεργάστηκαν καλύτερα (6 ασίστ) και ήταν πιο αποτελεσματικοί (8/12 διπ., 2/15 τριπ., 3/6 βολ. έναντι των 5/7 διπ. και 0/6 τριπ. και 7/9 βολ. των φιλοξενούμενων). Ο Ρούμπιο ηγείτο των σκόρερ του Κόροιβου (10π., με 6/9 βολές) και ο Λόερι ακολουθούσε με 9, ενώ για τον Πανιώνιο ο Κορόλεφ είχε 12π., με τους Γουντς και Κόλεμαν να ΄χουν προσφέρει 10π.
Η τρίτη πράξη ξεκίνησε με κέφια για τους Χάνκοκ και Κορόλεφ (44-37, 20.53''), που δεν συνεχίστηκαν, με τον Κόροιβο να πιέζει και να μειώνει σε 44-41 (23.45), όταν ο Γουντς έκανε το 4ο φάουλ, όσα απέκτησε και ο Χάνκοκ στο 26.04 (με αντιαθλητικό, μετά τη μεταφορά που έκανε). Κάπως έτσι (με 7-4 ριμπ. και βολές), οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 46-50 (28.18''), με επί μέρους 13-2 και τον Ρούμπιο να 'χει φτάσει τους 19π. και τα 8 ριμπ. Ο Βεργίνης έκανε ένα βήμα μπροστά και με επτά συναπτούς πόντους, έκανε επτά τις αλλαγές χεριών στο προβάδισμα, όπως διαμόρφωνε και το 55-52 του 30.30'' (και έφτασε τους 14π.). Το σερί του Πανιωνίου έφτασε στο 15-0, έως το σημείο που ο Βασίλιεβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 63-55, στο 34.06''. Η διαφορά έφτασε και το +10, αλλά αυτό δεν πτόησε τον Κόροιβο. Βρήκε λύσεις με τους Γκάρετ (έριχνε τάπες και σκόραρε) και Λόερι και... βρέθηκε στο 67-63 (38.10''). Ακολούθησε διαγωνισμός τρίποντων, με τον Αγγελόπουλο να χάνει εκείνον για την παρέα του (αστόχησε σε προσπάθεια, στα 5'' και ενώ ο Κορόλεφ με βολές είχε διαμορφώσει το 74-69).
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-35, 53-52, 74-69.
Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 7, Βεργίνης 14, Σπυρόπουλος, Στρναντ 2, Μοτσενίγος, Γουντς 14 (7 ριμπ.), Κόλεμαν 6, Προύιτ, Χάνκοκ 8.
Κόροιβος: Μαγκέτι, Λόερι 20π. (8 ριμπ.), Γιαννακίδης 8, Αγγελόπουλος 5, Βασίλιεβιτς 5, Κανονίδης 2, Γκάρετ 8, Ρούμπιο 21, Γαλιώτος.