29/11/14

8η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - Απόλλων Πατρών 88-81

Φαγέ βγαλμένος από ΝΒΑ
Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε το Ρέθυμνο, που μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στον Απόλλων Πάτρας, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 88-81.
O Aπόλλων Πατρών για τρεις περιόδους -και κάτι- τα πήγε περίφημα στο "Μελίνα Μερκούρη" απέναντι στο Ρέθυμνο. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και χάρη στην τριάδα Φαγιέ (20π.-13ρ.), Κάουνσιλ (17π.-6ρ.-6α.) και Κράβιτς (15π.-8ρ.), αλλά και τον Φάνη Κουμπούρα, που στα κρίσιμα σημεία φώναξε "παρών" έφτασαν στην πέμπτη φετινή νίκη με 88-81.

Ο αριθμός:

Η υπεροχή των γηπεδούχων στα ριμπάουντ ήταν στοιχείο το οποίο έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση. Οι Κρητικοί μάζεψαν 41 ριμπάουντ, ενώ οι παίκτες του Απόλλωνα μάζεψαν 30 "σκουπίδια".

Ο πρωταγωνιστής:

Μια ομάδα μόνος του -σχεδόν- ήταν ο Μουχάμαντ Φαγιέ. Ο Σενεγαλέζος φόργουορντ πέτυχε 20 πόντους, με 7/10 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, καταγράφοντας νταμπλ-νταμπλ σε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα. Από το Ρέθυμνο οι Σίμπσον, Κράβιτς ήταν αυτοί που... έσυραν τον χορό στην επίθεση, ενώ από τον Απόλλωνα οι Ελ Αμίν και Γκάλογουεϊ ήταν αυτοί που "συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι. Αποτέλεσμα αυτού να υπάρχει ισοπαλία στο ξεκίνημα (9-9, 3'). Ο Σκορδίλης μπήκε κι αυτός στην... εξίσωση του αγώνα, "χτίζοντας" διαφορά για τους φιλοξενούμενους (10-16, 6'). Ο Μολφέτας ανέβασε στους 8 πόντους τη διαφορά (10-18), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Κάουνσιλ, Φαγιέ και Σίμπσον ανέλαβαν δράση και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου "έτρεξαν" επί μέρους σκορ 11-5 για το 21-23.
Από εκεί που σταμάτησαν συνέχισαν οι γηπεδούχοι. Άλεν και Φαγιέ ήταν ασταμάτητοι, με τον πρώτο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (28-25, 12'). Ο Σίνης μπήκε, με την σειρά του, στην... εξίσωση του αγώνα για το 30-26 (στο 13'). Πεν, Ελ Αμίν και Μπατής "συνδέθηκαν" με το αντίπαλο καλάθι, μειώνοντας στον πόντο (37-36 στο 17'). Ο Φαγιέ παρέμενε "ζεστός" για το Ρέθυμνο (41-38, 18'). Μπατής και Σκορδίλης, όμως, ανέλαβαν δράση και με επί μέρους 5-0 έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41-43).
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου Ελ Αμίν και Σκορδίλης είχαν "συνδεθεί" με το αντίπαλο καλάθι (45-50, 22'). Οι Αμερικανοί των φιλοξενούμενων συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί, όμως εξίσου αποτελεσματικοί ήταν και οι αντίστοιχοι των γηπεδούχων. Άλεν και Κάουνσιλ πήραν προσπάθειες, με τον πρώτο να καρφώνει και να δίνει προβάδισμα, μετά από ώρα, στην ομάδα του (59-58 στο 26'). Ο Ελ Αμίν ανέλαβε δράση και με τον Πεν να δίνει χείρα βοηθείας, η διαφορά αυξήθηκε (64-69, 28'). Άλεν και Φαγιέ μείωσαν και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να έχουν προβάδισμα τριών πόντων (68-71)..
Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμά τους (70-73, 32'). Ο Τσέισον Άλεν ήταν σε πολύ καλή μέρα και με δικές του προσπάθειες έβαλε το Ρέθυμνο σε θέση οδηγού (74-73 στο 33'). Ο Αργυρόπουλος "απάντησε", όμως Φαγιέ και Κάουνσιλ με 5 συνεχόμενους πόντους αποκατέστησαν την... τάξη (79-75 στο 35'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως ο Κουμπούρας με lay up, έστειλε στο +5 τους Κρητικούς (84-79, 38'). Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ήταν άστοχοι και αυτό είχε σαν συνέπεια το Ρέθυμνο να πανηγυρίσει την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα με 88-81.
Δεκάλεπτα: 21-23, 41-43, 68-71, 88-81.
Ρέθυμνο: Σίμπσον 8 (1), Σχίζας 4, Κουμπούρας 7 (1), Κάουνσιλ 17 (1), Άλεν 13 (1), Καλαμπόκης, Φαγέ 20 (1) (13ριμπ.), Σίνης 4, Χίλαρης , Κράβιτς 15, Αλιχοτζιτς

Απόλλωνας Πατρών: Σκορδίλης 19 (1), Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 12, Φιτζπάτρικ 7 (1),Αντωνάκης, Μπατής 6(2), Ελ Αμίν 27 (6), Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλής