29/11/14

8η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - Νέα Κηφισιά 89-96

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να γυρίσουν από το -19 (58-77) όμως η Νέα Κηφισιά επικράτησε με 89-96. Ένταση στα επίσημα και διακοπή, αποβλήθηκε με αυστηρή τεχνική ποινή ο Μαυροειδής, γενέθλια με νίκη για Κακιούζη.
Η Νέα Κηφισιά επέστρεψε στα θετικά αποτελέσμα μετά την ήττα από την ΑΕΚ, στο Ζηρίνειο. Επικράτησε των Τρικάλων με 89-96 κι ''ανέβηκε'' στο 5-3 στην κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, μολονότι ''αγχώθηκε'' στα τελευταία λεπτά.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +19 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (58-77, 31'52''), εν συνεχεία τα Τρίκαλα μείωσαν σε 82-86 στο 1'22'' για τη λήξη όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ολική επαναφορά. Πάντως το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά λίγο πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο, λόγω έντασης στα επίσημα μεταξύ των ανθρώπων των Τρικάλων και της Νέας Κηφισιάς. Ανήμερα των 38ων γενεθλίων του, ο Μιχάλης Κακιούζης είχε 9 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 16'57''.

Τα Τρίκαλα διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Νέα Κηφισιά όμως ο Ντέιβις ισοφάρισε αρχικά σε 17-17 κι εν συνεχεία σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 (17-20, 6'53''). Ο Μαυροειδής έστειλε τη διαφορά στο +7 (19-26) λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου ενώ ο Μπάρλος διαμόρφωσε το 23-34 για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που επέβαλε τον ρυθμό της, κόντρα στους Θεσσαλούς.
Μάλιστα η Νέα Κηφισιά προηγήθηκε με +15 (27-42, 13'41'') έπειτα από καλάθι του Μαυροειδή, ο οποίος κυριάρχησε στις δυο ρακέτες. Ο Ντούβνιακ με τρίποντο διαμόρφωσε το 32-48 όμως τα Τρίκαλα ''έτρεξαν'' σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 43-50. Η Νέα Κηφισιά άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής χρεώθηκε με αυστηρή τεχνική ποινή για flopping κι αποχώρηρσε στο 26'48'', με τον δείκτη του σκορ στο 50-62!
Ο αγώνας διεκόπη προσωρινά λίγο πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, λόγω έντασης στα επίσημα του γηπέδου μεταξύ των ανθρώπων των Τρικάλων και της Νέας Κηφισιάς! Η διακοπή δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με +19, έπειτα από καλάθι του Τσαλδάρη (58-77, 31'52''). Οι Θεσσαλοί δεν τα παράτησαν, βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Τρέισι, Χότζιτς και μείωσαν σε 82-86 με τον Ματαλόν, στο 1'22'' για τη λήξη! Παρ' όλα αυτά, τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ολική επαναφορά. Η Νέα Κηφισιά επικράτησε με το υπέρ της 89-96 κι ''ανέβηκε'' στο 5-3, στην κατάταξη.
- Πριν από την έναρξη του αγώνα, ο Γενικός Διευθυντής της ΚΑΕ Τρίκαλα, Ευθύμης Ρεντζιάς, τίμησε τον Πάτρικ Γιούιν τζούνιορ ο οποίος αγωνίστηκε πέρσι στη θεσσαλική ομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-50, 56-72, 89-96.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 10 (2), Μπόουϊ 13 (2), Τσούπκοβιτς 9 (1), Πάνος 2, Σπανός 3, Ματαλόν 7 (1), Κάντζι 8, Χότζιτς 2-.
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν 2, Καυκής 2, Γιούιν 8, Λιακόπουλος 6, Πόποβιτς, Μαυροειδής 17, Κακιούζης 9, Τσαλδάρης 15 (2), Ντούβνιακ 13 (2), Ντέιβις 10 (3), Μπάρλος 14 (2).