30/11/14

8η Αγωνιστική Α1 : AEK - Κολοσσός Ρόδου 96-73

Η ΑΕΚ σκόραρε 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο κι, εν τέλει, επικράτησε του Κολοσσού με 96-73 στο ΟΑΚΑ, φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Ο Καρλ Ίνγκλις και ο Ντούσαν Σάκοτα σκόραραν το 54.1% των πόντων της ΑΕΚ κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Αποτέλεσμα; Η ''Ένωση'' επικράτησε με 96-73, ''ανέβηκε'' στο 4-4 στην κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και μετράει αισίως τρεις σερί νίκες με τον Ντράγκαν Σάκοτα στην άκρη του πάγκου!

Ο αριθμός:

Η ΑΕΚ σκόραρε 41 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 30 (!) στο τρίτο δεκάλεπτο, ''χτίζοντας'' διαφορά ασφαλείας κόντρα στον Κολοσσό σε αυτό το διάστημα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Καρλ Ίνγκλις είχε 11 πόντους στο πρώτο μέρος και 12 στην τρίτη περίοδο.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Καρλ Ίνγλις πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 28 πόντους και καταχειροκροτήθηκε από τους σχεδόν 2.500 φίλους της ΑΕΚ τη στιγμή της αλλαγής, στα 1'14'' για τη λήξη.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε την ΑΕΚ, προηγήθηκε 2-6 με 1/2 βολές του Χάγκινς ωστόσο η ''Ένωση'' έτρεξε σερί 9-0 με τους Ίνγλις, Σαρικόπουλο (11-6, 3'55''). Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των ''θαλασσί'', κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-21 κι έχοντας πολύ καλά ποσοστά σε αυτό το διάστημα (7/12 δίπ.). Από την άλλη πλευρά, ο Μάικλ Τζέιμς κρατούσε όρθιο τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ, σκοράροντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ ενώ προηγήθηκε με +9 (36-27, 15'05''), έπειτα από 2/2 βολές του Μιχάλη Πολυτάρχου. Ο Τζέιμς ''σίγησε'' επιθετικά, σημειώνοντας μόλις δυο πόντους στο β' δεκάλεπτο ωστόσο οι Ροδίτες του Άρη Λυκογιάννη βρήκαν λύσεις  από τον Μπούλιαν, έκαναν σερί 7-0 στα τελευταία λεπτά και ισοφάρισαν στο 41-41 του ημιχρόνου!
Είναι χαρακτηριστικό ότι η ''Ένωση''  είχε... θέμα με το τρίποντο στη δεύτερη περίοδο (3/9 τρίπ. στο α' δεκ., 0/2 στο β') κόντρα στον Κολοσσό που έκλεισε το ημίχρονο με 45.5% πίσω από τα 6μ.75 (5/11).
Οι Ροδίτες χρεώθηκαν νωρίς-νωρίς με τέσσερα ομαδικά φάουλ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όμως κράτησαν επαφή με το σκορ (50-47, 23'45''), πριν από το ξέσπασμα της ΑΕΚ. Ο Σαρικόπουλος έδωσε λύσεις στο ''ζωγραφιστό'' ενώ τα δυο ''κολλητά'' τρίποντα των Σάκοτα, Ίνγκλις διαμόρφωσαν το 63-54. Μάλιστα ο Ίνγκλις έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 64-54 από τη γραμμή των βολών στα 1'41'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Η ΑΕΚ δεν κατέβασε ρυθμούς. Αντίθετα, προηγήθηκε με +15 (72-57) στις αρχές του δ' δεκαλέπτου με τρίποντο του Σάκοτα. Η αντίδραση του Κολοσσού δεν ήλθε ποτέ και η ''Ένωση'' έφτασε στην εύκολη νίκη με 96-73, ''ανεβαίνοντας' στο 4-4 στην κατάταξη και φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες (είχαν προηγηθεί αυτές με Απόλλωνα, Νέα Κηφισιά) με τον Ντράγκαν Σάκοτα
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 71-57,  96-73.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 11, Σάκοτα 24 (7 ριμπ.), Κασελάκης 3 (7 ριμπ.), Πολυτάρχου 2, Καμπερίδης, Γουίλιαμσον 7, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 17 (8 ριμπ.), Μπούτρης, Μιλόσεβιτς 4 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 28 (7 ασίστ), Νίκολιτς.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Τζαμάρ 8, Τζέιμς 23, Σμιθ 9 (9 ριμπ.), Στεφανίδης, Λίντεν, Τσάμης 14 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Χάγκινς 3, Μπούλιαν 14.