28/1/15

4η Αγωνιστική (I' Όμιλος) Last-32 EuroCup : Χίμκι - ΠΑΟΚ 102-68

Ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από την Xίμκι με σκορ 102-68 και γνώρισε την τρίτη του ήττα στους "32" του Eurocup. Τραυματίστηκε ο Κώστας Κακαρούδης στο γόνατο.
''Βαριά" ήττα... Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ δύσκολη αποστολή στη Ρωσία και έχασε από την Χίμκι με σκορ 102-68. Πλέον ο "Δικέφαλος" που έχει τρεις ήττες στα πρώτα τέσσερα ματς της φάσης των "32" του Eurocup, χρειάζεται πάση θυσία νίκες στα δύο ματς που απέμειναν, αυτά απέναντι στη Λιμόζ (στο "Παλατάκι") και στην Καντού (στην Ιταλία), αλλά και κάποιους συνδυασμούς αποτελεσμάτων (αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα που γίνεται το βράδυ μεταξύ της Καντού και της Λιμόζ) για να μπορέσει να προκριθεί στην επόμενη φάση του Eurocup. Το κακό για τον ΠΑΟΚ είναι πως τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο ο Κώστας Κακαρούδης και αποχώρησε από το ματς υποβασταζόμενος.
Ο πρωταγωνιστής:
O Κόπονεν έκανε πολλή δουλειά στο να βάλει η Χίμκι από το ημίχρονο (51-36) τις βάσεις όσον αφορά την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα στο πρώτο 20λεπτο πέτυχε 17 πόντους κάνοντας έτσι μεγάλη "ζημιά" στον ΠΑΟΚ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας συνολικά 21 πόντους.
Ο αριθμός:
Μεγάλη ευστοχία για την Χίμκι έξω από τα 6.75. Συνολικά είχε 13/18 τρίποντα ενώ ο ΠΑΟΚ 2/16 (χρειάστηκε να φτάσουμε στο 33' για να πετύχει το πρώτο του τρίποντο ο "Δικέφαλος" στον αγώνα και μέχρι εκείνη την ώρα είχε 0/13).
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά, προηγήθηκε με 5-6 και με 5-8 στο 4'. Η Χίμκι με ένα σερί 5-0 πήρε το προβάδισμα στο 5' (10-8) και αργότερα το σκορ έγινε 15-9 υπέρ των Ρώσων. Μάλιστα το σύνολο του Κουρτινάιτις πήρε αέρα οχτώ πόντων (20-12) στη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-16 (ο Μπρέμερ είχε πέντε πόντους) αλλά δεν συνέχισε την αντεπίθεσή του και στο 10' ήταν πίσω με 27-18.
Ο Κόπονεν έκανε το 30-18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Κάρτερ μετά "έφερε" τον ΠΑΟΚ στο -8 (30-22) αλλά ο Ογκουστιν "έδωσε" ξανά ένα +12 (36-24) στην ομάδα του. Η διαφορά "πήγε" στους 13 πόντους (43-30 στο 16') μετά από τρίποντο του Ράις. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να "κόψει" τον ρυθμό της Χίμκι που ξέφυγε με 19 πόντους (49-30). Ο Κάρτερ "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" (49-32) και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 51-36 (ο Κόπονεν "πλήγωνε" τον ΠΑΟΚ έχοντας συνολικά 17 πόντους).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χίμκι "μπήκε" πολύ δυνατά και στο 23' είχε πάρει διαφορά 20 πόντων (58-38). Μάλιστα αυτή αυξήθηκε αργότερα καθώς ο Πατέεφ έκανε το 63-40 στο 24' και ο Ντέιβις το 67-41. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε... χαμένος, ο Κόπονεν διαμόρφωσε το 69-41 στο 25' και οι Ρώσοι έφτασαν στο +32 (73-41). Ο Βον "έγραψε" το 73-43 βάζοντας έτσι τέλος στην επιθετική αφλογιστία του "Δικεφάλου" ενώ στο 78-45 (σκορ τρίτου δεκαλέπτου) τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο ο Κακαρούδης (αποχώρησε υποβασταζόμενος) όταν έπεσε και χτύπησε αφότου προσπάθησε να κόψει τον Ντέιβις.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού όλα είχαν κριθεί. Ο Τσόχλας μείωσε σε 83-55 και σε 86-57 στο 34' ενώ οι Ρώσοι "πυροβολούσαν" από τα 6.75 (11 τρίποντα) και βρέθηκαν στο +31 (90-59). Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 102-68.
Δεκάλεπτα: 27-18, 51-36, 78-45, 102-68.
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 12 (2), Ογκουστιν 9 (1),, Πατέεφ 6, Κόπονεν 21 (3), Βιάλτσεφ 3, Ιλνίτσκι 2, Μόνια 16 (4), Χόνεϊκατ 12, Ζαχάροφ 3 (1), Ντέιβις 10, Σελεκέτο 8 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 17 (1), Λιάπης 4, Κάρτερ 12, Κακαρούδης 4, Τσόχλας 10 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 4, Οντουμ 2, Βον 6, Μπρέμερ 7, Σαλούστρος 2.