20/3/15

11η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Λαμποράλ Κούτσα - Ολυμπιακός 74-73

Τα… κλώτσησε όλα!

Αυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια! Με μοιραίους τους Πρίντεζη και Λαφαγέτ στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν (74-73) από τη Λαμποράλ Κούτσα και πλέον βλέπουν το πλεονέκτημα έδρας να δυσκολεύει!

Με τους Πρίντεζη και Λαφαγέτ στο τέλος να «κλωτσούν» την ευκαιρία να φύγει με το «διπλό» από τη Βιτόρια, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 74-73 από τη Λαμποράλ Κούτσα και πλέον θέλει το 3/3 μέχρι την ολοκλήρωση του TOP 16 της Ευρωλίγκας, προκειμένου να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!

Όπως είναι φυσικό, σε ένα τέτοιο ματς στοίχισε η απουσία του Βασίλη Σπανούλη, με τον… υπαρχηγό Πρίντεζη και τον Χάντερ να ήταν οι πρώτοι σκόρερ των «ερυθρόλευκων» με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Μεγάλη «ζημιά» έκανε στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο πρώην παίκτης του Κολοσσού Ρόδου, Μάικ Τζέιμς, με 17 πόντους, με τον Μπέρτανς να προσθέτει άλλους 15.

Το ματς:

Με άμυνα… γρανίτη και τον Ντάνστον να κάνει ό,τι θέλει στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με έξι (2-8) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι»… ξέχασαν την περιφέρεια των γηπεδούχων και συγκεκριμένα τον Μπέρτανς, με αποτέλεσμα αρχικά να «σβήσει» η διαφορά (8-8), ενώ στη συνέχεια ο Λετονός να τους δώσει το προβάδισμα (13-10). Εκεί, ο Λοτζέσκι με δικούς του πόντους επανέφερε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (17-19) και με τον Σλούκα να έρχεται «ορεξάτος» από τον πάγκο, οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 23-19.

Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν ακόμη πιο… σκληρή και αυτό τον βοήθησε να τρέξει στο γήπεδο και να φτάσει ακόμα και στο +7 (21-28), στα πρώτα τρία λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα στην επίθεση και κάνοντας αρκετά λάθη, έδωσαν την ευκαιρία στους Ισπανούς να χτυπήσουν στο transition και να φέρουν το ματς στον πόντο (29-30). Ο Πρίντεζης «ξεκόλλησε» τους φιλοξενούμενους (29-33), οι οποίοι συντηρούσαν το προβάδισμα, αλλά με τους Σαν Εμετέριο και Τζέιμς να δημιουργούν πολλά προβλήματα, το σκορ στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 36-38.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Λαμποράλ έκανε ένα 4-0 παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (40-38), όμως «χτυπώντας» από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (42-43). Για περίπου δύο λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν αργότερα ένα μίνι ξέσπασμα και να διατηρούν ένα +4 (46-50). Αλλά στη συνέχεια ο Σαν Εμετέριο έδωσε πάλι λύσεις στην ομάδα του, κάνοντας το 52-52, με τους Αγραβάνη και Σλούκα να διαμορφώνουν με βολές το 53-55.

Το τρίποντο του Αγραβάνη έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 (53-55) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, η Λαμποράλ με τα επιθετικά ριμπάουντ και με την ευστοχία έξω από τα 6,75μ. έκανε ένα σερί 6-0, περνώντας ξανά μπροστά (59-58) και με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να… πελαγοδρομούν στη συνέχεια, το σκορ στα μισά της περιόδου έγινε 63-59. Εκεί, «μίλησαν» για την ομάδα του Πειραιά οι Πρίντεζης και Λαφαγέτ, καθώς ξεκίνησαν την… αντεπίθεση και με ένα δικό τους 7-0, έκαναν το 63-66, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Όμως, για άλλη μία φορά οι Πειραιώτες έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα οι κακές επιλογές στην επίθεση, να δώσουν… πάτημα στον Τζέιμς να κάνει ό,τι θέλει και να οδηγεί την ομάδα του (72-68).

Ο Σλούκας προσωρινά μείωσε στον πόντο (72-71), αλλά οι Ισπανοί πήγαν ξανά στο +3 (74-71), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Όπως είναι φυσικό, το ματς οδηγήθηκε στην… κόψη του ξυραφιού, με τον Χάντερ να μειώνει ξανά στον πόντο (74-73). Στον εναπομείναντα χρόνο οι δύο ομάδες έκαναν ρεσιτάλ… αστοχίας και με τον Πρίντεζη να κάνει 0/2 βολές και τον Λαφαγέτ να χάνει το τρίποντο σχεδόν με τη λήξη, η Λαμποράλ Κούτσα πήρε τη νίκη με το τελικό 74-73…

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-38, 53-55, 74-73.

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς, Τζέιμς 17 (1), Άιβερσον 5, Κοζέρ 13 (1), Σενγκέλια 5 (1), Τιγί 5, Μπέγκιτς 6, Σαν Εμετέριο 8 (2), Μπέρτανς 15 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14 (3ριμπ), Ντάνστον 4 (1ασ), Παπαπέτρου 2 (2ασ), Σλούκας 7 (5ασ), Πρίντεζης 15 (1τριπ, 7ριμπ, 1ασ), Αγραβάνης 7 (2τριπ), Μάντζαρης 4, Καββαδάς 2, Λαφαγέτ 8 (2τριπ, 3ριμπ, 3ασ), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 7 (1).