23/5/15

Play off Α1 Προ-Ημιτελικά : Κόροιβος Αμαλιάδας - Ολυμπιακός 59-91 (2ος Αγώνας).

Ο Ολυμπιακός είχε τελειώσει το ματς... πριν καν ξεκινήσει καλά καλά, μέτρησε 9/12 τρίποντα έως το 23-52 του ημιχρόνου, έτσι άντεξε τα δυο εντός πεδιάς σε 8' της τρίτης περιόδου και έφτασε 59-91 και το 2-0 επί του Κόροιβου. Η ημιτελική σειρά με τον Άρη, ξεκινά την Τετάρτη (27/5).
'Εως το ημίχρονο, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 9/13 τρίποντα (οι γηπεδούχοι μέτρησαν στο ίδιο διάστημα 1/16), μόλις 3 λάθη, ενώ είχαν παίξει όλοι (έως το 13.34'') και σκόραραν όλοι (τελευταίος ο Κατσίβελης, στο 38.56''). Στην τρίτη περίοδο υπήρξε μια... πτώση (της τάξεως των μόλις δυο εύστοχων σουτ στο πρώτο οκτάλεπτο), αλλά ο Λοτζέσκι με δυο σερί τρίποντα, αποκατέστησε την τάξη για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο 59-91, "σκούπισε" τον Κόροιβο και βρέθηκε στην επόμενη φάση.

Ο αριθμός:

Τα 9/12 τρίποντα του Ολυμπιακού, στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν... μια σοβαρή κατάσταση.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Ματ Λοτζέσκι εμφανίστηκε σε ένα σημείο που η ομάδα του είχε... κολλήσει (ομολογουμένως, αν σκεφτείτε ότι είχε δυο εντός πεδιάς, από το 20' έως το 28'), για να δώσει δυο σερί τρίποντα και να βάλει στη σωστή ρότα την παρέα του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 9-0 (2.45''), που είχε για ηγέτη τον Ντάρντεν των 6 πόντων και της 1 ασίστ έως εκείνο το σημείο. Ο Κερκ έκανε... σεφτέ για τον Κόροιβο (2-9, 3.09''), αλλά δεν υπήρξε... έντονη συνέχεια για τους γηπεδούχους, όπως φαίνεται και από το 2-16 (4.49), πριν ο Ρούμπιο προσθέσει δυο βολές. Οι επόμενοι πόντοι του Κόροιβου ήταν από τα χέρια του Ρούμπιο (6-22), στο 7.05'', με τον Σπανούλη να φτάνει τις 5 ασίστ (από τις 6 των "ερυθρόλευκων" στην πρώτη περίοδο), στο 8-25 με τρίποντο του Μάντζαρη (7.47''). Ο Μπάουερς διαμόρφωσε σκορ πρώτης περιόδου, με 3/4 βολές στο φινάλε (11-27). Οι μεν είχαν 3/12 σουτ και οι δε 11/27, συν τα διπλάσια ριμπάουντ και τις τριπλάσιες ασίστ.
Στο +30
Η συνέχεια είχε το επί μέρους 8-2 (13-35, 11.49), με τον Λαφαγιέτ να 'χει δώσει 5 πόντους και τον Γιαννακίδη να... σπάει τη μονοτονία των Πειραιωτών. Ο Σφαιρόπουλος είχε ήδη αρχίσει τις αλλαγές. Είχαν παίξει και οι δώδεκα παίκτες του, έως το 13.34'', οπότε ο Κόροιβος σκόραρε τρεις σερί πόντους για το 16-35 (13.35''), με τον κόουτς της ομάδας να παίρνει τάιμ άουτ και τους Πέτγουεϊ και Αγραβάνη να αναλαμβάνουν τη φροντ λάιν, ενώ οι Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι και Παπαπέτρου ήταν στην περιφερειακή γραμμή. Ο Αμερικανός κάτοχος Κροατικού διαβατηρίου διέκοψε το σερί, με τρίποντο, για να φτάσει τους 10π. και να γίνει ο πρώτος διψήφιος του ματς.
Όταν βρήκε στόχο από τα 6.75 ο Αγραβάνης, το σκορ έγινε 18-41 (15.09''), τα τρίποντα της παρέας του 8/10 (στο ημίχρονο είχαν 9/12 στο σύνολο και στο β' δεκάλεπτο 5/6) και οι Κατσίβελης και Πέτγουεϊ ήταν πια οι μόνοι που δεν είχαν σκοράρει για τον Ολυμπιακό. Όσο για τα σουτ τριών πόντων του Κόροιβου, έως το 17' είχαν 0/13 και έως το 20' έφτασαν τα 1/16, με τον μόνο εύστοχο να είναι ο Μάτζετ που από τα 6.75 διαμόρφωσε σκορ ημιχρόνου (23-52). Προηγουμένως, με τη βολή του Αγραβάνη (17.37'') η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (18-48).
Ένα εντός πεδιάς σε 7'.
Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τρίτη πράξη, με 0/4 τρίποντα, με τον Κόροιβο να μειώνει σε 29-53 (24.12''), με επί μέρους 6-1. Οι Μάντζαρης, Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Χάντερ ανέλαβαν τη συνέχεια, με τον Λοτζέσκι να σκοράρει το πρώτο εντός πεδιάς της ομάδας του, στο 25.28'' (29-55), μετά την ασίστ του Air Georgia. Ο Ντάνστον έκανε δυο τα εύστοχα σουτ των "ερυθρόλευκων" στο 28' (35-57), πριν σκοράρει δυο σερί τρίποντα ο Λοτζέσκι και απομακρύνει εκ νέου την ομάδα του (37-63, 29.10'', πριν το 40-66 του 30'). Σε αυτό το δεκάλεπτο, ο Κόροιβος μέτρησε 5/8 διπ., και 2/6 τριπ., συν 9-3 ριμπ., 4 λάθη και 4 ασίστ, ενώ οι Πειραιώτες είχαν 2/8 διπ., 3/8 τριπ., 4-2 ριμπ, 2 λάθη και 6 ασίστ.
Όταν σκόραρε ο Πέτγουεϊ (τρίποντο, στο 32.08'', για να υπογράψει το 43-72), έμενε μόνο ο Κατσίβελης χωρίς πόντο. Επέστρεψε στο παρκέ, στο 34.46'' και σκόραρε στο 38.56'' (56-89, με δικό του τρίποντο). Προηγουμένως, ο Πέτγουεϊ είχε κέφια: έκανε 10 τους πόντους του, όταν ο Λαφαγιέτ έκανε 7 τις ασίστ του και το σκορ έγινε 54-86, στο 37.41''.
Δεκάλεπτα: 11-27, 23-52, 40-66, 59-91.
Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 5 (1), Γιαννακίδης 13 (3), Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου 3 (1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 4, Φιλιππάκος 2, Κερκ 10, Ρούμπιο 6, Γαλιώτος 4, Μπατής.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 10 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν 8 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Λαφαγέτ 13 (3/4), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1).