19/5/15

Play off Α1 Προ-Ημιτελικά : ΠΑΟΚ- Ρέθυμνο 75-62 (3ος Αγώνας).

Με φόρα απέναντι στον Παναθηναϊκό!
Ο ΠΑΟΚ νίκησε εντός έδρας το Ρέθυμνο με σκορ 75-62 και έτσι προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος, όπου αντίπαλος θα είναι ο Παναθηναϊκός.
O ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πέτυχε τον στόχο του. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε στο "Παλατάκι" το Ρέθυμνο με σκορ 75-62 και έτσι πήρε την πρόκριση (με 2-1 νίκες) για τους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.
Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό, όπως έγινε δηλαδή και την περασμένη σεζόν, με τους "ασπρόμαυρους" να έχουν μειονέκτημα έδρας.

O πρωταγωνιστής:

Ο Τζέι Αρ Μπρέμερ βοήθησε πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο (ο "Δικέφαλος" βρέθηκε πίσω με 15-16 και με 18-22 μετά) ούτως ώστε ο ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ με το τέλος πρώτου ημίχρονου (43-29). Στη διάρκεια αυτού (του πρώτου ημιχρόνου) πέτυχε 14 πόντους και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους.

Ο αριθμός:

Στο 14' ο ΠΑΟΚ είχε πετύχει 18 πόντους ενώ στα υπόλοιπα έξι λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να πετύχει 25 πόντους. Έτσι πήρε αέρα 14 πόντων στο ημίχρονο (43-29) και αυτό το προβάδισμα ήταν σημαντικό για τον "Δικέφαλο" προκειμένου να πάρει την νίκη γιατί είχαν μπει οι βάσεις για την νίκη.

Ο αγώνας:

To Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 3-6 στο 2' και 5-9 στο 4'. Στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ο "Δικέφαλος" ισοφάρισε σε 9-9 ενώ ο Λάνγκφορντ έδωσε το προβάδισμα στους "ασπρόμαυρους" στο 6' (12-9). Οι Κρητικοί "αντέδρασαν" στη συνέχεια, ο Φαγιέ έκανε το 12-13 και ακολούθησαν αρκετές χαμένες επιθέσεις από τις δύο ομάδες. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 15-13 (με καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ).
Ο Χόλις στο 11' διαμόρφωσε το 15-16 αλλά ο Μπρέμερ "απάντησε" (18-16). Στο 13' έγινε το 18-20 για τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν στο +4 (18-22) περίπου στο 14' ωστόσο μετά ο ΠΑΟΚ... φόρτσαρε. Με σερί 7-0 προηγήθηκε με 25-22 στο 15' ενώ ο Μπρέμερ "έγραψε" το 28-22. Ο Τσόχλας ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (31-22) και ο ΠΑΟΚ που είχε "σφίξει" αρκετά την άμυνα του, κέρδιζε με 33-22 στο 17'. Ο "Δικέφαλος" είχε βρει ρυθμό (36-24 στο 18' και 39-27 στο 19'), ο Μπρέμερ (14 πόντους) έκανε το 41-27 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-29.
Στο 21' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 45-34 και ο Αλεν διαμόρφωσε το 45-37 στο 23' έχοντας ένα σερί 0-8. Ο Βον έκανε το 47-37 και λίγο αργότερα αποχώρησε από το ματς καθώς χτύπησε ενώ ο Χαριτόπουλος "έγραψε" το 49-37 στο 24'. Στο 24' ο Λάνγκφορντ έκανε το 52-40 και μετά ο "Δικέφαλος" πήρε αέρα 14 πόντων (54-40). Ο Οντουμ "πήγε" την διαφορά στους 17 πόντους (57-40) και μετά ο ίδιος ήταν ο "υπεύθυνος" για το 59-42. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο "Δικέφαλος" νικούσε με 61-44 έχοντας πάρει έτσι σαφές προβάδισμα για την νίκη.
Ο Χαριτόπουλος έκανε το 64-46 στο 32' και μετά το 64-48. Ο Κουμπούρας μείωσε σε 64-50 ενώ ο Λάνγκφορντ έδωσε ένα +17 (67-50) στον "Δικέφαλο" στο 33'. Ο ΑΓΟΡ "μάζεψε" κάπως την διαφορά (67-54 στο 34') ενώ ο Κάρτερ διαμόρφωσε το 69-54. Ο Μπρέμερ ήταν ο "υπεύθυνος" για το 72-54 (36') και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα (μετά έγινε το 75-56 στο 37').
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 43-29, 61-44, 75-62.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 19 (4), Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 5 (1), Τσόχλας 12 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Κώττας, Όντουμ 7 (1), Βον 4, Χαριτόπουλος 11 (1), Σαλούστρος 2.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Κουμπούρας 11, Σάφτενααρ 4, Κάουνσιλ 8 (2), Άλεν 8 (2), Καλαμπόκης 14 (1), Φαγιέ 9, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Δουλγεράκης, Χόλις 2.