24/10/15

*3η Αγωνιστική Α1 : Νέα Κηφισιά - Λαύριο 79-82

Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη θρίλερ, το οποίο και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Λαύριο σημείωσε την πρώτη της και ιστορική νίκη στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος. Ξεχώρισε ο Μπάρλος (21π).
Για την 3η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ το Λαύριο κέρδισε εκτός έδρας την Κηφισιά με σκορ 79-82, σημειώνοντας με αυτόν τον τρόπο την ιστορική της πρώτη νίκη στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος, σε ένα μας που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Ο MVP του αγώνα:
Ο Νίκος Μπάρλος ξεχώρισε, σημειώνοντας 21 πόντους, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, όντας καθοριστικός στο τέλος τόσο με το ριμπάουντ που πήρε στη τελευταία φάση, όσο και με το γεγονός πως ευστόχησε στις κρίσιμες βολές.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τέλος. Με το ντράιβ του Νίξον και με το ριμπάουντ του Μπάρλου, ύστερα από το άστοχο σουτ του Γκίκα.
Το στατιστικό της αναμέτρησης:
Τα 42 ριμπάουντ που πήρε στο παιχνίδι η Κηφισιά.
Το ματς:
Η Κηφισιά προηγήθηκε με 8-4 με τρίποντο του Κασελάκη, αλλά το Λαύριο αντέδρασε παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 11-14 στο 6'. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πήραν... φωτιά στην επίθεση και με συνεχόμενα σουτ ξέφυγαν με +6 (22-16) στο 8' με τον Στίγκερς, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την Κηφισιά να προηγείται με 25-21.
Στη δεύτερη περίοδο, το Λαύριο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με σερί τρίποντα από τους Νίξον και Νικολακόπουλο προηγήθηκαν με 29-33 στο 13', αλλά και με 31-39 στο 15' με τον Έβανς. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, φτάνοντας και στο +10 (36-46) στο 18', με το ημίχρονο να βρίσκει το Λαύριο να προηγείται με σκορ 43-49.
Στο δεύτερο ημίχρονο με αντεπίθεση διαρκείας η Κηφισιά πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με τον Χατζηνικόλα (53-52) στο 23', ο οποίος το ξανάδωσε στην ομάδα του με τρίποντο (66-65) του Χατζηνικόλα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 66-65 στο σκορ.
Στην τελευταία περίοδο, ο Νίξον με τρίποντο διαμόρφωσε το 67-71 στο 34' για το Λαύριο, με τις άμυνες να κυριαρχούν σε εκείνο το διάστημα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Ο Μαυροειδής έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Κηφισιά (76-73) στα 2'55'' πριν το τέλος . Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Νίξον με ένα εντυπωσιακό ντράιβ διαμόρφωσε το 79-80 στα 7'' πριν το τέλος. Ο Γκίκας αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια, ο Μπάρλος πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και το Λαύριο με αυτόν τον τρόπο πέτυχε την ιστορική πρώτη νίκη του στην Basket League.
Τα δεκάλεπτα: 25-21, 43-49, 66-65, 79-82.
Ανά δεκάλεπτο: 25-21, 18-28, 23-16, 13-17.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 7π, Μαυροειδής 24π, Κασελάκης 9π, Στίγκερς 8π, Χογκ 17π, Στίγκερς 3π, Χατζηνικόλας 7π, Διαμαντάκος, Χρυσικόπουλος 4π, Σπυριδωνίδης, Φρέιζερ.
Λαύριο (Σερελής): Γιανγκ 15π, Σακελαρίου 2π, Περράκης 9π, Γιαννακόπουλος 1π, Μπάρλος 21π, Μπάκας, Τσίρος, Νικολακόπουλος 6π, Νίξον 22π, Κακλαμανάκης, Μπέμπης, Έβανς.