28/11/15

8η Αγωνιστική Α1 : ΑΕΚ - Άρης 74-83

Ο Άρης πάτησε... γκάζι στην τρίτη περίοδο, επικράτησε της ΑΕΚ με 74-83 στο ΟΑΚΑ και έσπασε το αήττητο της "Ένωσης" στo πρωτάθλημα! Έφτασε και στο +20 (48-68) η διαφορά.
Απόλυτος κυρίαρχος ο Άρης στις εφετινές αναμετρήσεις με την ΑΕΚ! Μετά τη νίκη στο "Nick Galis Hall" και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, οι "κίτρινοι" του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 74-83 και έσπασαν το αήττητο σερί της "Ένωσης" στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ!
Έπειτα, λοιπόν, από την ήττα από τη Γαλατάσαραϊ (σ.σ. την πρώτη έπειτα από 35 μέρες και 9 σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Eurocup), η ΑΕΚ είδε να μπαίνει τέλος στο 7-0 που "έτρεχε" μέχρι σήμερα (28/11) στην Basket League μπροστά στον κόσμο της που έδωσε μαζικό "παρών" στο ΟΑΚΑ ενώ ακολουθούν οι εκτός έδρας αναμετρήσεις με τη Νίζνι και τον Ολυμπιακό. Από την άλλη πλευρά, ο Άρης ανέβηκε στο 6-2 στην κατάταξη, ξεπερνώντας άμεσα το... σοκ της βαριάς ήττας στην Ποντγκόριτσα από την Μπουντούτσνοστ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με βασικούς τους Κατσίβελη, Καλαμπόκη, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς απέναντι στον Άρη των Ουότερς, ΜακΝιλ, Πελεκάνου, Ουάιτ και Τζαμέλ Χάγκινς. Το παιχνίδι είχε... μπόλικο inside game στα πρώτα λεπτά, με τους Μιλόσεβιτς, "Μαύρο" να δίνουν λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ (12-6) και τον Χάγκινς να κρατάει όρθιους τους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ουάιτ έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (14-16) στα 2'55" για το τέλος της περιόδου που, εν τέλει, έκλεισε στο 20-22 υπέρ των "κίτρινων" του Δημήτρη Πρίφτη. Ο Άρης είχε 9/13 δίποντα (69%), 8 πόντους από λάθη της ΑΕΚ και 6 από καλάθι στον αιφνιδιασμό, την ώρα που η "Ένωση" σκόραρε 10 πόντους στο "ζωγραφιστό" και υπέπεσε σε 4 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Εν συνεχεία ο Ντομινίκ Ουότερς έκανε το 22-27 στο 11'28", σκοράροντας το πρώτο τρίποντο του Άρη έπειτα από το αρχικό 0/5 ενώ ο Ουάιτ έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο (+7), κάνοντας το 26-33 (15'05")! Ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε τους πρώτους πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 30-35 όμως ο Άρης άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-41. Οι γηπεδούχοι σούταραν με το απογοητευτικό 8% πίσω από τα 6μ.75 (1/13 τρίπ.) ενώ είχαν 15/22 βολές αντί μόλις 7/8 του Άρη! Παρεμπιπτόντως, το δίδυμο των Ουάιτ (11π.), Ουότερς (10π.) πέτυχε το 51% των πόντων των φιλοξενούμενων στα πρώτα 20' της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ.

Ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του στην άμυνα στην τρίτη περίοδο, ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 14-4 και προηγήθηκε με +15 (40-55), με το κάρφωμα του Ουάιτ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα ασφαλείας ενώ ο Μιχάλης Πελεκάνος εκτόξευσε τη διαφορά στο +20, κάνοντας το 48-68 με 2/2 βολές στο 29'17"! Οι "κίτρινοι" του Πρίφτη εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την αστοχία της "Ένωσης", βρήκαν ρυθμό μέσα από την επιθετική τους άμυνα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 53-69. Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο όταν ο Κούπερ μείωσε σε 74-81 στα 65" για το τέλος ωστόσο ο Άρης κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα και επικράτησε με 74-83.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-69, 74-83.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Κούπερ 12, Παπαντωνίου, Σάκοτα 6, Χέρστον 4, Μιλόσεβιτς 8, Μαυροκεφαλίδης 10, Κάρτερ 13, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4, Μαυροειδής 11.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθιόπουλος 6, Πελεκάνος 7, Γουάιτ 20, Γουότερς 10, Ζάρας 6, Χάγκινς 9, Κοέν 2, Μούρτος 6, Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 15.